Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„За“ и „против“ реформата на съдебната карта



Предложението за реформа на съдебната карта предизвика недоволството на много юристи в страната. Според тях мярката за трансформирането на районните съдилища в териториални отделения ще натовари допълнително система. Те посочват и че по този начин ще се ограничи равният достъп до правосъдие на много хора от по-малко населените места.

Реформaта на съдебната карта предвижда да бъдат запазени съдилищата в Бургас и Несебър. Според доклада на Висшия съдебен съвет причината е, че само в тях биха останали за разглеждане достатъчно дела, които да обосноват работата на трима или повече съдии. Предвижда се съдилищата в Малко Търново, Царево, Средец,  Поморие, Карнобат и Айтос да бъдат трансформирани в териториални отделения към Районния съд в Бургас.

Един от мотивите за реформата е, че по този начин ще се реши натовареността в системата, която в момента е различна за отделните райони. „Има група дела, които показват, че са твърде много за районните съдилища. Те по същността си не са с особена фактическа правна сложност и не са различни от тези, които се гледат в Окръжен съд, просто различна е цената на иска“, обясни за предаването „Преди Всички“ на Програма „Хоризонт“ Боряна Димитрова, член на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет и един от авторите на проекта за нова съдебна карта.

Според председателя на Районния съд в Бургас Евгени Узунов мярката ще се отрази добре на системата и ще се постигне баланс. „Например ако в Малко Търново има 10 дела за разглеждане на месец, няма нужда от двама съдии там. Дори няма нужда от един. Той може да ходи един път месечно там и ще разглежда делата. През останалото време ще работи в Бургас и ще помага на колегите, които в момента имат 60 дела. Тази балансираност ще доведе до това колеги да имат по 30 дела“, обясни той. Според него чрез реформата на съдебната карта ще се намалят разходите в системата за поддръжка на големите сгради по райони. Той допълни, че не се предвиждат съкращения на хора.

Една от критиките към проекта е, че хората от по-малко населените места няма да имат равен достъп до правосъдие. Беше посочен и пример, че дори за едно бракоразводно дело, хората ще трябва да пътуват до съседен град. „Във всяко населено място, където е имало Районен съд, ще има институция. Дали тя ще се нарича териториално отделение или районен съд, е въпрос на техника. В тези териториални отделения не само, че ще се разглеждат делата, които до момента са се разглеждали, но ние предлагаме да се разглеждат и делата, които са подсъдни на Окръжен съд“, поясни Боряна Димитрова. Тя допълни, че се предвижда в териториалните отделения да се подават съдебни книжа и да се извършват справки по делата.

Според председателя на Адвокатската колегия в Бургас Юрий Бошнаков, тези звена няма да могат да извършват всички услуги. „Нашият достъп до дела е една от страните на монетата. Другата е възможността гражданите сами да правят справки по дела и сами да се интересуват от движението на техните производства в съда. В преобразуването на териториални отделения на множество съдилища на практика ще се затрудни достъпът на гражданите до правосъдие така, както в момента то е близо до тях и е удобно“, поясни той.

Според адвоката, проблем се оказва и въвеждането на постоянни и непостоянни щатове. „Непостоянните щатове, в зависимост от вижданията на съответното административно ръководство на Окръжен съд, могат да бъдат командировани по конкретно дело или за определен период от време. Това създава у нас усещането, че е е възможно принципът на случайния подбор на съдии, които да разглеждат дела, да бъде нарушен“, обясни той. Според него преди въвеждането на реформата, трябва да има широк обществен дебат с всички заинтересовани страни. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Окончателно: Общинските камери също ще следят за нарушения по пътищата

Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки. Общинските..

публикувано на 24.07.25 в 07:20

Над 20 автомобила изгоряха в Свети Влас при пожар, тръгнал от сухи треви (ВИДЕО)

Над 20 автомобила изгоряха в Свети Влас при пожар, тръгнал от сухи треви. Огънят е потушен. Четири минути след 16 часа е получен сигнал за пожар в сухи треви в имот, който се намира до кръговото кръстовище на Свети Влас. Изпратен е екип на пожарната в Несебър, съобщи директорът на Регионалната дирекция за пожарна безопасност и защита на..

публикувано на 23.07.25 в 17:15

Локализиран е пожарът край Воден, борбата с огъня до Камен връх продължава

Пожарът, пламнал по-рано тази сутрин, край боляровското село Воден е локализиран, съобщи заместник кметът на община Болярово Нина Терзиева: "Пожарът е локализиран между селата Воден, Горска поляна и Странджа по протежение на газопровода за Турция, който е на наша територия. В горска местност е, продължава наблюдението на терена, няма опасност за..

обновено на 23.07.25 в 12:35

Два хеликоптера Кугър се борят с огъня в община Болярово /ОБНОВЕНА/

Второ денонощие продължава борбата с огъня между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх.  Въведено е частично бедствено положение , за село Камен връх е задействана системата за ранно предупреждение BG-ALERT.  Преди час в гасенето на огъня са включени и два хеликоптера Кугър , в центъра на село Камен връх са три противопожарни..

обновено на 23.07.25 в 12:00

Пожарът в Сакар е локализиран, остава частично бедствено положение в Тополовград

Пожарът в района на Сакар планина, заради който Община Тополовград обяви частично бедствено положение, е локализиран, съобщават от Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Хасково. Огънят е обхванал около 1000 декара, като сериозни щети са нанесени в района на село Владимирово – изгорели са постройки, широколистна..

обновено на 23.07.25 в 08:15

Локализиран е пожарът във вилна зона "Батмиш" край Сливен

Локализиран е пожарът във вилна зона „Батмиш“ край Сливен, съобщиха от полицията. Пожарът е обхванал 400 декара сухи треви и храсти. Няма пострадали хора и опожарени къщи.  Пет екипа на пожарната, военни, горски служители, частни фирми и доброволци се включиха в гасенето. Сигналът за огъня е подаден в 18.09 часа. Военните са включени по искане на..

публикувано на 23.07.25 в 07:28

Мъж катастрофира в Созопол заради прилошаване, почина по пътя към болницата

63-годишен мъж от Казанлък катастрофира в Созопол след като ум прилоша. Инцидентът е станал по обяд.  Автомобилът му се движел по улица "Виа Понтика" срещу № 24 в посока ул. "Антеа". Шофьорът навлязал в лентата за насрещно движение, качил се върху тротоара и спрял в метален стълб от електропреносната мрежа.  На водача е оказана спешна медицинска..

обновено на 22.07.25 в 22:14