Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Словесни дуели срещат известни личности, за да покажат разликите между дигиталното и традиционното изкуство

Няколко поколения известни лица от света на изкуството ще участват в „Директен сблъсък”, за да покажат как дигитализацията променя класическите стилове. Събитието, което е едно от първите по рода си в Бургас, ще се проведе на 5-и и 6-и юни от 17:30 ч. пред експозиционен център „Флора” – Бургас. Неговата идея е да демонстрира по нестандартен и иновативен начин разнообразните възможности за възприятие и представяне на различните сфери в изкуството, сравнявайки традиционните форми с модерните.

Словесните дуели ще се проведат в няколко модула:

• Сцена / театър • Български език / слово • Музика • Изобразително изкуство / графичен дизайн • Видео / режисура

Ще изправим един срещу друг типични представители на тези изкуства. Всеки от тях ще има възможност да докаже силата на своята гледна точка. Освен участие в свободната дискусия, публиката ще има възможност за оценяване на модераторите във всеки един от сблъсъците. Оценяването ще става под формата на гласуване”, обясняват организаторите.

Кои са участниците?

• Сцена / театър – Стефан Попов (Chefo) VS Пламен Каров.

Стефан Попов „Chefo‘‘ е репортер към предаването по БНТ „Денят с Георги Любенов“.Играе роли в различни тв сериала и уеб сериали като: „Ние, нашите и вашите“,„Следвай ме“, а през 2019 създава канала си в YouTube „Chefo“.

Пламен Каров е актьор и режисьор на свободна практика. В продължение на повече от 15 години е сценарист, режисьор и водещ на множество концерти, спектакли и фестивали.

• Български език / слово - Арти VS Георги Бърдаров.

Георги Бърдаров е омайващ писател, географ, специалист по етно религиозни конфликти и демографски проблеми. Сценарист е на телевизионните предавания „Стани богат“, „Столът“, „Това го знае всяко хлапе“, „Аз обичам България“. Печели първото и засега единствено телевизионно литературно реалити „Ръкописът”. През 2021 г. получава Наградата за литература на Европейския съюз от квотата на България за романа си „Absolvo te“.

Артьом Анатолиевич – ARTi е български актьор, певец и влогър. Участник в X Factor България 2015. Продуцент на онлайн предавания, късометражни филми и онлайн поредици.

• Музика – Георги Киров VS Искрен Тончев.

Искрен Тончев - Искрата е български изпълнител, музикален продуцент, автор и преподавател по бийтбокс. Републикански шампион по бийтбокс, финалист шоуто „България търси алант”, изпълнител в лейбъла на Графа – „Монте Мюзик”.

Георги Киров, по-познат сред младите като D-ZASTA, е трап изпълнител и музикален продуцент, родом от Бургас. Завършил е музикална паралелка в СОУ „Димчо Дебелянов” и се занимава с продуциране на инструментали от 2008 г. насам. Зад гърба си има богат опит от работа с множество български рап, трап и поп изпълнители.

• Изобразително изкуство/графичен дизайн – Атанас СтояновVS Симона Димитрова.

Атанас Стоянов е член на Дружеството на бургаските художниците, в чиято дейност участва активно. Преподавател по скулптура в СОУ „Св. св. Кирил и Методий” в град Бургас. Участва в много общи изложби в София, Пловдив, Бургас и Варна, както и в международни изложби в Брюксел, Белгия и Маниса в Турция.

Симона Димитрова - дипломиран студент по специалност „Графичен дизайн” в Arts Univeristy Bournemouth, Англия. По време на обучението си е била на едно от първите места по успех в курса и печелила множество награди с проектите си.

• Видео / режисура – Деян Панаьотов VS д-р Росен Петров.

Д-р Росен Петров е преподавател по българска телевизионна журналистика. В неговите часове студентите за първи път застават пред камера и хващат микрофон в ръка. Радетел на идеята в Бургас да се построи Дворец на културата.

Деян Панаьотов - Dideishan е български режисьор и оператор. Един от най-разпознаваемите режисьори сред младото поколение с над 200 музикални видеоклипа зад гърба си и близо 10 късометражни филма. Също така е режисьор на 2 уеб сериала.

Подробностите чуйте от интервюто на Елена Димитрова с Михаела Бошева от организаторите




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Танцова формация „Петлите“ представя нов спектакъл в Бургас

Танцова формация „Петлите“ ще представи своя нов спектакъл на 20 ноември от 19:00 часа в залата на Културен дом НХК – Бургас. Представлението е посветено на България и нейната непреходна красота, изразена чрез танц, музика и сценични картини, вдъхновени от планините, традициите и обичаите на страната. Спектакълът ще покаже величието на българския дух..

публикувано на 31.10.25 в 17:00

Второто издание на подкаста "100лица на културата" на БНР Бургас е посветено на Ваньо Вълчев

Второто издание на подкаста „100лица на културата“ на БНР Бургас е факт. То е посветено на едно от знаковите лица в културния живот на Бургас - поета, писател и общественик Ваньо Вълчев.  БНР Бургас стартира нов подкаст „100лица на културата“ Поводът бе представянето на новата му книга „Помниш ли Венеция“. Премиерата, която се състоя в..

публикувано на 31.10.25 в 16:52

Недялко Йорданов: "Моноспектакълът ми "Момчето, което говори с морето" ще е изповед-споделяне с бургазлии!"

Недялко Йорданов ще представи тази вечер, 31 октомври авторския си моноспектакъл „Момчето, което говори с морето“ в Бургас. Един от най – обичаните поети на България ще застане пред своята публика с предпоследната си изповед – спектакъл от стихове и песни, писани през целия му живот. „Искам да направя нещо, което не съм правил до..

публикувано на 31.10.25 в 11:30

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят „Да послушаме кино“

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят на концерт – спектакъл „Да послушаме кино“ в клуб „Модерен театър“ тази вечер, 31 октомври. Магията на българската филмова музика ще оживее в Бургас и ще разказва истории. В програмата са подбрани най-любимите и познати мелодии от български игрални филми за всички времена като „Любимец..

публикувано на 31.10.25 в 09:00

Режисьорът Камен Калев отказа награда на Министерството на културата

Режисьорът Камен Калев отказа награда на Министерство на културата - "Златен век", която се връчва в навечерието на Деня на народните будители - 1 ноември, съобщава БГНЕС.  В декларация режисьорът на филмите "Източни пиеси", "Островът", "С лице надолу", "Февруари", заявява: "Отказът ми от наградата е форма на протест срещу настоящото политическо..

публикувано на 30.10.25 в 17:00

Четирима бургазлии сред носителите на наградите "Златен век" на Министерството на културата

Творци от Бургас бяха отличени с престижните награди "Златен век" на Министерството на културата за принос в развитието и популяризирането на българската култура и изкуство. Сред тях са директорът на Държавния куклен театър в Бургас Христина Арсенова, актьорът Руси Чанев, режисьорът Камен Калев и хореографът Вероника Братанова-Димитрова. Христина..

публикувано на 30.10.25 в 16:45
FB: Професионален фолклорен ансамбъл Странджа

Бургас ще е домакин на празници на професионалното фолклорно изкуство

Бургас ще приеме „Празниците на българското професионално фолклорно музикално и танцово изкуство“ през март 2026 година. Събитието ще събере над 1100 танцьори, певци и музиканти от цялата страна. По време на подготвителна среща в морския град беше уточнена програмата и форматът на концертите. В рамките на девет вечери – от 20 до 29 март – на сцената..

публикувано на 29.10.25 в 11:00