Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По повод предстоящите избори на 14 ноември:

Засилен интерес към експерименталното машинно гласуване в Бургас

РИК - Бургас с три пункта в града




Демонстрации за гласуване с машина се провеждат на няколко места в Бургас. Целта е желаещите да се запознаят с механизма на гласуване при вота в 2 в 1, който предстои тази неделя.

Единият от пунктовете обявени от Районната избирателна комисия е в Старата поща. Близо 15  души за час преминаха през машината и пробно опитаха как се гласува, съобщи техническият сътрудник Ивана Рангелова:

„Притесненията на хората са за това дали ще чуят звуковия сигнал накрая, когато излязат разписките. Други не са сигурни при поставянето на картата, трети пък не са работили с дисплеи и не знаят как да натиснат, правят го много силно! Когато, обаче се действа бавно и спокойно, всички се справят. Не е нужно да се бърза, защото все пак човек прави важен избор и всеки глас е от значение!“  

В този пункт до машината се спират главно възрастни хора, които от днес получават и своите пенсии, те са категорични, че не е трудно да се гласува машинно:

„Не е сложно, само трябва да си носиш очилата, за да не объркаш нещо!...

Аз и преди гласувах с машина, само трябваше да си припомня как става… Всичко е показано…

Човек трябва да мисли и и да гледа! Важно е всички да гласуват, правим важен избор – избираме държавен глава, нужно е правителство!“  

Демонстрации на гласуване с машини има днес и в Новата поща и на автобусния терминал в комплекс Меден рудник. Утре пунктовете ще са в двата пощенски клона / Старата и Новата поща/ отново от 10 до 14 часа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ахмед Доган създава нова партия

Ахмед Доган създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи".  Вече е сформиран инициативен комитет за регистрация на формацията, обяви Ахмед Доган. "За мен какви ли не приказки се носят от социалната медия. Жив съм, здрав съм, не съм получил нито един инфаркт или инсулт. Не ходя..

обновено на 11.09.25 в 16:30

ПП "Възраждане“: Главният прокурор отказа преместване на делото за убийството с АТВ

Преди дни народните представители от „Възраждане“ - Борис Аладжов, Александър Койчев и Петър Петров, са получили официален отговор от Върховна касационна прокуратура, с който и.ф. главен прокурор оставя без уважение отправеното от тях искане да бъде прехвърлено досъдебното производство за трагичния случай с АТВ в Слънчев бряг към друга прокуратура,..

публикувано на 08.09.25 в 17:32

Парламентът отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за държавната собственост

Без дебат парламентът отхвърли ветото на президента Румен Радев върху промените в Закона за държавната собственост. Правната комисия отхвърли ветото върху промените в Закона за държавната собственост За повторното приемане на измененията в пленарната зала гласуваха 126 депутати от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица", ИТН и..

публикувано на 04.09.25 в 15:19

Премиерът: Не е установена заплаха при кацането на самолета на Фон дер Лайен

От парламентарната трибуна премиерът Росен Желязков отхвърли възможността затрудненията с GPS сигнала по време на кацането на самолета с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен на летище "Пловдив" в неделя да са "хибридна атака“. МС: Имаше неутрализиране на GPS сигнала на летище "Пловдив", но самолетът кацна нормално   "По информация от структурите..

публикувано на 04.09.25 в 11:00
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Жечо Станков призова президента да помогне за предоговаряне на споразумението с "Боташ"

Министърът на енергетиката Жечо Станков призова призеднта  Румен Радев да се включи в дипломатическите усилия за предоговаряне на споразумението между "Булгаргаз" и турската газова компания "Боташ", сключено през 2022 година.  Радев: През "Боташ" се вкарват значителни количества газ и продължава най-нагло да се лъже Според министър Станков този..

публикувано на 03.09.25 в 17:10

Бургазлии: Депутатите трябва да бъдат отговорни и да работят за хората

Започна новият политически сезон. Депутатите се върнаха на работа след едномесечната си ваканция. Те обсъждаха мерките за справяне с безводието в страната, на фона на два протеста в столицата. Народните представители отхвърлиха предложението за национален референдум за запазване на българският лев до 2043 г. То беше инициирано от "Величие“,..

публикувано на 03.09.25 в 16:10

ПП-ДБ заедно с МЕЧ и АПС внасят вот на недоверие

ПП-ДБ ще внесат вот на недоверие срещу кабинета заедно с МЕЧ и АПС. Това обяви съпредседателят на "Да, България“ Ивайло Мирчев преди заседанието на парламента: Божидар Божанов, ПП-ДБ: Вот на недоверие ще бъде внесен следващите седмици "Първото, което ще направим, е внасяне на вот на недоверие - отпор срещу завляданата държава. Това ще стане в..

публикувано на 03.09.25 в 09:40