Транспортният хаос в Айтос продължава и днес, след като в града беше забранено влизането на всички камиони над 12 тона. Те се спират още на кръговото движение, а собственици на търговски обекти сигнализират, че доставчици вече отказват да ги зареждат. (подробности вижте тук)
До този проблем се стигна, след като от Агенция „Пътна инфраструктура“ поставиха знаци, които спират МПС над 12 тона от по ул. „Хаджи Димитър“, която води от и за Руен и към града от Айтоския проход. И днес камиони се спират от полиция и не се допускат да продължат.
Евгени Петров е собственик на склад и магазин, коментира, че вече му отказват доставки:
„Не искат да влизат. Те ми обявяват, че няма да влизат камионите да ми правят доставки“, посочи той.
Днес на мястото на тежката катастрофа, при която загинаха млад мъж и двете му деца, бяха експерти от Института за пътна безопасност (ИПИ). Инж. Богдан Милчев посочи, че това не е решение на проблема.
„След намесата на заместник – министър Граматиков, се създаде абсолютен транспортен хаос в Айтос. Не може по този некомпетентен начин да решаваме проблемите на транспортната ни система. На принципа „няма камион – няма проблем“. Този град трябва да бъде зареждан със стока. Неспособността да се управлява трафикът, води именно до това“, коментира Милчев.
Институтът за пътна безопасност ще изготви доклад и план за организация на движението, чрез който да се постигне баланс между намаляване риска от катастрофи с камиони и зареждането на града. От Община Айтос посочиха, че това е поискано с писмо до Областно пътно управление.
И айтозлии, които излязоха на протест, след тежката катастрофа и поискаха държавата да се намеси, също не са доволни от това решение на пътната агенция. Галина Димитрова коментира:
"Нашата цел не беше това. Целта беше тези, транзитнопреминаващи, обикновено - от северна България към пристанището, да бъдат ограничени. Държавата просто настрои хората един срещу друг в Айтос, което не е нашата цел", посочи тя.
Протестиращите айтозлии предложиха на среща с кмета да се направи кръгово движение до Асфалтовата база и преди магазина за строителна техника, легнали полицаи преди пешеходните пътеки по ул. "Хаджи Димитър" и светофар до автогарата.
От АПИ вмениха основната отговорност на общината. В писмен отговор на наши въпроси, те коменират, че за участъка от началото на гр. Айтос до кръговото кръстовище с Подбалканския път I-6, по споразумение за поддържане с Областното пътно управление-Бургас, отговаря общината. Затова е нейните компетенции да се поставят бордюри на острова преди мястото на катастрофата, както ибетонова ограничителна система тип „Ню Джърси“ при външната част на завоя. Предвидени са и мерки за допълнително заостряне на вниманието на шофьорите в района на пешеходните пътеки - преди и след съществуващите пешеходни пътеки да се поставят изкуствени неравности, сигнализирани със съответната маркировка и пътни знаци, като при необходимост да бъдат и допълнително осветени. Община Айтос следва да изготви проект за организация на движението в границите на урбанизираната територия на гр.Айтос, както и предложение за трасе на обходен път на града, посочват от пътната агенция.
Репортаж по темата можете да чуете в прикачения файл.
Движение на военна техника и ще се извършва по пътищата в страната от днес до 20 март. Придвижването е във връзка с предислокацията на подразделенията към постоянните им войскови райони, след завършване на учението на НАТО „Steadfast Dart -2025“, съобщават от Министерството на отбраната. Ще бъде използвана още железопътната инфраструктура и въздушен..
Служителите от „Фискален контрол“ на НАП провериха общо 56 по-големи борси, тържища и складове в цялата страна днес, 21 февруари. Контролни действия са осъществени в 12 обекта за търговия на едро в София, 12 във Варна, 13 в Пловдив, 12 във Велико Търново и 7 в Бургас. Фискалните инспектори са установили общо 7 нарушения, сред които липса на..
Мъж от Средец запали колата на 34-годишна жена от село Сливово, съобщават от полицията. Автомобилът е бил паркиран пред дома й. Съобщението за инцидента е получено минути преди полунощ. Огънят е потушен от един противопожарен автомобил и трима огнеборци. Автомобилът е изгорял напълно. В резултат на бързите полицейски действия е установено, че се..
РИОСВ – Бургас и Басейнова дирекция "Черноморски район" извършват проверки по информация за наличие на мазутни петна на плажа "Харманите" в Созопол, съобщават от Министерството на околната среда и водите. Според Община Созопол петната вече се почистват. Експертите от екоинспекцията определят замърсяванията като уплътнена маслена фракция, престояла..
Замръзнали спирачки е вероятната причина за инцидента, при който на гарата в Карнобат локомотив се удари във вагон на пътнически влак. Това каза кметът на Карнобат Георги Димитров. По информация на БДЖ, 6-ма души са леко пострадали. Инцидентът е станал около 8 часа сутринта. Локомотив, при извършване на маневра за прикачване към пътническия влак..
Софийската районна прокуратура внесе в съда обвинителен акт срещу Лена Бориславова за това, че в условията на продължавано престъпление с две деяния съзнателно се е ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите са положени от членове на Сдружение "Да запазим Корал", съобщиха от обвинението. Лена Бориславова вече..
В резултат на бързите полицейски действия на служители от Второ и Четвърто Районни управления в Бургас е задържан мъжът, откраднал оборотната сума от около 4500 лв., от офис помещение на хотел, в ж.к. „Братя Миладинови“. Извършителят е 40-годишен криминално проявен и осъждан. Направил е пълни самопризнания и е върнал открадната парична сума. С..
Служителите от „Фискален контрол“ на НАП провериха общо 56 по-големи борси, тържища и складове в цялата страна днес, 21 февруари. Контролни действия са..
Движение на военна техника и ще се извършва по пътищата в страната от днес до 20 март. Придвижването е във връзка с предислокацията на подразделенията към..