Бургаският апелативен съд потвърди изпълнение на Европейска заповед за арест спрямо Мехмед Мехмед, български гражданин, издирван във Федерална Република Германия за провеждане на наказателно преследване по 16 престъпления за измама и като част от организирана престъпна група, съгласно Германския Наказателен кодекс.
Европейската заповед за арест е издадена на 1 юни тази година 2021 г. от съдия в Районен съд - Ландсхут. Престъпленията са осъществени в периода март - септември 2019 г. на територията на гр. Вилсбибург и са наказуеми с „лишаване от свобода“ до десет години за всяко от деянията. Изрично е посочено, че българският гражданин Мехмед Мехмед, заедно с други лица, решили да набавят за себе си чрез измамни действия немалък и некраткосрочен източник на доходи, като съобразно предварително изработения общ план за действие се представяли за работещи в туристически бюра „Транс Туристик“ и „Оушън туристик“ и предлагали на пътувания до Република Турция. По този начини въвели 19 пострадали лица в заблуждение, че желаят и са в състояния да им осигурят предлаганите пътувания. Проявявайки доверие, ощетените превеждали по посочената им от обвиняемите банкова сметка парите за пътуванията - суми съответно между € 950 и € 2456, без реално тези пътувания да се осъществявали.
По делото е получена справка от РП – Бургас, че срещу исканото лице има висящо производство за престъпление против транспорта - шофиране в срока на предишно наказание за забрана за управление на МПС.
Бургаският апелативен съд се солидаризира с изводите на първата инстанция, че от формална гледна точка разглежданата Европейска заповед за арест по форма и съдържание съответства на изискванията на Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест.
Апелативните съдии приемат и извода, че наличието на висящо наказателно производство срещу исканото лице Мехмед, действително е сред възможните основания за отлагане на екстрадицията. В случая обаче съдът е преценил, че престъплението по чл. 343 В НК не е тежко умишлено престъпление, докато разследването във Германия е за множество тежки умишлени престъпления с висока степен на обществена опасност и значителни вреди. Настоящият съд е намерил за правилно заключението, че приоритет следва да получи провежданото от германските съдебни власти наказателно преследване срещу исканото лице Мехмед, с оглед многобройността на престъпленията и тяхната тежест, описани в ЕЗА.
Въззивният състав добавя и друг аргумент в тази посока, а именно, че престъпленията, по които Мехмед ще бъде разследван в Германия са извършени в един предходен период, поради което към настоящия момент са изтекли близо две години. Този период от време би могъл да създаде затруднения в разследването, провеждано в искащата държава, докато деянието, по което българският гражданин е привлечен като обвиняем е извършено на датата на пристигането му в България /09.07.2021г./ и представлява престъпление на формално извършване, разследването по което не може да бъде затруднено от изтичане на период от време, необходим за приключване на разследването за престъпленията извършени от това лице в Германия.
В решението на Бургаският апелативен съд е посочено, че в случая са налице всички законови предпоставки за допускане изпълнението на Европейската заповед за арест и предаване на Мехмед Мехмед на издаващата заповедта държава. Въззивният състав е потвърдил решението на първата инстанция и е изменил мярката за неотклонение от „домашен арест“ на „задържане под стража“ до фактическото предаване на лицето на компетентните власти на Федерална Република Германия.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.
Община Сливен връща от днес максималната скорост за движение от 70 км/ч по един от най-натоварените булеварди в града - "Банско шосе“, но в участъците с пешеходни пътеки максималната скорост остава непроменена - 50 км/ч. Максималната скорост ще важи от разклона за ж.п. прелеза към село Чинтулово до пътния възел с Подбалканския път София –..
Дарение от три хиляди лева от името на италианските военнослужещи е връчено на кмета на Сливен Стефан Радев от командващия Многонационалната бойна група в България полковник Матия Широко. Срещата е проведена в базата на НАТО на полигона „Ново село“ и е била с опознавателен характер, обявиха от пресцентъра на общината. Сумата дарена от италианските..
Над половин милион лева са инвестирани в обновяването на сградата на пожарната в Средец. Част от средствата са по Плана за устойчивост., други са от бюджета на МВР. Ремонтът е продължил 9 месеца. Лентата прерязаха днес съветникът на министъра на вътрешните работи главният комисар Николай Николов, областният управител на Бургаска..
Ученици от бургаското основно училище „Княз Борис І“ гостуваха на магистратите и служителите от Районна прокуратура-Бургас. Идеята бе шестокласниците да се запознаят с мястото на прокуратурата в съдебната система, както и с ролята и функциите на прокурора в наказателното производство. Учениците бяха посрещнати от прокурорите Радостина Ганева и..
В Средец днес официално ще бъде открита реновираната сграда на пожарната служба. Обновяването й се случи за близо шест месеца по проект финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост и със средства на Министерство на вътрешните работи. В реновирането й са вложени над 534 000 лева. Освен топлоизолация и модернизиране, е монтирана и..
Спад в общия брой на катастрофите в Сливенска област за третото тримесечие на 2025 година, но увеличение на загиналите и ранените, бе отчетено по време на заседанието на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата. Общо за отчетеното тримесечие пътнотранспортните произшествия намаляват до 151 при 174 за същия период на..
Активна подготовка по дисциплините "Специална тактика", "Полицейска лична защита" и "Тактика на бойната стрелба" се провежда от служителите в сектор "Специални тактически действия" към ОДМВР Бургас. Със съдействието на Община Бургас на територията на Авиомузей - Бургас протекоха занятия по придвижване, проникване и овладяване на няколко типа..
Спад в общия брой на катастрофите в Сливенска област за третото тримесечие на 2025 година, но увеличение на загиналите и ранените, бе отчетено по време на..
Представител на ЛРС „Странджа“ – Болярово участва в регионалната среща на Съюза на ловците и риболовците в България, която се проведе в Ямбол. Форумът..
Активна подготовка по дисциплините "Специална тактика", "Полицейска лична защита" и "Тактика на бойната стрелба" се провежда от служителите в сектор..