Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път младата художничка показва свои картини в Бургас:

Стилияна Узунова: За мен рисуването е изповед и го правя така както го усещам

Изложбата "Път" гостува в галерия "Пролет" до 29 юни

4
Стилияна Узунова
Снимка: личен архив


20 картини подреди в Бургас художничката Стилияна Узунова, която гостува като творец за първи път в града ни. Платната са специално подготвени за пространството на Галерия „Пролет“ и са вдъхновени от Париж, където тя прекара два месеца тази година.

„Тази тема е интерпретирана доста от много автори, но всъщност за мен този път не е София – Париж, а това е пътят на всеки човек, който върви толкова дълго време към себе си и  в един момент се изненадва и от себе си и от живота. Кой човек не обича да се изненадва и да избяга от страховете си? Аз обичам и движението и промяната , бягството .. харесва ми да откривам нещо старо и нещо ново вътре в себе си, което хем ми е помагало, хем ми е пречило. Всъщност пътят е метафора  за посоката, в която сме тръгнали. “

Стилияна е категорична, че френската столица много я е впечатлила и много е харесала еуфорията и движението на бързащите хора, световно известният град я провокира с кипежа си, защото точно този ритъм е символ на живота.

В творбите на художничката се усеща меланхолия, носталгия, деликатност и загадъчност. Тя споделя, че е в началото на едно пътуване в живота си и усеща, че то ще е много приятно. Знае, че трябва да внимава, а Париж е хубавата отправна точка в това движение, което дава възможност за правилни избори.

Стилияна Узунова произхожда от семейство на художници, а самата тя е завършила Художествената гимназия и Националната художествена академия в София със специалност ,,Книга и печатна графика" .Освен като съвременен художник тя е позната, като уважаван художник-гримьор от тв формата "Като две капки вода" .

„За мен рисуването е абсолютна необходимост да се усещаш жив. За мен е изповед и го правя така както го усещам, не претендирам , че го правя много добре , правя го така както го чувствам. Надавям се, че хората го разбират!“

Авторката е с многобройни участия в изложби и пленери, има много самостоятелни изложби. Изложбата „Път“ гостува в галерия „Пролет" на ул. "Лермонтов" №32 до 29 юни.
 

повече може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Малко Търново предстоят Летните културни празници (ПРОГРАМА)

Традиционните Летни културни празници на Малко Търново ще се проведат в края на тази седмица – петък, събота и неделя. Предвидена е богата програма, като на 24 август в местността Черногорово ще се състои и Църногоровския панаир. И тази година в празниците са включени разнообразни културни изяви с много музика, танци,..

публикувано на 20.08.25 в 09:10

Водещи имена от клубната сцена с парти под открито небе в Бургас

Парти под открито небе ще събере на една сцена петима български DJ-и – SILVER BG, Milen, DIMO (BG), Vasko C и DJ Burlak. Събитието ще се проведе на 20 август на Морска гара – Бургас. Артистите ще представят сетове в различни направления на електронната музика – от хаус и прогресив до клубни ритми с международно звучене. Организаторите уточняват, че..

публикувано на 19.08.25 в 19:00

„Живопис – смесена техника“ на Стефан Георгиев в Галерия „Богориди“

В Галерия „Богориди“ се открива изложбата „Живопис – смесена техника“ на художника Стефан Георгиев. Началото е днес от 18:00 ч., по информация на организаторите. Стефан Георгиев е роден на 24 юни 1954 г. във Велико Търново. Завършва Художественото училище в Казанлък и специалност „Изобразително изкуство“ във Великотърновския университет „Св. св...

публикувано на 19.08.25 в 18:00

Произведение от 13 век ще прозвучи тази вечер в Бургас

Музикалната поема „Стабат матер“ на италианския композитор Луиджи Бокерини ще прозвучи тази вечер в зала „Петя Дубарова“ на културен център „Морско казино“ в Бургас. Концертът започва в 18:30 ч., а входът е свободен. Сопраното Жанета Стегарева и тенор-алтино Андрей Наденов ще изпълнят творбата от 13 век, в която се разкриват мъките на Дева Мария пред..

публикувано на 19.08.25 в 17:20

Международна фотоизложба за традиционни носии гостува в Бургас

Международна фотографска изложба „Националното облекло: извор на гордост и наследство“ ще бъде открита на 4 септември от 17:00 ч. в Историческата експозиция на Регионалния исторически музей – Бургас на ул. „Лермонтов“ 31. В експозицията са включени фотографии на традиционни носии от 17 страни. Сред тях са четири изображения на български народни..

публикувано на 19.08.25 в 14:30

Произведения от Музея на модерното изкуство в Ню Йорк гостуват в Бургас

Произведения на едни от най-значимите американски и световни артисти на 20-ти и 21-ви век гостуват в Бургас. Морският град е домакин на международната изложба „American Art“, организирана от софийската галерия Vivacom Art Hall Oborishte 5. Експозицията включва знакови имена с влияние в поп арта, абстрактния експресионизъм и концептуалното..

обновено на 19.08.25 в 10:21

Група „Сигнал“ с летен концерт в Созопол

Рок легендите от група „Сигнал“ се качват на сцената на Амфитеатър „Аполония“ в Созопол на 21 август от 21:00 ч. Публиката ще чуе вечните „Да те жадувам“, „Липсваш ми“, „Сляп ден“ и „Зелени сигнали“. На сцената ще излязат Йордан Караджов, Владимир Захариев, Жоро Янакиев и Сашо Мариновски, готови да превърнат вечерта в истински празник за..

публикувано на 19.08.25 в 10:00