Напусна ни големият поет и актьор Пейо Пантелеев. Станал емблема за Бургас през последните години, хиляди четяха и пееха стиховете му. В тях любовта, Бургас и морето имаха свое запомнящо се лице и глас. За кончината на артиста съобщи кметът Димитър Николов:
"С дълбока мъка ви съобщавам, че тази вечер си отиде Пейо Пантелеев.
Тази загуба е голяма за душата и сърцето на Бургас. За всички нас, които имахме невероятния шанс да се докоснем до Пейо. Човекът стих, човекът с моряшката фланелка, човекът с най- съкровените думи, докосващи сърцето.
Пейо, знам, че си в синевата там горе. Ще останеш завинаги в сърцата ни.
Сбогом, достойни поете!"
Пейо Пантелеев е роден на 3 май 1945 г. в Бургас. Три десетилетия той е на сцената на бургаския кукления театър. Основава първото в страната студио „Пантомима“, заедно с Милчо Милчев и Вельо Горанов. Режисира театрални състави, пише детски пиеси и стихове. Едни от най -известните му стихове, които станаха любими песни, са „Рождество“, „Звезда“, „Здравей, как си, приятелю“, „Обич“, Старият мост“, „Навяват преспите тъга“, „Шепа пепел”, „Две звезди”, „За теб, любов” и много други. Повечето от тях са в изпълнение на Ваня Костова, Тони Димитрова, Фамилия „Тоника“, Боян Михайлов, Галя Ичеренска и други.
През февруари бургаската общественост го аплодира за последно в залата на Операта.Над 120 певци и музиканти се включиха в спектакъла „Музиката продължава…“ . Концертът бе посветен на 75- годишнината на поета. Кметът Димитър Николов му връчи престижния почетен знак на Общината - "Ключа от Кулата на Бургас":Тогава Пейо Пантелеев сподели :
"Това, което съм мечтал да стане в България за пръв път, го подуших в Бургас."
По повод кончината на поета Тони Димитрова споделя:
"Написахме толкова много песни заедно. Споделихме си толкова много неща. Плакахме, пяхме и се смяхме. Преживяхме много... Само ние си знаем! Думите не стигат – само аз си знам...Благодаря, че ми подаде ръка и ми повярва!"
Тъй като заради извънредните мерки няма да има поклонение на гробищата, от община Бургас са поставили портрет на поета на едно от знаковите места в Бургас-Часовника срещу общината. Там всеки може да постави цвете, с което да почете памета на Пейо Пантелеев.
БНР-Бургас ще посвети на Пейо Пантелеев един час в неделя в предаването "Гларуси и шамандури" с водещ Георги Янакиев, където поетът беше чест гост. В звуковите файлове чуйте фрагменти от интервюта на Пантелеев за обществената медия.
Първа репетиция на новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. На репетицията присъства и дъщерята на Борислав Чакринов – Борислава. Режисьор на спектакъла е Мария Генова, спечелила първо място в конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър на..
Виенска гала ще предложат на почитателите на класическата музика Държавната опера в Бургас. Тя е посветена на 200 г. от рождението на Йохан Щраус-син. На 7 февруари от 19 часа на сцената ще се качат сопраните Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова и Шмилена Султанова, тенорът Яни Николов , баритонът..
На 1 март в село Кабиле, община Тунджа, ще се проведе традиционният детски фолклорен празник „Деца играят на кукери“. В него могат да участват деца от 4 до 13-годишна възраст, разделени в две групи. Събитието не е с конкурсен характер. В програмата на празника децата и учениците ще участват с едно изпълнение - възстановка на фрагмент от кукерски..
Постановката „Секс, наркотици и рокендрол“ се завръща и на бургаска сцена. Днес е толкова актуална, колкото и при първото си поставяне преди 32 години. На сцената на Кукления театър в Бургас, на 5 февруари от 19.00 ч. на сцената ще бъдат проф. д-р Ивайло Христов, Дони - Добрин Векилов и Коцето-Калки, които ще поканят публиката отново на откровен..
На 15.02.2025( събота) кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ ще гонят злото и ще наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. Началото е от 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване”. За поредна година бургаската кукерска група ,,Каваклии" попадна в класацията на..
Спектакълът "Училище за бащи" ще се играе тази вечер в Драматичен театър "Адриана Будевска". П иесата е на Жан Ануи, а режисьор е Румен Велев. "Училище за бащи" е реплика на класицизма, на Молиер и неговото "Училище за жени". В пиесата се разказва историята един баща, който имал голямо его и често използвал жените като средство за удоволствие и..
Емилия Николова издаде стихосбирката си „Не/режисирани мигове“. В нея има красиви мисли, положителни емоции и душевни пътешествия, казва авторката. Книгата й съдържа 27 стихотворения и 9 есета, които са в отделна част под наименованието „размисли за цветовете на живота“. „Всички те са създадени през последните 10 години, през..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде..
Две комедийни представления ще гостуват в Бургас през февруари в Културен дом НХК. На 13 февруари публиката ще може да гледа спектакъла „ И верният отговор..
Изложба та „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ ще бъде открита в Историческия музей на Бургас. Тя е посветена на..