Седем партии биха могли да влязат в новия парламент, ако изборите бяха днес - това показва проучване на „Галъп интернешънъл“ по поръчка на БНР.
На базата на резултатите могат да се очакват гласоподаватели в широк диапазон около интервала между 2,6 и 2,9 милиона души.
Декларативната активност на база реално пребиваващи в страната гласоподаватели е 50%, но според официалните списъци тя се очаква да е чувствително по-ниска - например, в диапазон по-близък до 40%.
Прогнозите за активност обаче са изключително трудни и не са изключени сериозни колебания извън тези граници. Минимален дял от гласувалите се очаква да отбележат „Не подкрепям никого“.
Гласовете, подадени за партии, коалиции и кандидати, ако изборите бяха днес, показват следната картина в последните дни на кампанията.
За ГЕРБ и СДС биха гласували 28,2%, за БСП - 20,8%. Това са първите две формации.
За „Има такъв народ“ се очакват 12,9%, а за ДПС – 12,7%. На този етап е практически невъзможно да се определи коя от двете партии ще завърши на третото място – всичко зависи от различните типове мобилизация при двете партии.
„Демократична България“ с 6,1%, формацията „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5,2% и ВМРО с 4,4% са близо помежду си, а не са и далеч от потенциалния ръб. Изгледите на тези формации зависят изцяло от последните дни и даже последните часове, както и от величината на бариерата и степента на „твърдост“ не електоратите.
Това се седемте формации, които биха били в парламента, ако изборите са сега.
Последните дни и часове обаче могат да нанесат промени. Например, коалицията Воля-НФСБ е с 3% и ще се надява на евентуално по-ниска бариера и предвидим вот.
С 1,6% е „Възраждане“, с 1,4% – АБВ, с 1,3% е формацията на Цветан Цветанов, с 0,6% е „Атака“ и т.н. За други партии вероятно ще гласуват 1,8%.
Изследването, проведено за Българското национално радио в периода 24-31 март, е сред 1013 пълнолетни българи и показва структурата на електоралните нагласи.
Големият въпрос е каква обществена поръчка ще даде българският народ на своя политически елит, заяви в интервю за БНР изпълнителният директор на „Галъп“ Първан Симеонов.
„Дали поръчка за предвидимост или поръчка за промяна, дали поръчка после да се състави някакво правителство, криво-ляво, или поръчка да се ходи на нови избори.“
Следизборната кампания ще е по-интересна от предизборната, прогнозира Симеонов. Той не изключва напрежение в самия изборен ден, включително протести, заради изнервената обстановка.
Кампанията ни се струва вяла, защото не можем да я отличим от общия изборен фон, в който живеем от лятото насам, смята Първан Симеонов.
Не ми се вярва тези избори да са грандиозно по-различни на тема честност от всякакви други избори, подчерта той.
„Национални избори по този начин трудно се крадат и обръщат. На местни избори е друго, защото там по-малки масиви гласове могат да повлияят.“
„Коронавирусът направи така, че в началото на кампанията имаше дори по-бодри очаквания за активност. Сега изборите попадат в най-високите точки или в платото, както говорят от Щаба, на случаите. Няма как да преценим точно каква ще е активността. Тя може да варира в много нестабилни параметри, много стабилно да варира“, коментира социологът.
"Зависимостта в политиката се оказа най-големият порок! Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски!". Това написа съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков в социалната мрежа Facebook след изявлението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Според поста на Петков днешното изявление е било..
Община Бургас ще поиска от държавата стопанисването на научния център ПланетУм и Планетариума . Днес общинските съветници дадоха зелена светлина на кмета Димитър Николов да поиска от Министерския съвет безвъзмездното им управление. Двата обекта се намират в зоната за свободен достъп на Пристанище Бургас и се стопанисват от Държавно..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че оттегля кандидатурата си за премиер. На брифинг в централата на партията той призова ПП-ДБ да съобщят кой е равноотдалеченият им кандидат за министър-председател. Борисов каза, че с облекчение се отказва в "настоящата ситуация на хаос, наследена от управлението на ПП-ДБ". Той съобщи, че при получаване на..
43 докладни записки, 3 проекта за решения и 11 питания на граждани и съветници ще бъдат разгледани на днешното 16-о заседание на местния парламент в Бургас. В дневния ред влизат стратегии за шума, за син растеж, обособяване на паркинги, отпускане на средства за ин-витро двойки, за спортни клубове, както и въпроси, свързани с ремонти на пътища и..
Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов отхвърля вероятността за подкрепа на кандидатурата на Бойко Борисов за премиер и на Атанас Атанасов за председател на Народното събрание. В позицията на Трифонов, разпространена от пресцентъра на партията, се казва: "Нашата позиция остава непроменена, както по отношение на председателя на парламента, така и..
Депутатите ще направят пети опит да изберат председател на Народното събрание. На последното гласуване 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да бъде избран. Днес процедурата отново ще се повтори - с номинации на парламентарни групи. Политико-математическият казус за председател на 51-вото НС - на..
Депутатите не успяха да изберат председател на Народното събрание при четвъртия опит след конституирането на 51-ото Народно събрание. След гласуването на балотажа между получили най-много гласове - Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ", групата на "Продължаваме-промяната - Демократична България" се разцепи в рамките..
43 докладни записки, 3 проекта за решения и 11 питания на граждани и съветници ще бъдат разгледани на днешното 16-о заседание на местния парламент в..
Община Бургас ще поиска от държавата стопанисването на научния център ПланетУм и Планетариума . Днес общинските съветници дадоха зелена светлина на..
Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов отхвърля вероятността за подкрепа на кандидатурата на Бойко Борисов за премиер и на Атанас Атанасов за..