Инициативен комитет от членове на Сдружение "Общество за духовни изяви" и представители на музикалните, медийните среди, държавни и общински служители, читалищни, библиотечни, научни работници и други представители на интелигенцията, общо 1019 души, предлагат композитора проф. Иво Керемидчиев (1954-2018 г.) за почетен гражданин на Бургас. Решението трябва да вземат общинските съветници, а официалното обявяване традиционно се извършва на градския празник Никулден.
Професор Иво Христов Керемидчиев е български звукорежисьор и професор по звукорежисура, дългогодишен ръководител на специалност "Звукорежисура, звуков и медиен дизайн" в Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров", София. Лауреат е на кристалната лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци през 2015 г. и на огърлие, връчено посмъртно през 2019 г.
Роден е през 1954 в Бургас, където през 1973 година завършва Национално училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров". Постъпва да учи специалност "Цигулка" в Инструменталния факултет на Държавната музикална академия и се дипломира през 1977 година. Между 1979 и 1983 година следва второ висше образование в специалност "Звукорежисура" на Теоретичния факултет. В периода 1985-87 прави специализация по звукорежисура в Музикална академия в Детмолд (Германия).
От 1977 до 1978 година Керемидчиев работи като помощник-концертмайстор в Български камерен оркестър в Банкя, чиито ръководители са прочутите български цигулари Емил Камиларов и Дина Шнайдерман. През 1978-79 година е в състава на симфоничния оркестър на град Каляри (Сардиния, Италия).
След второто си дипломиране през 1983 година работи като звукорежисьор и преподавател по звукорежисура в Консерваторията. През 1997 година става доцент с хабилитационен труд на тема "Проблеми на музикалната звукова пластика" и заема поста завеждащ катедра и специалност "Звукорежисура", а през 2002 година става професор по звукорежисура в Академията. От 2005 година е заместник-декан на Теоретико-композиторския и диригентски факултет на Академията.
От 1994 година Иво Керемидчиев реализира над 1200 записа с класическа и народна музика, повечето от тях издадени и в чужбина. Много от проектите му представят успешно българската музикална култура пред света. Повечето записи се правят в студиото на НМА, което е оборудвано по проект на Керемидчиев, спечелен пред японското правителство по програмата му за подпомагане на културата в различни страни.
Неговите корени, свързани с любимия му Бургас, го довеждат до идеята да създаде в родния си град специалност "Звукорежисура" в Музикалното училище, като с това да предостави на учениците възможност за средно тонрежисьорско образование. Идеята се осъществява с подкрепата на тогавашния директор г-жа Юлия Ненова, оборудвано е студио и самият Иво Керемидчиев идва тук да преподава, заедно с големи имена в областта на музикалната акустика.
Професорът е инициатор на множество реализирани проекти - създаване на специалността "Медийна композиция" в НМА "Проф. П. Владигеров", разработване на програма за дистанционно обучение в Академията, създаване на Балкански мултимедиен център с цел популяризиране на нашата култура на други континенти, създаване на специалност "Тонрежисура" в "Международното висше бизнес училище", подпомага създаването на филиал на специалността в Пловдив - в АМТИИ, организира семинари с български и чужди лектори, организира кръгли маси по проблемите на звукозаписа, участва в задгранични конференции като корифей по въпросите на звукорежисурата.
Много негови студенти работят в Българска национална телевизия, Българско национално радио с техните филиали в страната, както и в останалите електронни медии, включително в БНР-Бургас.
Фондация „Солинария“ стартира дарителска кампания за закупуване на нов концертен роял за нуждите на Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас. В момента никоя от концертните зали в Бургас, включително и тази в музикалното училище, не разполага с инструмент от висок професионален клас...
Изложбата „Изкуство в помощ на изкуството“ се открива днес в Морското казино. Инициативата е част от едноименната национална платформа на Фондация „Имеон-Балкани“, която вече над две десетилетия работи в полза на българската култура и нейните творци. Експозицията има за цел да набере средства за Годишния фонд за изкуство, който ще предостави..
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“ бе открита днес пред Дома на НХК. 12-е платна, подредени на площад „Тройката“ разказват историята на Радиото, а множеството снимки и документи са от фондовете на Държавна агенция „Архиви“ и БТА. Сред любопитните моменти в експозицията са Указа на Цар Борис III за Закона за радиото..
Чудна нощ на музеите очаква бургазлии и гости на града на 17 май, (събота) в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). Началото ще бъде поставено с ревю „Наследена хубост“ от 18:00 часа , в което ще се представят автентични детски носии от колекциите на Лилия Гетова и Росица Димитрова. Двете дами дълги години събират, реставрират..
На 20 май Слави Томов ще представи „Година на птиците“ на Айрис Мърдок. Събитието ще се състои на 20 май /вторник/ от 18. 00 часа в Дома на писателя. Входът е свободен. Какво сподели Томов за книгата: „Колцина от нас са допускали или знаели, че Айрис Мърдок, майсторката на художествена проза и на няколко философски съчинения, е писала и поезия...
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“, подредена на площад „Тройката“ пред Дома на НХК, ще бъде открита днес от 11 часа. Експозицията по повод юбилея на общественото радио представя фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция „Архиви“ и БТА. Задачата беше да намерим документи за историята на БНР от..
Благотворителна изложба „Магията на пленерната живопис“ в помощ на изгорялото училище по изкуствата в Трявна бе открита тази вечер в Сливен в къщата-музей „Добри Чинтулов“. Творбите са на ученици от Националната художествена гимназия в Сливен са рисувани по време на учебните им практики, през последните две години, а изложбеното пространство..
Уникалното златно съкровище от село Синеморец ще бъде показано в зала Трезор на Общински исторически музей в Царево. Съкровището е открито през 2006..
Диригентът Милена Добрева и вокалният ансамбъл „Морски песъчинки“ ще вземат участие в заключителния концерт на второто издание на Младежкия музикален..
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“, подредена на площад „Тройката“ пред Дома на НХК, ще бъде открита днес от 11 часа...