Може ли килим трета употреба да се дари на културна институция и съответната институция да пише благодарствени писма с посттоталитарен патос за това дарение? Може, разбира се, у нас всичко е възможно да се случи, защото сме страната на неограничените възможности.
„Във връзка с 60-та годишнина на театъра в Кърджали със съдействието на г-жа Цвета Караянчева, председател на 44-то Народно събрание на Република България, Театрално-музикален център - Кърджали получи 6 броя килими. Те идват от сградата на парламента, като преди това са били в Министерски съвет“
Това се казва в съобщение на страницата на Театрално - музикалният център. Те поместват с възторг, който мнозина сигурно биха определили като „телешки“, това съобщение, заедно със снимка на, предполага се, една част от дарението, положена във фоайето, под диван и два фикуса. Благодарностите за това дарение не свършват. Поместено е и част от благодарствено писмо на директора на институцията Гълъб Бочуков, изпратено до Народното събрание.
„Убеден съм, че тези уникални килими ще създадат допълнителен уют и неповторима атмосфера в нашия театър”
Уникални килими, трета ръка, дарени със съдействието на председателя на Народното събрание. Толкова ѝ трябва на културата у нас. Едни протъркани черги, под които да се заметат проблемите, а ние да се радваме на уюта, създаден със съдействието на първия човек у нас (защото България, все пак, е парламентарна република). Преди месеци един човек и неговите служители шиеха до късни доби маски за бабите и дядовците по селата, които нито можеха да си купят, нито имаше от къде. (вижте повече тук) Човекът чак се възмути като му предложих да направим интервю с него. Когато хората искат да направят добро, често не държат да парадират с това. Но директорът на кърджалийския театър държи да се похвали, че са му харизали шест килима. Па били те и трета употреба. Политик ги е газил, все пак, не случаен човек, плебей някакъв.
За съжаление, голяма част от гилдията ни в сферата на културата е в два основни лагера у нас. Тази, която държи да се хареса на властта; тази, която и килими трета ръка (или трети крак, не знам как е по-точно) да ѝ дадат, ще е радостна. Защото идва от властта, защото е безплатно и защото е удобен начин да се покажем като верни. Без значение коя е властта. А другите. Е, другите са като Радой Ралин, ходещи голи и боси, както разказват негови съвременници, чакащи времето да се промени. То се промени, ама ние – не.
А опитът за кризисен ПиАр, че тези килими били толкова ценни, че театърът ги искал, че щял да ги ползва за реквизит, никак не кореспондират с гордата снимка на един килим, под един диван, във фоайето. Там, където и случайни могат да стъпят на това национално богатство, дарено, със съдействието на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Която, преди време, каза пред бТВ относно увеличаването на депутатските заплати:
“Вдигаме ги, защото една трета от заплатата си дарявяме! И сега трябва и по места да даряваме“.
Така че – таз година употребяван килим за театъра, а догодина – чисто ново чердже. Хаирлия да е!
-----------Текстът е авторски коментар.
На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да познава: проф. Минко Балкански. Знаменитият световен учен в областта на физиката, е най-големият съвременен дарител в сферата на образованието у нас , като е подкрепил изключително много..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи премиерната си постановката „Пепеляшка" в Младежкия международен център в комплекс "Меден рудник" тази събота. "Какво е да мечтаеш и кой може да мечтае. Това е идеята, залегнала в драматизацията и постановката "Пепеляшка". Ако си отворен към света около теб, ако си добронамерен и искрен, получаваш..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
В зрителна зала на Община Ямбол от 19 часа ще се играе постановката „Денят, в който спрях да си изневерявам“. Спектакълът е на драматичния театър "Невена Коканова" по пиесата на Жан Ануи „Среща в Санлис". Преводът на Светлана Панчева. Режисьор е Стоян Радев. Да останеш верен на себе си или да оставиш другите да контролират живота ти е основният..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от вестник „Черноморски фар“и в момента могат да бъдат разгледани в галерията. Вернисажът е по повод 105-годишнината на изданието. Колекцията е събирана, съхранявана и пазена от времето, когато..
Литературният критик и журналист Митко Новков ще представи книгата си с избрани есета „Вслушвания“ в Бургас на 24 февруари /понеделник/. Домакин на премиерата ще бъде Центърът за съвременно изкуство и библиотека. Инициативата се организира по покана на Община Бургас и има за цел да диалог между читателите и успешните български автори...
Вече са известни носителите на стипендии и отличия в тазгодишното издание на ежегодния литературен конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. През 2025 г. конкурсът се проведе за 9-ти пореден път от своите традиционни организатори: Община Бургас, Бургаска писателска общност и семейството на белетриста. Журито, което..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите...
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от..