Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Василий Димов твърди, че не се страхува от острото перо

Писателят с български корени Василий Димов има своето място в съвременната европейска литература. Многообразните текстове на Димов обаче позволяват на всеки читател да направи свое собствено откритие. Такъв е случаят и с "Кафказус". Книгата, която мнозина определят като висококачествена литература, ще има своя премиера днес от 18.00 часа в зала "Петя Дубарова" на Културен център "Морско казино".

Авторът е  популярен с книгите си от така наречената експериментална проза. Стила на новата си книга определя като поеми написани в проза.

"Те са два текста, единият се казва "Кафказус", а другият "Анабечди". Те малко по стилистика си приличат и дори и по темата, донякъде. Само че вторият текст може да се каже, че е по-общ, а "Кафказус" се дели на някакви такива, наистина притчи, само че аз ги разбирам и съм ги писал, като поеми в проза. Това е много особен жанр и най-първите книги на човечеството са били в такъв стил написани. Естествено те са написани в съвременен стил, на съвременен език, със съвременни виждания върху събитията, които стават".

Василий Димов заема своето място в съвременната европейска литература, неколкократно е номиниран за наградата руски „Букър“. Книгата „Кафказус“, е издадена от бургаското издателство "Знаци".


Василий Димов е роден на 7 януари 1957 г. в Бесарабия. Завършва Журналистическия факултет на Московския държавен университет (1978) с дипломна работа на катедрата за литературна критика. Известен е най-вече с интелектуалния си роман "Алюзиите на свети Посекел", 1996 (номинация за руски "Букър", 1997). Немското издателство "DuMont" в Кьолн купува световните права на романа за 25 години и представя немския превод ("Die vier Leben des heiligen Possekel") на Панаира на книгата във Франкфурт на Майн. Интерес представляват и романите "Тбилисимо", 2003, "Москва в понеделници", 2014 (номинация за руски "Букър", 2014), а така също и сборникът с повести "Профил в слепено огледало", 1991 и др. Специално внимание заслужава сборникът с притчи "Кафказус", публикуван най-напред в списание "День и ночь" в оригинал. Преведен е и на немски в списание "Lettre International - Berlin", като поема в проза. На български са преведени сборникът с повести "Профил в слепено огледало", романът "Москва в понеделници" и поемите "Кафказус" и "Анабечди". Някои са публикувани по-рано в България в списание "Съвременник".

Повече за "Кафказус" и самия автор можете да научите от интервюто на Елена Димитрова с Василий Димов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт с музиката на Едит Пиаф предлага бургаската опера на 14 февруари

В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур.  Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Човешки истории и любов се преплитат в дебютната книга на Добрина Костадинова

Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на Добрина са шарени, а 19-те разказа представят теми от живота. Любовта, семейството, както и тъмната страна на човешките взаимоотношения са част от темите, които се преплитат в сборника...

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Песен по стихове на Петя Дубарова представя бургаската група “Прегърнат облак”

Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на песента: „Сякаш Петя беше в залата и работихме заедно по звученето на песента - една специфична бургаска солена тъга…която те потапя дълбоко до най - съкровеното ти, а после те кара да изплуваш..

публикувано на 11.02.25 в 14:30

Избраха Бургас за част от снимките на „Сериалът“

Как се прави сериал и какво коства на създателите му е темата в новия филмов проект на Ники Илиев и Башар Рахал. Телевизионната продукция със заглавие „Сериалът“, предстои да се снима в София, Гърция, Истанбул и Бургас.  Идеята е един цял епизод да бъде заснет в морския град, поясни Георг Киряков пред комисията по оценка. Актьорът също е част от..

обновено на 11.02.25 в 13:36

Поезия и музика за Свети Валентин в спектакъла "Споделени дълбини"

Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..

обновено на 10.02.25 в 15:42
Св. Харалампий върху икона във врачански храм

Православната църква почита паметта на свети Харалампий Чудотворец

Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..

публикувано на 10.02.25 в 08:17

Кукери играха днес в боляровското село Денница

Кукери играха днес в село Денница, което едно от най-малките села в Болярово. Като добра стопанка на селото Милена Стамова посрещна маскираните мъже, които са от община Тунджа. Водени от годеник и булка, кукерите от село Завой обиколиха всички къщи с димящи коминчета, в мразовития февруарски ден. "Да бъде цар доброто!"- чуха стопаните. Точно по обяд..

публикувано на 09.02.25 в 22:46