Тази вечер ще бъдат отличени бургаските автори, издали книга през 2021 година. Годишният преглед на литературната продукция ще се проведе в Културен дом НХК. Официалната церемония по връчване на престижните награди „Пегас“, „Христо Фотев“ и „Петко Росен" започва от 18.00 часа в зала „Тончо Русев”.
Оценката на най-добрите автори ще започне в 10.00 часа с доклад за бургаската поезия на литературния историк Георги Николов. От 14.00 часа писателят и литературен критик Владимир Шумелов ще изнесе доклад за бургаската проза.
Наградите на Община Бургас за поезия, художествена и нехудожествена проза са равностойни и се връчват за най-добра поетична книга - плакет на името на Христо Фотев, за най-добра белетристична книга - плакет на името на Петко Росен, и плакет "Пегас" за поетична, белетристична книга или книга с литературна критика на бургаски автор. Плакетите са изработени от художника Ненчо Русев.
Прегледът на годишната литературна продукция на Бургас се провежда от 1990 година.
Център „Алеф” удължава срока за получаване на творби в дванадесетото издание на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена” до 1 април 2025 година . До промяната се стигна поради големия интерес и многобройните запитвания от страна на учители и ученици в страната и чужбина. В конкурса могат..
Културата и светът не са разпокъсани, а представляват едно цяло, смята известният литературен критик и журналист Митко Новков и го показва чрез последната си книга „Вслушвания“. Тя съдържа дванадесет културологични и литературоведски есета, които обхващат широк спектър от теми – от Античността до съвременността, от митологията до модерната..
Премиера на оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман предстои на сцената на Държавна опера-Бургас тази сряда, 26 февруари. Режисурата е на Александър Текелиев, а зад диригентския пулт застава Иван Кожухаров. За костюмите се грижи Яна Дворецка. Хоровият състав ще бъде с диригент Александър Чепанов, а автор на хореографията е..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио . На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години..
Забележителен артефакт – възпоменателна сребърна чаша на опълченец, участвал в боевете при Шипка, ще представи Историческия музей в Бургас. Редкият по рода си предмет ще бъде изложен по повод националния празник Трети март в Историческата експозиция на РИМ-Бургас. Запазените до днес сувенирни съдове от масивно сребро – всяка..
Новият филм на режисьора Павел Г. Веснаков ще бъде показан премиерно в Бургас в рамките на 23-тия “София филм фест на брега”. “Безветрие” спечели Специалната награда на международното жури на фестивала CinEast в Люксембург, както и Наградата за режисура, Наградата на младежкото жури и Наградата на град Варна на фестивала “Златна..
Деница Кючукова ще представи книгата си "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" днес, 25 февруари в Регионалната библиотека "Пейо Яворов" в Бургас. Това е втората й детска книга, след "Приказки различни за герои симпатични" издадена през миналата година. Авторката е създала отново пет истории с нови шарени герои: „Този..
Премиера на оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман предстои на сцената на Държавна опера-Бургас тази сряда, 26 февруари. Режисурата..
Забележителен артефакт – възпоменателна сребърна чаша на опълченец, участвал в боевете при Шипка, ще представи Историческия музей в Бургас...
Деница Кючукова ще представи книгата си "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" днес, 25 февруари в Регионалната библиотека "Пейо Яворов" в..