40 скици и рисунки на емблематичния бургаски художник Георги Баев показва за първи път пред широката публика изложба в галерията на булевард „Демокрация“№6 в морския град. Част от тях са спасени след пожара в ателието му през 1983 година. Сред експонатите е и най-високото отличие, което художникът получава за хуманизъм-Хердеровата награда. Експозицията е озаглавена „Георги Баев пътува и твори”. Творбите са предоставени от сина на художника Иво Баев.
Рисунките са от пътуванията на твореца в Лондон, Брюксел и Париж, където участва в общи и самостоятелни изложби, пояснява един от приятелите на Баев художникът Кольо Кехайов:
"Изложбата е много интересна и любопитна. Това не са амбициозни рисунки и графики, правени са на път, при необичайни условия, на крак, в хотел, но много живо предават усещането на автора към градовете, които е посещавал."
Любопитен факт е пословичната привързаност на художника към родния град. Тази любов се отразява и върху една от работите му – на пленер в Париж, без да се замисли Баев отново рисува бургаското море. През 1972 година Георги Баев прави самостоятелна изложба в Лондон. В експозицията са включени двадесет работи, сред тях са: „Дъждовен ден“ (1969), „Блокове“ (1970), „Платноходки“ (1970), „Нощ на пристана“ (1970), „Пристанище“ (1971), „Прозорец“ (1972) и др.
Изложбата е допълнена с лични вещи на художника, посочва управителят на Морското казино Людмила Кутиева:
"Показали сме каталози, дипляни, покани, даже един обгорен плакат от Лондонската изложба. Почетно място заема Хердеровата награда -плакета и грамотата, както и оригинални снимки от пътуванията на Баев."
През 1985 г. Георги Баев взема участие в представителна изложба съвместно с творците Атанас Яранов и Светлин Русев във Виена, зала „Кюнстлерхаус“. Уникалните платна на Баев провокират Виенския университет да връчи своя приз - за първи път на български художник и личност, която не притежава научни звания и титли. Още в първите дни на януари 1986 г. бургаският художник получава покана от ректора на Виенския университет проф. д-р Вилхелм Холцабек, съгласно, която на 6 май в австрийската академия на науките да му бъде връчена Хердеровата награда за мир между Изтока и запада. Живописецът е трогнат от думите проф. Петер Вундерлих, казани на церемонията: „Неговото драматично изкуство е с много строга индивидуалност и това го прави един от най-достойните хуманисти на ХХ век“. Баев е награден заради картините: „На другия ден след атомната бомба“, „Обикновен фашизъм“, „Апокалипсис сега“, „Очакване“, „Удавник“ и др.
В същия ден в залата на българския културен дом „Витгенщайн“ е открита и негова самостоятелна изложба. Тематично тя е разделена на три части – тридесет акварелни пейзажа, петнадесет творби с мото „Тревожно време“, смесена техника – акварел, гваш и туш и дванадесет рисунки от цикъла „Бариери“. Всички творби са нови със силно експресивно звучене.
Експозицията в общинската галерия "Георги Баев" е с вход свободен при спазването на всички противоепидемични мерки и може да бъде разгледана до 14 март.
Повече чуйте в звуковите файлове.В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..
Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас. Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града. Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип.
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът, поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения, ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата. Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название..
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно –..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в..