Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба показва българите, които промениха света

Изложбата "В света на българските откриватели и изобретатели" ще бъде отворена за разглеждане в зала "Георги Баев" на КЦ "Морско казино" от 17 август. Експозицията популяризира 11 от големите имена в българската наука, допринесли за световния научено-технически прогрес. Част от долупредставените български учени са се обучавали, специализирали и работили в едни от най-големите европейски университети и САЩ, но никога не са пропускали да заявят своите български корени и българския си творчески дух. Изложбата "В света на българските откриватели и изобретатели" се реализира от Национален политехнически музей - София в партньорство с Община Бургас.

В изложбата са показани постиженията на:

1. Акад. Ангел Балевски - основоположник на българската научна школа по металознание и технология на металите. Заедно с чл. кор. Иван Димов създава метод за леене с противоналягане. Този метод е изключително откритие в световната леярска техника, защитено с над 100 патентни документа за изобретения у нас и в чужбина.

2. Асен Йорданов конструира първия български моторен самолет Диплан "Йорданов -1". Името му е записано в Златната книга на американските изобретатели. Сред неговите изобретения попадат снегоринът, "въздушната възглавница", безжичният телефонен апарат със секретар "Джорданов" с възможности за конферентна връзка. Барелеф на А. Йорданов краси "Залата на славата" на летище "Ла Гуардия", а на табелката на дома му е написано: "Български летец и пилот".

3. Георги Наджаков е първото име, записано в "Златната книга на откривателите и изобретателите в България". Г. Наджаков е българският физик, който открива новото явление - фотоелектретно състояние на веществата. Откритието е в основата на класическата електрофотография - ксерографската и фотокопирна техника, но може да се приложи и в областта на безвакуумната телевизионна техника, при запаметяващите устройства, рентгеновите дозиметри и при извършване на снимки от космически спътници, предавани директно по електромагнитен път до Земята;

4. Проф. Иван Странски е един от най-известните български учени в чужбина. Неговият значителен научен принос е в областта на физикохимията. Разбирането/разгадаването на механизмите на кристалния растеж му носи световна известност още през 30-те години на XX век. Днес името "Иван Странски" носят Институтът по физикохимия на Техническия университет в Берлин и Научноизследователският институт в Оберхаузен (област Рур). За принадлежността на големия учен към световната научна общност говори присъствието му в редица чуждестранни академии;

5. Джон Атанасов - На 19 октомври 1983 г. по инициатива на Щатския университет на Айова, д-р Джон Винсент Атанасов е публично провъзгласен за бащата на световната компютърна революция. Притежава 32 патента за изобретения: миночистачен уред за взривяване на химически мини, апаратура за откриване и записване на сеизмични и звукови вълни, устройство за изчисляване и записване на грешките в траекториите при стрелба, пощенски сортировъчни системи, система за намиране на класифицирани документи и др.;

6. Карл Джераси (Carl Djerassi) е известен със своя принос за разработването на първото противозачатъчно хапче. Той е наречен "Бащата на хапчето". Между откритията му е и кортизонът;

7. Методи Попов разработва едно от най-значителните постижения на българската биология - учението за стимулацията на жизнените процеси. През 1924-1931 година, като български пълномощен министър в Берлин, М. Попов общува с имена от световна величина - А. Айнщайн, М. Планк, Е. Хайзенберг, В. Оствалд и др;

8. Петър Петров е един от най-продуктивните изобретатели през втората половина на ХХ век. Сред неговите изобретения са: първият безжичен сърдечен монитор в света; първият дигитален ръчен часовник; първата компютъризирана система за измерване на замърсяването; телеметрични устройства за метеорологични и комуникационни спътни и др. Той е носител на многобройни признания и награди.

9. Румен Антонов е български изобретател в областта на автомобилостроенето. Изобретява уникална автоматична скоростна кутия, която е приложима за малки коли и има слабо нарастване на разхода на гориво.

10. Д-р Стамен Григоров е известен като откривател на Lacto bacterium bulgaricum. Темата за българското кисело мляко като източник на дълголетие е особено актуална в европейските научни среди в периода до 1908 година, когато учените Льорсен и Кюн и нобелистът проф. Мечников дават на откритата бактерия името "Бактериум булгарикум - Григоров.";

11. Проф. Виден Табаков е един от най-крупните изследователи по аеронавтика, почетен професор на НАСА, участвал в екипа, изпратил първия човек на Луната.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соня Йончева получи наградата на БНР "Музикант на годината"

Оперната прима Соня Йончева получи наградата на БНР "Музикант на годината". Тя беше избрана от слушателите в националната анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт".  Йончева определи наградата като вдъхновение: "Да продължавам напред. Да се боря - не само за моята кариера, но и за бъдещите..

публикувано на 02.12.24 в 17:57

Стефан Илчев представя коледна песен с Маргарита Хранова

Сбъдната мечта-така дуета си с легендата на българската популярна музика Маргарита Хранова определи певецът Стефан Илчев. За първи път общата им песен „В тази свята нощ“ ще прозвучи тази вечер от 19 часа в Дома на НХК като част от концерт на бургазлията. Пред БНР-Бургас той сподели емоциите преди събитието: "Маргарита Хранова е моята най-любима..

публикувано на 02.12.24 в 09:27

Ученици на големия художник Георги Янакиев с обща изложба по повод неговата 90 - годишнина

Изложба живопис „90 години от рождението на Георги Янакиев“ ще бъде открита днес в Бургас. Тя ще бъде представена от неговите известни ученици Атанас Атанасов, Георги Динев, Илиян Иванов, Стойко Сакалиев.  Експозицията включва общо 32 работи. 12 от картините са на самия Георги Янакиев, като те са част от фонда на Бургаската художествена галерия..

публикувано на 02.12.24 в 09:10

Рекорден брой балетни и танцови състави се включват тази вечер в "Бургас танцува"

Петото издание на „Бургас танцува“ ще събере над 20 балетни и танцови състави. Събитието ще се проведе днес от 18:00 ч., в бургаската опера и ще предложи разнообразие от стилове, поясни организаторът Мария Табакова.   "Участниците ще представят, както класически произведения, така и модерни танцови техники. Ще има хип-хоп и всякакви стилове, така..

обновено на 30.11.24 в 11:12

Живко Петров трио представя днес в Бургас "Beyond the Flesh"

Живко Петров трио ще представи за първи път в Бургас музиката от последния си албум  Beyond the Flesh / Отвъд плътта/. Композициите са създадени за саундтрака към филма „Плът”, на режисьора и сценарист Димитър Стоянович.  Албумът включва 12 пиеси, които разказват за живота, който преминава през нас, изпълнен с нашите мечти, любови, радости и тъга,..

публикувано на 30.11.24 в 11:15

Първата "Гала вечер на лауреатите на Бургас" е тази неделя

Над 40 артисти ще се включат в първото издание на "Гала вечер на лауреатите на Бургас". В рамките на инициативата ще бъдат представени изпълнения от носители на престижни награди в различни творчески области - музика, танц, театър и литература, поясни Анелия Казакова от община Бургас. "Надявам се, да се получи хубав спектакъл с интересната..

обновено на 29.11.24 в 11:42

Млада художничка от Несебър с награда от световен конкурс

Художничка Александра Радева, възпитаничка на Общински детски комплекс – Несебър, завоюва сребърно отличие н а  Световния конкурс за детска рисунка 2024, организиран от Фондация „Малък Зограф". Отличието й е  в раздел  „Чудесата на природата в моята страна“. Александра впечатли журито с картина, изобразяваща един от символите на града ни –..

публикувано на 28.11.24 в 15:35