Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подписка за нова градска галерия започна в Бургас

Проектът от 2014 година за терена срещу Часовника е все така актуален, но няма финансиране

| обновено на 14.12.21 в 12:11
4
Градската галерия се помещава в бившата Синагога, пригодена за галерия през 1966 година



Подписка в подкрепа на изграждането на нова градска галерия започна в Бургас. Инициативата е на интелектуалци, архитекти и художници.

Проектът за нова градска галерия е от 2014 година. Той е на архитектите Кирил Кирилов и Митко Шекеров. За бъдещата сграда е отреден терен срещу Часовника в центъра на града, но оттогава досега не е намерено необходимото финансиране.  Това стана ясно на среща при областния управител Мария Нейкова с архитектите и директора на художествената галерия Георги Динев. Професор Нейкова е бивш областен управител на Стара Загора, участвала е активно в създаването на тамошната художествена галерия, уточни Динев:

„В момента този проект за това пространство е актуален и удачен. Отговаря на всички възможни условия да бъде галерия. Щеше да е хубаво да бъде построен преди 20 години, но ние сме вече много притиснати от условията. Скоро отново ремонтираха покрива. Имаме много сериозни картини, колекция на Владимир Димитров-Майстора, както и на графики. Издадохме чудесен каталог с икони от фонда на галерията. Една голяма част от тях са наскоро реставрирани и да ги вкараме в хранилището долу в мазето, означава да ги убием още веднъж.

Градската галерия се помещава в бившата еврейска Синагога, паметник на културата, реконструирана и пригодена за художествена галерия през 1966 г. От тогава до сега фондът й се е увеличил многократно и към днешна дата съдържа над 3 200 картини.

През 2014 година бе проведен конкурс за проект за модерен културен център, който да бъде изграден в терена на ъгъла на "Александровска" и "Богориди" срещу сградата на общината. На първо място бе класирана разработката на "Бюро за Урбанизъм, Дизайн и Архитектура - Кирилов и Шекеров". Тя предвижда изложбени зали на три нива, подземна зала за сбирката от икони, хранилище и административен етаж. Иновативно за времето си решение е вертикално озеленяване, което скрива част от сградата.  

Журито от художници, архитекти и представители на общината определи проекта като прагматичен с атрактивно съчетание на архитектурно наследство и съвременност. Най-важното обаче са добрите условия за съхраняване на безценните картини от фонда на галерията и възможност за привличане на повече туристи. Прогнозната цена за изграждане на нова арт галерия тогава е 1 710 720 лв. с ДДС. 


Теренът, който е язва, подобна на тази на площад „Тройката“, е заграден  с рекламни пана. Проектът е на пауза, поясниха от Община Бургас и допълниха-раздвижване около него няма, бюджетът за тази година е изчерпан, а никой още не знае какъв ще е за следващата с оглед на неяснотите и около републиканския бюджет. 

Тази година се навършват 75 години от създаването на художествената галерия в Бургас и 55 години от нейното преместване в сградата на бившата еврейска Синагога.


Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Приморско танцува и пее под ритмите на фестивала „Фолклорна плетеница“

В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..

публикувано на 19.07.25 в 17:10

Прожектират филма "Дяволски игри" за потребителите на социални услуги в Бургас

Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас.  Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града.  Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип. 

публикувано на 19.07.25 в 14:50

Преместиха знаков паметник в Ямбол

Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът,  поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..

публикувано на 19.07.25 в 10:30

Розита Еленова: Димитър Еленов отстояваше високия си морал

Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог  Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...

обновено на 18.07.25 в 13:00

Юлски парк фест ще се проведе за шеста година в Бургас

Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения,  ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..

публикувано на 18.07.25 в 11:30

Започва фестивалът "Джаз в Бургас"

Фестивалът "Джаз в Бургас"  започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата.  Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...

публикувано на 17.07.25 в 17:21

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...

публикувано на 17.07.25 в 15:07