Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без особени изненади в бургаските листи

Снимка: Ани Петрова

Малко преди старта на кампанията на поредните парламентарни избори за тази година, основните партии очакват одобрение от централите за своите листи.

Любен Дилов – син отново ще води листата на ГЕРБ в Бургас, заявиха категорично източници от партията. Въпрос за обратното дори не е бил поставян, въпреки реакцията на несебърския политик Атанас Терзиев, който се обяви против спускането на „външни“ за региона хора на челни позиции. Очаква се и Деница Николова, бившият заместник – регионален министър, отново да е в първите места в бургаската листа. Самата тя е присъствала наскоро на партийно събитие в морския град, което е показателен факт в подкрепа на тази теза. Челната петица се очаква да се запази, но е възможно Жечо Станков да не е на второ място, както беше на предния вот, а на по-задна позиция. Вероятно това е продиктувано от факта, че Станков прави силна преференциална кампания и ще все пак ще пренареди листата. На предния вот той имаше 3656 лични гласа, повече и от водача ѝ. Ако бъде потвърдена от ръководството, за настоящия вот в нея ще влязат Галя Желязкова и Димитър Бойчев. Това се очаква да се случи най-късно до началото на следващата седмица.

Неясноти има около листата на новия политически проект „Продължаваме промяната“. Най-вероятно водач ще е Константин Бачийски, чиято партия е една от използваните за регистрация. Листата тепърва се реди, но няма категорична информация кои ще са останалите в нея и дали ще има спуснати и от бившите служебни министри. Очаква се повечето да са местни хора.

От „Има такъв народ“ запазват традицията и не коментират подробности преди решението на централата. Промени се очакват в листата, а най-вероятно водач ще ѝ е отново Ивайло Вълчев. Златомира Мострова, която на предишните избори влезе от Бургас показа инициативност и желание за работа, но от партията не потвърдиха дали тя ще е отново в челото.

Единствената обявена промяна беше в БСП. След водачът Петър Кънев, социалистите този път сложиха Станимир Баев, заместник - директорът на Математическата гимназия. От „Фердинандова“ продължават да упорстват и да оставят Тодор Байчев на третото място, въпреки че той направи силна преференциална кампания в последните два избора и успя да измести втория. Очаква се резултатът да се повтори, споделиха източници от партията.

Не се очакват изненади в останалите партии. В „Демократична България“ решават в събота, но се очаква водачите да са отново Ивайло Мирчев и Димитър Найденов. Едва ли ще има промени и в ДПС - Севим Али и Ешереф Ешереф. Водач на „Изправи се, БГ! Ние идваме“, ако запазят името си, ще е отново Живко Табаков. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Желязков от Созопол: Правителството получи ново доверие

Правителството получи ново доверие, коментира премиерът Росен Желязков пред журналисти в Созопол, където участва в учението "Синя граница". Заключителен етап на учение за охраната на морската граница край Созопол Вижда се, че за ефективен вот на недоверие липсват поне 20 гласа на народни представители, добави той относно петия вот на..

публикувано на 19.09.25 в 13:30

Парламентарен контрол с участието на 11 министри

Единадесет министри ще участват в редовния парламентарен контрол днес.  Депутатите ще обсъждат промени в Закона за Националния статистически институт, а неговият председател Атанас Атанасов снощи съобщи, че е получил заплаха за живота си. В профила си във Фейсбук той написа: "Дали е случайно, че в Народното събрание първа точка е гласуване на промяна..

публикувано на 19.09.25 в 09:00

133 депутати отхвърлиха вота на недоверие

Със 133 гласа Народното събрание отхвърли вота на недоверие на правителството, оглавявано от Росен Желязков, внесен от ПП-ДБ и подкрепен от МЕЧ, "Величие", АПС и "Възраждане".  Вотът бе за провала на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочаване на проблема със завладяната държава, до липса на справедливост и до..

публикувано на 18.09.25 в 17:15

Политически спорове в пленарната зала след смъртта на полицай пред НС

Народното събрание почете с минута мълчание смъртта на младши инспектор Ивайло Чавдаров Попов - служител от Охранителна полиция при СДВР. Мъжът почина тази сутрин в болница, където беше откаран, след като му прилошало, докато е бил на дежурство като охрана пред парламента. Трагичният инцидент стана повод за политически спорове в пленарна зала и..

публикувано на 18.09.25 в 14:30

Депутатите гласуват петия вот на недоверие срещу кабинета “Желязков”

Парламентът ще гласува петия вот на недоверие към кабинета "Желязков" днес в 16:45 часа. Над 7 часа продължиха вчерашните дебати, като в тях се включиха управляващите и министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Вотът беше внесен от 59 народни представители от ПП-ДБ, МЕЧ и АПС, а подкрепа обявиха и “Възраждане” и “Величие”. Мотивите на опозицията..

публикувано на 18.09.25 в 07:30

Над 7 часа продължиха дебатите по петия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"

Утре в 16:45 ч. Народното събрание ще гласува петия вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков.  Темата е: "Провал на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочаване на проблема със завладяната държава, до липса на справедливост". Над 7 часа продължиха дебатите по вота на недоверие. Борисов за..

публикувано на 17.09.25 в 18:05

НС обсъжда петия вот на недоверие към кабинета "Желязков"

Депутатите дебатират днес по петия вот на недоверие към правителството с министър-председател Росен Желязков с мотив "провала в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочаване на проблема със завладяната държава". Разискванията по проекторешението за гласуване на вот на недоверие са първа точка в проектопрограмата на..

обновено на 17.09.25 в 09:37