С двучасова културна програма, наситена с емоционални разговори, истории и много музика, Сдружение "Общество за духовни изяви" с председател журналистът и издател Румяна Емануилиду отбеляза своята 20-годишнина, съобщиха от Община Бургас. Вечерта бе посветена на маестро Кирил Дончев.
„Сдружението бе създадено от група приятели с цел да си помагаме и да разгърнем потенциала на това културно място. Благодаря на Общината, с която имаме невероятно партньорство, за възможностите нещата да се случват в най - добрия вид”, обясни Румяна Емануилиду, председател на Сдружението, и допълни, че цялото внимание се насочва към личността на именития композитор, за който статистиката отдавна е остаряла.
„Имал съм много отличия и признания в годините, но най-милата ми награда е, че съм почетен гражданин на Бургас”, каза Кирил Дончев, който минути преди да излезе на сцената дирижира Духовия оркестър на Бургас, връщайки се години назад, когато е бил негов първи диригент.
Вечерта продължи с премиерата на филма „Последният Дон Кихот”, със сценарист и продуцент Антоанета Бачурова и режисьор Владимир Люцканов.
„Истинското удоволствие предстои! Културният афиш на Бургас има различен блясък и това се дължи на хора като вас” – каза в приветствието си Диана Саватева, зам.-кметът по „Култура” в Община Бургас. Тя връчи специални награди и поздравителни адреси от името на кмета Димитър Николов.
Маестро Стефан Диомов се наслади на филма и концерта на музикантското семейство Дончеви от първи ред.
Великолепният концерт „Музикален Бургас” събра на една сцена големия композитор Кирил Дончев и синовете му Антони и Георги Дончеви. Композиторът подари на публиката едни от най-обичаните си песни през годините, както и два дуета с верния си приятел и съмишленик, актьорът Ицко Финци.
За ентусиазма, творческата аура, срещите, издаването на списание „Изгрев” и първите събития след създаване на Сдружението, разказа Ани Боянова. На честването бе представен и последният брой от списание "Изгрев", издавано 20 години от Сдружение "Общество за духовни изяви" .
Събитията се реализират с подкрепата на Община Бургас по програмата за съфинансиране на културни проекти.
* Кирил Дончев е почетен гражданин на Бургас. Първият преподавател на духови инструменти в НУМСИ „Панчо Владигеров“, първият диригент на Бургаски духов оркестър. Носител на приза „Аскер“ за цялостен принос към театралното изкуство.
Държавен архив - Бургас ще оформи личен фонд на именития композитор.
Стихосбирката „Вода през пръстите“ на Иван Сухиванов ще бъде представена на 16 август от 11:30 ч. на откритата сцена в Експозиционен център „Флора Бургас“. Книгата е с редактор Иван Цанев и е издадена от „Жанет 45“. Представянето е част от програмата на фестивала „С книга на плажа“. Модератор на събитието ще бъде Митко Новков.
"Ястребите на Румъния " стават част от Spice Music Festival 2025. Авиошоуто ще бъде над фестивалната зона на Морска гара, обясни организаторът Николай Тодоров и ще бъде между 20- 20.30 часа днес. Въздушната акробатика ще бъде от пет самолета. Това е националният отбор на Румъния, уточни той. Той пристига специално за музикалното събитие. Идеята за..
Рок концерт с участието на музиканти от водещи български групи ще се проведе на 1 септември от 20:00 ч. на сцената на Летния театър в Бургас. Събитието е част от кампанията „За повече българска музика в национален ефир“ и подкрепя хора с репродуктивни проблеми чрез инициативата „Да свирим биологичния си часовник навреме“. В концерта ще участват група..
Бургас ще отбележи Международния ден на младежта с поредица от събития на 11 и 12 август. Организатори са Министерството на младежта и спорта и Центърът за развитие на човешките ресурси, с подкрепата на Община Бургас, ОП „Международен младежки културен център“ и Националния фокусен център. В програмата са включени младежка конференция, щафетни игри..
Професор И-Янг Чен от Тайван е сред гостите на първото българско издание на Orbifold Global Music Festival, което се провежда от 6 до 12 август в Националното училище за музикални и сценични изкуства „Панчо Владигеров“ в Бургас. След това фестивалът ще продължи и в София. Форматът на фестивала включва майсторски класове, семинари и..
Бургаската писателка Нели Арнаудова представя най-новата си книга „Жива жар“. Романът вплита митове и легенди от странджанския край. Много ценно е художественото описание на празниците, обичаите и старинните поверия и факти, разказа авторката, която от години живее в Англия. Съдбата й споделя и главната героиня от книгата. "Виждам моя внук,..
Днес от 18 часа в Археологически музей – Созопол ще бъде открита триезична изложба „Египетските култове край Черно море“. Тя представя паметници от антични градове около Черно море – от Крим, Украйна, Румъния, България, Турция и Грузия, разделени в седем категории: епиграфски паметници, предмети от кост, теракота, бронз, скулптура, гемии и..
Международният фестивал „Дни на куклите“ ще се проведе от 10 до 15 август в Бургас. На традиционното място - открита сцена „Охлюва“ в..
Вечер, посветена на кратките лирични форми, ще бъде част от изложението “С книга на плажа”. Четвъртата поетична книга на Диана Саватева – “Трилистна..
Професор И-Янг Чен от Тайван е сред гостите на първото българско издание на Orbifold Global Music Festival, което се провежда от 6 до 12 август в..