Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Заглавия от международни конкурси са включени в програмата на Международния филмов фестивал Бургас

| обновено на 13.07.21 в 11:24
Емил Ованесов, директор на Международен филмов фестивал в Бургас
Снимка: БНР Бургас

В разгара на лятото Бургас ще стане домакин на шестото издание на Международен филмов фестивал, информират от общината. Тази година селекцията на фестивала ще мине през Ротердам, Венеция и Индия, а на специална прожекция ще бъде представен един от претендентите за "Оскар".

Международния филмов фестивал Бургас ще се проведе от 16 до 23 юли.

Специално за фестивала пристига белгийският режисьор Дебен Ван Дам, носител на няколко престижни кино награди. Компания в журито тази година ще му правят режисьорът Камен Калев, актрисата Мартина Апостолова , операторът Калоян Божилов и саунд дизайнерът Атанас Чолаков.

Носителят на две награди от тазгодишния Берлинале - "Момичето и паякът" - е един от акцентите в програмата тази година. Част от нея е и "Оазис" на сръбския режисьор Иван Икич, носител на награда от фестивала във Венеция. За първи път на Международен филмов фестивал Бургас ще гледаме и индийско кино. Режисьорът П.С Винотрадж ще гостува с лентата "Камъчета", отличена с Tiger award в Ротердам. Международното участие се допълва и с "Нощта на звяра" на  Маурисио Лейва Кок, представен в програмата Toronto Next Wave Committe.

Българска премиера на Международния филмов фестивал ще направи филмът "Неудържим проблясък". Специално за прожекцията в България пристига режисьорът му Айноа Родригез. Лентата беше представена пред публика за първи път на кино фестивала в Ротердам, а привлече внимание и в Москва. Премиерно за България ще гледаме и "Ол инклузив" на Волкан Уче.

В  българската конкурсна късометражна програма ще видим премиерно филмите  “Мечтата на Наташа” с гост режисьора Ваня Бойчева, “Божоле” на Ирена Даскалова, представен лично от режисьор, продуцент и част от актьорския състав. Сред заглавията са и “Муза” на младия режисьор Свилен Славов, “Светла въртележка” на Алекс Лазаров,  “Хлад” на Девина Василева и други.

В международната програма присъства победителят от фестивала в Кан 2020 - “Страхувам се да забравя лицето ти” на египетеския режисьор Самех Алаа, “Голямата истанбулска депресия” на Зейнеп Дилан Сюрен и много други.

В рамките на съпътстващата програма ще бъде представена и изложбата "ВИЖ! първите 100", която събира кориците културното издание "Виж!“, превърнали се в негова запазена марка. 

Седем анимации включва детската програма на Международния филмов фестивал в Бургас, която ще бъде представена на 20 юли от 10.30 часа ,в Центъра за съвременно изкуство и Библиотека.

Поради големия интерес малчуганите ще бъдат разделени в няколко групи. Организаторите имат готовност за допълнителни прожекции, за да може всяко дете да се наслади на киномаратона.

Поканата е отправена  към децата на възраст от 7 до 11 години. Входът е свободен.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американската пианистка Полин Янг с концерт в Бургас на 3 декември

Бургас ще бъде домакин на едно от най-очакваните културни събития тази зима – концерт на блестящата американска пианистка Полин Янг.  На 3 декември публиката ще има рядката възможност да се срещне на живо с артист, който световната музикална критика определя като една от най-ярките млади звезди на клавирната сцена.  Събитието е част от българското ѝ..

публикувано на 27.11.25 в 12:30

Студентите от „Любен Гройс“ ще представят поетичен спектакъл с творби на бургаски автори

Поетично-театрален спектакъл, създаден по произведения на съвременни бургаски автори ще представят студентите от Театрален колеж „Любен Гройс“  днес от 19:00 часа в Дома на писателя на ул. „Вола“. Инициативата се раелизира в партньорство със Сдружение „Бургаска писателска общност“. В поетичната част на спектакъла са включени стихотворенията:..

публикувано на 27.11.25 в 11:30

Медни съдове "разказват" истории в изложбата "Медникарството - древно и вечно"

Изложбата „Медникарството - древно и вечно“ гостува в етнографския музей в Бургас. Тя е от Пловдивския етнографски музей и включва близо 80 съда, като и други предмети направени от мед.  Медникарите са имали запазено място в големите панаири - Ескиджумайския и Узунджовския. Бакърджиите талигари тръгвали след Тодоровата неделя на..

публикувано на 27.11.25 в 09:10

Бургас подготвя второто издание на Гала вечер на лауреатите

Бургас подготвя второто издание на Гала вечерта на лауреатите в изкуствата. Тя ще се състои на 1 декември 2025 г. Събитието ще събере на една сцена творци, отличени с национални и международни награди през годината. Входът за публиката е свободен, нo събитието е тържествено и изисква официално облекло, посочват от община Бургас.  Тази година Гала..

публикувано на 26.11.25 в 16:00

Шведският спектакъл "Старецът и неговото магаре" гостува в Бургас

Бургас ще посрещне шведския куклен спектакъл "Старецът и неговото магаре"  днес от 18:30 часа  в Държавния куклен театър . Входът за събитието е свободен за малки и големи почитатели на кукленото изкуство, а героите общуват помежду си изцяло на английски език . А как един шведски спектакъл се реализира в пределите на България – ще разберем..

публикувано на 26.11.25 в 12:30

Играят пиесата „Формата на нещата“ безплатно за ученици в Бургас

„Формата на нещата“ е пиеса от американския драматург Нийл Лабют, която ще бъде играна тази вечер в Драматичен театър „Адриана Будевска“. Тя е с вход свободен за бургаските ученици.  Режисьор е Кристиана Бояджиева. Участват актьорите Йордан Ръсин, Яна Кузова, Теодор Папазов и Яна Маринова, която е продуцент на спектакъла и сподели:..

публикувано на 26.11.25 в 09:20

Млади художници представят изложбата си „Бургас – сгради с душа“

Изложбата „Бургас – сгради с душа“ представя архитектурното наследство на града през погледа на млади художници от Частна школа по изобразително изкуство Yulia Krasovska Art School. Тя акцентира върху запазените образци на градската архитектура от началото на ХХ век, видени и художествено интерпретирани от учениците в рамките на културно-исторически и..

публикувано на 25.11.25 в 18:30