Срокът за групов лов на дива свиня е удължен с една седмица със заповед на министъра на земеделието. Така ловните дружини ще имат възможност да ловуват и през предстоящите почивни дни.
Причината - новооткритите огнища на Африканска чума по свинете сред дивата популация в страната.
Намаляването на популацията на дивата свиня е важна част от мерките, които трябва да се прилагат за ограничаване и ликвидиране на опасната заразна болест.
Преди дни Агенцията по безопасност на храните обяви още 15 вторично възникнали огнища на африканска чума сред дивите свине в страната.
Заразата е открита в 15 различни региона на териториите на десетки ловни горски стопанства. Тъй като болестта е открита само при диви свине, няма определени предпазни и наблюдавани зони.
Мерките за ограничаване на заразата предвиждат ловци и горски служители да претърсват рисковите територии за умрели свине или такива с необичайно поведение.
При спазване на всички изисквания за биосигурност от съмнителни и загинали животни се вземат проби и се изпращат за изследване. Ловците са запознати с правилата, които задължително трябва да спазват при откриване на труп от дива свиня, за да не се разпространява африканската чума по свинете.
Нарушения в 27% от проверените участъци по Черноморието са установили контролните органи на Министерството на околната среда и водите. Министър Манол Генов разпореди проверката след наводненията по южното Черноморие през октомври. "Басейновата дирекция" - Черноморски район и регионалните екоинспекции във Варна и Бургас са проверили 52 речни участъка..
За опасно незаконно сметище за автомобилни гуми, течности и отпадъци, на което се изгарят и кабели за добиване на мед и други метали за скраб край река Тунджа, алармира общинският съветник Пепа Генчева. Екоактивисти поясниха, че автомобилните кабели се изгарят само вечерта, а до сега няма заловени и глобени за незаконната дейност. „Кабелите се..
Митническите служители на пункт Лесово задържаха 50 321 дамски и мъжки облекла с обозначения на световни марки при две отделни проверки на товарни автомобили. Те са превозвали стоки от Турция през България за държави в Европейския съюз. Голяма част от „марковите“ текстилни изделия не са били декларирани. В първия случай на МП Лесово пристига на входящо..
24-годишна жена от Стара Загора е катастрофирала днес сутринта около 9:34 часа по пътя от кв. "Сарафово" в посока Бургас. При инцидента няма пострадали. В този район снощи около 20 часа, поради движение с несъобразена с релефа на пътя скорост, катастрофира 24-годишен мотоциклетист. Той е с контузия на таза, прегледан е и е освободен за домашно..
19-годишен криминално проявен и осъждан бургазлия е задържан от полицията за кражба на кабели от храм "Св. Георги Победоносец" в квартал "Победа". Младият мъж е увредил електропреносната мрежа и е откраднал метална рамка за прозорец, както и около 10 метра захранващи електропроводници за осветителни тела и камери за видеонаблюдение, част от системата..
На извънредното си заседание днес, Областната комисия по безопасност на движението (ОКБД) в Ямбол взе решение за изграждане на кръгово кръстовище на международния път 1-7, където от началото на годната са станали няколко произшествия със загинали и тежко ранени. Последният инцидент е от неделя, при него 77-годишна жена загуби живота си, а други..
Празникът беше отбелязан във Военния клуб в Сливен, а поводът - отбелязване на 140 години от Сръбско-българската война и празник на Сухопътните войски на 19 ноември. От името на кмета Стефан Радев заместникът му Камен Костов връчи поздравителен адрес. В него кметът отбелязва, че Денят на Сухопътните войски е повод да отдадем заслужено признание и..
На извънредното си заседание днес, Областната комисия по безопасност на движението (ОКБД) в Ямбол взе решение за изграждане на кръгово кръстовище на..
За опасно незаконно сметище за автомобилни гуми, течности и отпадъци, на което се изгарят и кабели за добиване на мед и други метали за скраб край река..
Празникът беше отбелязан във Военния клуб в Сливен, а поводът - отбелязване на 140 години от Сръбско-българската война и празник на Сухопътните войски на..