Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Иван Христов представи в Бургас

Книгата „Тайните на нос Емине“ разказва историята на една изчезваща крепост

Монографията е резултат от тригодишни проучвания в района на Емона

4
Милен Николов - директор на РИМ - Бургас /вляво/ и проф. д-р Иван Христов /вдясно/

Книгата е логически завършек на тригодишни проучвания в района на Емона от екип на Националния археологически музей. Тя разказва слабо познатата история на една крепост на нос Емине, за която любителите на древната история знаят благодарение на запазените хроники от Средновековието.

„Ние сме първите проучватели археолози, които правят цялостно проучване на това, което е останало. Ние успяхме да разкрием крепостна стена, кула, вътрешни сгради, да разгадаем отделните периоди в съществуването на този морски нос. Там историята започва с едно гръцко светилище, ранно византийски сгради, построяването на стената през 5 век, нейното функциониране през Средните векове, когато тя е българска крепост и т.н. В книгата разказвам и за всички видими паметници в землището на село Емона, а те са 9 на брой. Направили сме подробна археологическа карта и тя е един принос към проучването на слабо познат регион. За съжаление заради естествени пропадания на брега крепостта е на път да изчезне“, разказа авторът на книгата проф. д-р Иван Христов.

Проучванията на това място са част от стратегия на археолога за цялостно изследване на крайбрежните крепости и пристанищни зони в провинция Хемимонт, това е територията която започва от Обзор и завършва под Иниада в днешна Турция.

При представянето на книгата „Тайните на нос Емине“ тази вечер в Морското казино директорът на РИМ – Бургас Милен Николов, който също е участвал в проучванията подчерта, че благодарение на усилията на проф. Христов вече има много ясна представа за значението на крепостта Емона през различните периоди на съществуването й. В книгата има описание и на още 11 археологически обекта в района, някои са от късната античност, един е от елинистическата епоха, всички останали са средновековни, а 7 от тях са на църкви, манастири и параклиси.

Книгата притежава богат снимков и картен материал, както и важно приложение на д-р Стефан Велев, в което се анализират пагубните геологически процеси, довели до изчезването на голяма част от морския нос и неговите старини през столетията.

повече може да чуете в звуковия файл:
Проф. д-р Иван Христов Христов е български историк и археолог. Заместник Директор на Национален исторически музей от 2007 година насам. Автор на множество научни публикации, свързани с проучването и опазването на Световното културно наследство. През 2011 г., след дълго прекъсване, проф. д-р Христов възстановява подводните археологически проучвания в акваторията на гр. Созопол, залива Вромос, остров Св. Тома и др. Той участва в изграждането на експозицията на музея „Св. Никола“ в гр. Черноморец и изграждането на постоянната експозиция на Исторически музей – гр. Приморско. Участник в работна група по организиране на международна изложба с тракийски експонати в музея Лувър, Франция. Работи по промените в Закона за културното наследство.

През годините проф. Христов участва в популяризирането на българското културно наследство като сценарист на научно-популярни филми. Той е ръководител на множество археологическите проучвания, сред които светилищата Белинташ в Родопите, Одриската царска резиденция на връх Кози грамади в Средна гора, Четиньова могила до с. Старосел, Хисарско, крепостите Акра и Хрисосотира до гр. Черноморец, подводния обект в залива Вромос, подводни проучвания в акваторията на Созопол и о-в св. Тома, крепостта на полуостров Атия, светилището на Зевс и Хера на връх Кози грамади, светилището на тракийския конник до с. Лешница, Ловешко, Лъвската глава до гр. Приморско, елинистическата крепост в местността Фармакида и други.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кукери играха днес в боляровското село Денница

Кукери играха днес в село Денница, което едно от най-малките села в Болярово. Като добра стопанка на селото Милена Стамова посрещна маскираните мъже, които са от община Тунджа. Водени от годеник и булка, кукерите от село Завой обиколиха всички къщи с димящи коминчета, в мразовития февруарски ден. "Да бъде цар доброто!"- чуха стопаните. Точно по обяд..

публикувано на 09.02.25 в 22:46

Представят филм за остров "Св. Иван" в Созопол

Христо Илиев ще представи днес, 9 февруари филма си "Духовният остров Св.Иван" в Созопол. Лентата разказва детайли около едно от най - големите открития в християнската история - мощите на Св. Йоан Кръстител. Снимките са правени в продължение на година на остров Св. Иван до Созопол, във Велико Търново и София.  "На острова имаше трудни моменти,..

публикувано на 09.02.25 в 10:00

Играят "Приятелчета" на сцената на кукления театър в Бургас

В бургаския куклен театър играят днес спектакъла "Приятелчета". Това е наивна, забавна, цветна и много весела история за най-малките, съобщават от театъра.  " Тя разказва, за това как в игрите на нашите мъничета се случват неща, които им помагат да пораснат и да научат важни истини за живота. Това е приказка за радостта да споделяш мига с..

публикувано на 09.02.25 в 09:00

Нови книги за читалищни библиотеки в община Поморие

Поморийските читалища "Просвета 1888" и „Светлина – 1939“ и читалище „Атанас Манчев - 1920“ в Каблешково подновиха фондовете на библиотеките си. Закупени са нови книги по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за  четене и информираност". Читалище „Просвета“ е закупило общо 145 броя книги от 37 издателства. В читалище..

публикувано на 09.02.25 в 08:00

Играят „Снежанка и седемте джуджета“ за децата от "Меден рудник"

Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите  ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..

публикувано на 08.02.25 в 14:00

В Ямбол гостува изложбата „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“

Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...

публикувано на 08.02.25 в 10:00

Балетът „Червената шапчица“ представят днес в Държавната опера в Бургас

Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на  Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука.  Помощник‐режисьори на постановката са Лина..

публикувано на 08.02.25 в 08:00