Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Захари Карабашлиев:

„Опашката“ е критика на интелектуалеца от новото време

Властта е вирус по-страшен от пандемията, предупреждава в новия си роман писателят

3
Снимка: Ивайло Петров



Любов, политика, пандемия-история за промяна физическа и в обеществените нагласи, утопия и реалност в едно. Това е рамката на „Опашката“ – новият роман на Захари Карабашлиев, гореща премиера на българския книжен пазар и очертаващо се явление в обществения и културния живот. Започнат още през 2014 г. в един момент реалността настига авторовата фикция. В книгата откриваме още протеста на маските, палатковите лагери, президентската кампания. "Опашката" не е злободневен роман, в него има много мрачни краски, но и светлина и хумор, сатира, категоричен е Карабашлиев:

"Това е любовна, трагична, драматична история, разказана по същия начин, по който аз за добро или за зло разказвам, но очертава едни други неща, изместени леко по напред във времето, десетина година напред, когато е минала не само първата пандемия, в която сме сега, а и втората. Книгата разказва как се е променил света, страната или как не се е променил по-скоро. Всъщност една двойка е изправена пред сериозно изпитание-жената изведнъж се оказва, че има опашка, а на мъжа му е предложено да участва в следващите президентски избори. "

Опашката като идея се разгръща многопластово в романа-тя е и опашка на хвърчило, може да е опашката на дявола или опашката на времето, на историята, докато главният герой на Карабашлиев - интелектуалец, писател се впуска в задкулисието на българската политика:

"От една страна аз познавам героя си, използвам своите собствени познания, своя собствен живот. Винаги съм вярвал и съм го предавал на хората, които се интересуват, на студенти, че те трябва да пишат за това, което познават, да използват своя опит.  Обаче от друга страна, фигурата на писателя, на интелектуалеца в България е доста особено позиционирана. Моето наблюдение е, че е излишно конформистична като отношение, прекалено некритична към нещата, които се случват, към властта, политическите фактори в страната. Прекалено гъвкава, да го кажа в най-общия смисъл на думата." 

Изправен пред съдбовния избор, героят на Карабашлиев е всмукан от политическите механизми у нас. "Само ние можем да издигнем този, който ще ви отърве от нас.", казва изкусителят, а жената с опашката смята: „Сега е възможно най-лошото време за всеки човек с добри намерения да влиза в политиката и възможно най-доброто за всеки с лоши намерения.“ Мръсна работа ли е политиката или само по нашите географски ширини е така е неизбежният въпрос, който ще си зададе всеки, препускащ по увлекателните страници на "Опашката" към жестоката, но сякаш единствено възможна развръзка. А авторът на "18% сиво" и "Хавра" казва:
"Ние сме склонни да повярваме, че от нас зависи повече, че можем да променим системата и изключваме възможността системата да промени нас. Това зависи наистина от гръбнака на интелектуалеца или който и да е, от политика, това зависи от неговите вътрешни устои." 

Захари Карабашлиев дискретно отклонява въпроса дали самият той е получавал предложения за включване в политиката с мотива, че не е джентълменско да коментира, но смята, че след като прочетат книгата някои политици може би няма да му говорят повече. 

Повече чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Здрава Каменова гостува в Царево с „Жена на море“

Актрисата Здрава Каменова гостува тази събота в Царево с най-новото си стенд ъп шоу „Жена на море“. Това е четвъртата част след „Жена и половина“, Клас стани клас мирно“ и „Да оцелееш по Коледа".  Комедийният проект представя по забавен начин как се събират двайсет куфара, кану и диван плюс едно семейство в мини кола. Какви редки видове туристи..

публикувано на 25.07.25 в 13:00

Композиторът Иван Кръстев: Песента "Докога" е една човешка изповед

Иван Кръстев композира и симфонична музика. Зад гърба си има две опери – детската „Ани в царството на цветята“ и „Хористката“, чието либрето е написано от самия Парашкев Хаджиев.

публикувано на 25.07.25 в 12:34

Започна тридневният "Село Баня фест“ (ОБНОВЕНА)

За трета поредна година се провежда „Село Баня фест“. От 25 до 27юли едноименното несебърско село става притегателен център за кино, музика, цирк, работилници и базари.Тридневният форум е по инициатива на местните културни дейци. Провежда се с подкрепата на Община Несебър.  Изключително богата програма съпътства дните на феста. Ще има работилница по..

публикувано на 25.07.25 в 08:30

Филмът "Роден в Бургас" разказва за твореца Руси Стоянов

Документалният филм „Роден в Бургас“, посветен на бургаския творец Руси Стоянов,  ще бъде представен на 30 юли  в двора на галерия „Георги Баев“ .  Прожекцията е от 20:30 часа. Руси Стоянов е наричан „Бургаския Леонардо“ заради смелостта си да твори с широк размах, а идеите му често изпреварват времето, в което е роден. Проектите му са свързани с..

публикувано на 24.07.25 в 18:30

Среща с фантастичния свят на Мартин Колев

Писателят Мартин Колев представя в Бургас популярната поредица „Софийски магьосници“ и новия си сборник с разкази „Рижият котарак“. Събитието е част от програмата на ежегодния уъркшоп по творческо писане, провеждан към Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“.  Мартин Колев ще бъде лектор в уъркшопа.   "По принцип дисциплината "творческо..

публикувано на 24.07.25 в 10:59

Спомняме си за писателя фантаст Агоп Мелконян

За писателя фантаст, роден в Бургас, Агоп Мелконян си спомняме днес. Той напуска този свят на 23 юли през 2006 г. едва на 57 години, но оставя ярка следа в родната фантастика. Освен писател фантаст Агоп Мъгърдич Мелконян е преводач, журналист, университетски преподавател и книгоиздател. Роден е на 10 март 1949 г. в Бургас. Дипломиран..

публикувано на 23.07.25 в 17:30