С почетното отличие „Златен век“, „Печат на Цар Симеон Велики“ и грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност, е удостоен от Министерство на културата Светлан Иванов - помощник-реставратор в Регионален исторически музей – Бургас. Наградата се присъжда по повод 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, на дейци от различни области на културата и изкуствата за техния принос за поддържането и разпространението на българските традиции и духовност у нас и по света.
Светлан Кирилов Иванов е роден през 1959 г. През 1981 г. постъпва в Българската орнитологическа централа при Института по зоология при БАН. Tам завършва курс по дермопластика. От 1982 до 1986 г. работи като препаратор-дермопластик в Природонаучен музей – Бургас. В този период подготвя за експозицията на музея повече от половината експонати, които и в момента са в музейните витрини. Автор е на дизайна на експозицията и на нейната подредба. От 1986 до 1988 г. е началник на орнитологическата станция „Атанасовско езеро“, където обучава ученици и студенти по опръстеняване и изследване на птици. След 1991 г. е художник и дермопластик на свободна практика. Работи в областта на пространственото оформление, проектиране и изпълнение на музейни експозиции.
През 2012 г. се завръща в Природонаучен музей - Бургас. Тук е проектант и дизайнер на обновената експозиция на Природонаучен музей - Бургас (открита през 2018 г.), един от дизайнерите на новата експозиция на Исторически музей - Бургас (открита през 2014 г.), и един от изпълнителите на обновената Археологическа експозиция на Археологически музей – Бургас (открита през 2017 г.).
Като музеен художник е изпълнител и на множество експозиции в Карнобат, Айтос, Перущица, Варна, Тервел, Балчик, Поморие, Приморско. Изработва експонатите за експозицията на Природонаучен музей – Агия Напа в Република Кипър. Любопитен момент в неговата биография е, че е канен многократно като препаратор в музея на Агия Напа, но той отказва с мотива, че не желае да работи в чужбина и се завръща в България. Изработил е плановете на редица училищни музейни сбирки и кабинети по биология. Автор е на научни статии в областта на орнитологията, публикувани в специализирани научни издания в Германия, Хърватска, Украйна и България.Светлан Иванов изцяло е посветен на музейната кауза в най- разнообразни аспекти. В края на 2019 г. той отпразнува 60-годишен юбилей.
Това е поредно отличие, с което Бургаския музей получава признание от страна на Министерство на културата.На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да познава: проф. Минко Балкански. Знаменитият световен учен в областта на физиката, е най-големият съвременен дарител в сферата на образованието у нас , като е подкрепил изключително много..
Изложба „Криптографика“ представя в Бургас доц. д-р Регина Далкалъчева, преподавател в Националната художествена академия. Авторката работи предимно в света на дигиталния образ. За нея компютърните технологии са преди всичко инструмент, който допълнително разширява печатната графика. Включените в изложбата произведения могат да бъдат..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи премиерната си постановката „Пепеляшка" в Младежкия международен център в комплекс "Меден рудник" тази събота. "Какво е да мечтаеш и кой може да мечтае. Това е идеята, залегнала в драматизацията и постановката "Пепеляшка". Ако си отворен към света около теб, ако си добронамерен и искрен, получаваш..
В зрителна зала на Община Ямбол от 19 часа ще се играе постановката „Денят, в който спрях да си изневерявам“. Спектакълът е на драматичния театър "Невена Коканова" по пиесата на Жан Ануи „Среща в Санлис". Преводът на Светлана Панчева. Режисьор е Стоян Радев. Да останеш верен на себе си или да оставиш другите да контролират живота ти е основният..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от вестник „Черноморски фар“и в момента могат да бъдат разгледани в галерията. Вернисажът е по повод 105-годишнината на изданието. Колекцията е събирана, съхранявана и пазена от времето, когато..
Литературният критик и журналист Митко Новков ще представи книгата си с избрани есета „Вслушвания“ в Бургас на 24 февруари /понеделник/. Домакин на премиерата ще бъде Центърът за съвременно изкуство и библиотека. Инициативата се организира по покана на Община Бургас и има за цел да диалог между читателите и успешните български автори...
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите...
На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да..