Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Made in Burgas:

Тони Димитрова и Стефан Илчев представиха новата си дуетна песен (видео)

Видеото на "Близкият" е снимано в Старата поща и в галерия "Георги Баев"

| обновено на 08.09.21 в 11:34
2
Тони и Стефан Илчев с автора на стиховете на "Близкият" Асен Йорданов /вляво/
Снимка: Лина Главинова



Тони Димитрова и Стефан Илчев представиха новия си дует предпремиерно в родния Бургас. В експозиционния център „Флора“ снощи  бе прожектиран клипа и прозвуча песента „Близкият“. За първи път след 2019 г, когато изпяха "Животът", двамата работят заедно. Те благодариха на Община Бургас за подкрепата и споделиха:

"Голямо вълнение е за мен-първо, защото е направено в моя, вашия, нашия Бургас. Второ, защото Стефан е най-красивият пощальон в Европа. За втори път ми се случва да правя една песен и после да видя очите на поета."

"И аз благодаря на текстописеца за прекрасните думи, които Светльо е облякъл в прекрасна мелодия. Радвам се, че имам възможност да пея такава музика, защото тези песни ще останат завинаги в българската популярна музика."

Музиката на песента е на майстора на шлагера и многократен победител от конкурса "Бургас и морето" Светослав Лобошки. Именно той се обадил на журналиста Асен Йорданов, за да го попита дали би се съгласил негово стихотворение да бъде изпято:

"Това стихотворение дойде в главата ми в миг, в който бях изгубил много близък човек. На всеки се е случвало, тогава разбира фундамента на смисъла на живота, основата върху която всичко се крепи. Всички други стремежи, кариери, пари, обстоятелства губят своето значение. Това нахлу в главата ми в перфектната форма на класически стих. И остана някъде по стихосбирките, за да може днес да възкръсне като едно истинско бургаско дете." 

Видеото, което е дело на Васил Стефанов, е снимано в Старата поща. Стефан Илчев влиза в ролята на пощальон, който взема съдбата в свои ръце след като героинята на Тони Димитрова пише безутешни писма, на които не получава отговор. Част от снимките са правени в дома на певицата, но основен декор е галерия "Георги Баев". Бургас присъства ярко с моста и морските улици. 

Продуцент на проекта е Игор Марковски, който благодари на пощенската служба:

"Бяха много мили, дадоха ни всичко, което искахме. Направихме едно закононарушение, което се вижда на края на клипа. Сложихме печат 08.09. -10 часа на плик-нарочно, за да е ясно кога е премиерата. Снимахме  рано от 7 часа, очарован съм от Бургас. Тук сутрин хората се поздравяват, а улиците се мият."

Днес е официалната  премиера на песента. Тя ще прозвучи и на големия концерт на 18 септември, който събира бургаски изпълнители на Летния театър под надслов "Обичам Бургас". 

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Американската пианистка Полин Янг с концерт в Бургас на 3 декември

Бургас ще бъде домакин на едно от най-очакваните културни събития тази зима – концерт на блестящата американска пианистка Полин Янг.  На 3 декември публиката ще има рядката възможност да се срещне на живо с артист, който световната музикална критика определя като една от най-ярките млади звезди на клавирната сцена.  Събитието е част от българското ѝ..

публикувано на 27.11.25 в 12:30

Студентите от „Любен Гройс“ ще представят поетичен спектакъл с творби на бургаски автори

Поетично-театрален спектакъл, създаден по произведения на съвременни бургаски автори ще представят студентите от Театрален колеж „Любен Гройс“  днес от 19:00 часа в Дома на писателя на ул. „Вола“. Инициативата се раелизира в партньорство със Сдружение „Бургаска писателска общност“. В поетичната част на спектакъла са включени стихотворенията:..

публикувано на 27.11.25 в 11:30

Медни съдове "разказват" истории в изложбата "Медникарството - древно и вечно"

Изложбата „Медникарството - древно и вечно“ гостува в етнографския музей в Бургас. Тя е от Пловдивския етнографски музей и включва близо 80 съда, като и други предмети направени от мед.  Медникарите са имали запазено място в големите панаири - Ескиджумайския и Узунджовския. Бакърджиите талигари тръгвали след Тодоровата неделя на..

публикувано на 27.11.25 в 09:10

Бургас подготвя второто издание на Гала вечер на лауреатите

Бургас подготвя второто издание на Гала вечерта на лауреатите в изкуствата. Тя ще се състои на 1 декември 2025 г. Събитието ще събере на една сцена творци, отличени с национални и международни награди през годината. Входът за публиката е свободен, нo събитието е тържествено и изисква официално облекло, посочват от община Бургас.  Тази година Гала..

публикувано на 26.11.25 в 16:00

Шведският спектакъл "Старецът и неговото магаре" гостува в Бургас

Бургас ще посрещне шведския куклен спектакъл "Старецът и неговото магаре"  днес от 18:30 часа  в Държавния куклен театър . Входът за събитието е свободен за малки и големи почитатели на кукленото изкуство, а героите общуват помежду си изцяло на английски език . А как един шведски спектакъл се реализира в пределите на България – ще разберем..

публикувано на 26.11.25 в 12:30

Играят пиесата „Формата на нещата“ безплатно за ученици в Бургас

„Формата на нещата“ е пиеса от американския драматург Нийл Лабют, която ще бъде играна тази вечер в Драматичен театър „Адриана Будевска“. Тя е с вход свободен за бургаските ученици.  Режисьор е Кристиана Бояджиева. Участват актьорите Йордан Ръсин, Яна Кузова, Теодор Папазов и Яна Маринова, която е продуцент на спектакъла и сподели:..

публикувано на 26.11.25 в 09:20

Млади художници представят изложбата си „Бургас – сгради с душа“

Изложбата „Бургас – сгради с душа“ представя архитектурното наследство на града през погледа на млади художници от Частна школа по изобразително изкуство Yulia Krasovska Art School. Тя акцентира върху запазените образци на градската архитектура от началото на ХХ век, видени и художествено интерпретирани от учениците в рамките на културно-исторически и..

публикувано на 25.11.25 в 18:30