Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат Михаил Хаджиянев: Допълнително обучение на членовете на СИК или опростяване на протоколите

адвокат Михаил Хаджиянев
Снимка: БНР Бургас

Основният проблем при гласуването в чужбина е, че в две от страните, където сънародниците ни имат най-голямо желание да гласуват – Великобритания и Турция, има ограничение на броя на секциите.

Това каза в ефира на БНР Бургас адвокат Михаил Хаджиянев, експерт в изборното законодателство.

Той припомня, че страните извън ЕС имат право да отворят само до 35 секции.

„Българското законодателство е изключително либерално. Ние се намираме във вихъра на едно пандемично зло, което се отразява и утежнява в пъти изборния процес – и в чужбина и у нас“, каза Хаджиянев.

Адвокатът коментира и организацията на изборите от РИК – Бургас.

Според него, чакането за протоколи винаги е било толкова дълго.

„Наистина се получава един дълъг период от време, но това е било винаги така. С оглед да произведем един законен, справедлив резултат от изборите, ще бъде така и занапред.

Хората, които влизат в изборната администрация трябва да са готови да пожертват тези ден, ден и половина“, категоричен е Хаджиянев.

Няма грешки при отчитането на конкретните резултати и броя гласове, дадени за политическите сили, категоричен е адвокатът:

„Изборната система в България е на много високо ниво, която не позволява спекулация и разминаване в броя на бюлетините. Всички мерки, които в Изборния кодекс са добри практики, натрупвани с годините и затова секционните комисии отброяват точно.

Но при пренасянето върху протокола, се наложи да се сумират резултати както от броенето на бюлетините, така и машинните резултати. Те не само трябваше да се нанесат, но и да се съберат с изборните резултати“

Според Михаил Хаджиянев, 90% от грешките са били при аналитичната част в протоколите.

Там е трябвало да се сумират недействителните бюлетини в урната, действителни бюлетини за партии и „не гласувам за никого“.

Адвокатът предлага две решения на проблема – допълнително обучение на членовете на СИК или опростяването на протоколите.

Той изрази резерви към машинното гласуване.

„Не е случайно, че в Европа такова гласуване не се прави. Какво правим сега с машините, къде ги съхраняваме, кой ги съхранява, кой извършва препрограмирането? Това е техника, която остарява с часове.“

Михаил Хаджиянев цитира Конституционния съд в Германия, с което е отменено машинното гласуване там. „Доверието е най-важно, машините, поради спецификата си на отчитане не позволява създаване на доверие в хората.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общинско транспортно звено обмислят да правят в община Болярово

Сериозни затруднения изпитват в Болярово и малките населени места в общината поради липса на транспорт. Като основен проблем  кметът на общината Христо Христов изтъква липсата на шофьори в малката община. Той пояснява, че няма кой да обслужва транспортните линии в общината, а поради малкият брой пътници линиите не са икономически изгодни за..

публикувано на 27.05.25 в 09:05

Румен Радев предупреди за риск от обедняване след влизане в еврозоната

Това, което очаквам, е законите да се спазват, заяви днес пред журналисти президентът Румен Радев в отговор на въпроса какво решение очаква от Конституционния съд, сезиран от държавния глава по въпроса за предложението за референдум за еврото. Румен Радев коментира темата във Вършец, където участва в заключителна проява на Световната..

публикувано на 26.05.25 в 15:30
Даниел Митов

МВР иска спедиторите да не изпълняват поръчки за доставка на вейпове

Министерството на вътрешните работи води диалог със спедиторските фирми, като целта е те да не изпълняват поръчки за доставка на вейпове. По думите на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, се прави всичко необходимо, за да се блокират поръчките от чужбина на подобни устройства. "Там се работи със спедиторите. Когато се поръчват такива..

публикувано на 24.05.25 в 16:30

Радев сезира КС – иска тълкуване, което да обяви разпореждането на Киселова за референдума за нищожно

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за задължително тълкуване на Конституцията и обявяване за нищожен отказа на председателя на Народното събрание да постави за разглеждане от парламента предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?"...

публикувано на 23.05.25 в 15:45

Депутатите обсъждат отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка

Депутатите ще обсъдят на първо четене промени в два закона - за филмовата индустрия и за здравното осигуряване. В дневния им ред са включени и ратификации на две международни споразумения. Промените в Закона за филмова индустрия, чийто вносител е МС, привеждат схемата за минимална помощ за промоция и показ на филми в съответствие с европейското..

публикувано на 22.05.25 в 08:00

Приеха прекроен бюджета на община Средец /ОБНОВЕНА/

Бюджетът на община Средец бе приет след двучасови дебати и с някои нови обекти, за сметка на други . Предложенията бяха направени от съветници от мнозинството по време на заседанието на местния парламент днес. Макрорамката се запази на 36,6 млн. лв. Сред крупните суми в бюджета, пренасочени днес бяха 267 000 лева заложени за ремонт на пътя..

обновено на 21.05.25 в 16:12

Общинският съвет ще разглежда бюджета на община Средец за 2025 година

Бюджетът на община Средец ще бъде разгледан на заседание на местния парламент днес. Макрорамката е малко над 36,6 млн. лева. Очакват се оспорвани дебати на сесията, насрочена за 9,30 часа в заседателната зала на общината.  Представят пректобюджета на община Средец  Иван Кичев: Бюджет 2025 на община Средец е балансиран и реалистичен..

публикувано на 21.05.25 в 09:00