Първият от поредицата концертни прояви, които представят най-характерното историческото време, претворено в музикалното изкуство, както и запознаване с основните насоки на философията и културните канони за съответната епоха, е „Пътуване във времето“ – на 16-и май, от 19 часа, в залата на Бургаската опера.
Двете оперни певици – Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова, пианистката Мира Искърова и Диана Авелова, художник на проекта, споделят своето нетърпение да подарят моменти на съприкосновение с изкуството на барока на бургаската публика, както и на гостите на града, в днешните противоречиви, трудни, но и интересни времена:
„Публиката ще бъде преведена през различни епохи и жанрове на класическата музика в рамките на поредица от концерти „Пътуване във времето“.Първо на 16-и май ще се пренесем в XVII и XVIII век, Барок, след Ренесанса – френски (baroque), италиански (barocco), означава неправилна перла или фалшив скъпоценен камък. Пищност, претрупаност, шумното изобилие на детайли, но и мелодии, които докосват сетивата, истории за императрици и крале, афери и интриги, обрисувани в музика от Хендел, Рамо, Вивалди, Пърсел. Два сопрана, пиано, дуети и арии (по-малко), в които ще разпознаете известни мотиви от любими филми. Тази звукова магия ще бъде придружена от разходка из Лувър, Ермитаж, Петра и Пирамидите, под формата на мултимедия. За визията на проекта се грижи художникът Диана Авелова – млада артистка, която учи изящни изкуства и костюм не къде да е, а в Академията за сценични изкуства в Париж.
Хореографията на концертния спектакъл е на Патрисия Соарес. Тя е от Лисабон, Португалия, учила e класически танц в Лисабон и Мадрид. Работила е като балерина в Държавна опера – Стара Загора, а от 2019 г. работи в Държавна опера – Бургас. Нейният репертоарът включва: "Дон Кихот", "Лебедово езеро", "Жизел", "Спящата красавица", "Лешникотрошачката" и др. Само музиката има власт да ни пренесе за секунда, където си поискаме, елате с нас на пътешествие в епохата на Барока, ще открием много красота!“, разказва за атрактивния проект сопраното Мария Цветкова-Маджарова.
„Този концерт ни отнася в епохата на Барока, като ни разхожда из най- красивите кътчета на музиката от този стил – мечтателност и приказност, вплетена в полифонична сплав, допълнени от вълшебна мултимедия и танц – ето в какво може да участвате.“, допълня естетичната визия за концерта сопраното Нона Кръстникова.
„Срещата с този музикален проект за мен е особено лична. Не зная, дали ще успеем да погледнем достатъчно отблизо музиката на Барока, но се надявам да имаме щастието – и ние, и публиката на Бургаска опера – да бъдем достатъчно искрено в нея. Мисля, че на 16-и май ще се срещнем с една много емоционална и честна интерпретация на някои от най-впечатляващите барокови арии и дуети. С искрено вълнение каня почитателите на оперното изкуство, а и не само тях – на този по-специален концерт“, повдига емоционалния градус преди концерта пианистката Мира Искърова, с която Мария Цветкова-Маджарова и Нона Кръстникова имат вече солиден брой съвместни камерни изяви. Mира Искърова е известна сред филмовите и театралните среди като композитор на музиката към редица успешни театрални постановки и филмови заглавия.
„След като завърших класа по френски език в ПГРЕ “Г. С. Раковски“ – гр.Бургас, заминах да преследвам мечтите си на дизайнер в Париж. Там изучавам специалност „Приложни изкуства и Моден дизайн“ в университета по изкуства „Atelier de Sévres“. От малка изучавам рисуване, балет, пиано и театър, а музиката винаги е вървяла рамо до рамо с мен. Така открих Операта – съвършената симбиоза между няколко изкуства. Творческият ми процес е силно повлиян от музиката и нейната история. Зад всеки тон може да стои надежда, болка, страст... Имам специално отношение към музиката на Барока. Вдъхновява ме със своята богата орнаментираност и стремеж към съвършенството“, споделя Диана Авелова, художник на проекта „Пътуване във времето“.
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите. През миналата година с неговото спомоществователство беше издадена книгата с басни „Изворчето на Дядо Благо“, която чрез двете читалища „Фар“ и „Георги Поаянов“ вече е достигнала безвъзмездно до..
Днес, 18 февруари е награждаването на отличените в четвъртото издание на литературния конкурс „Любовта е извор“, посветен на писателя Стоян Русев, Дядо Благо. Инициативата се организира по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов с помощта на читалище „Фар“ в Бургас и читалище „Георги Попаянов“ в Малко Търново. БНР - Бургас е медиен партньор на..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..
Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин. Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...
Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един..