Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктор Божинов, режисьор: Реалист оптимист съм за българското кино

Проектът му за екранизация на "Чамкория" не получи държавна подкрепа, "Бягство" влиза в салоните през пролетта

| обновено на 13.01.22 в 18:49
Снимка: Facebook/Виктор Божинов


„Чамкория“ е изключително сложен проект, той няма как да се състои без държавна подкрепа. Това каза в Деня на българското кино пред БНР-Бургас режисьорът Виктор Божинов, чийто филм "Голата истина за група Жигули" оглави класацията на най-гледаните родни ленти за изминалата година. Преди дни стана ясно, че екранизацията по едноименния роман на Милен Русков не получава финансиране от сесията на Националния филмов център. Божинов заяви, че генерално проблемите се крият в Закона за българската филмова индустрия и правилника към него:

„Оказва се, че целта не е да се появяват повече и по-добри български филми на автори и екипи, които по някакъв начин доказват, че могат да правят такива филми, а отново се стига до ситуацията, в която се въртят едни интриги на лобита, скандали, разправии и в крайна сметка стана ясно, че този набързо приет закон под натиск просто няма да проработи, така както предупреждаваха голяма част от колегите.“

Филмовият център се оказа в една ситуация на променящо се законодателство, а техният административен капацитет и обема работа, които могат да извършат са доста по-малки от тази отговорност, която им се хвърли с промените в закона, допълни Божинов. Той уточни, че е възможно „Чамкория“ да кандидатства и на следваща сесия:

Но с оглед на така развиващите се отношения и проблеми, се очертава, според мен, поредна нулева година за българското кино. Миналата беше такава и ние се оказваме в ситуацията, в която в пандемия всички европейски държави оказват помощ за авторите, за хората, които създават култура, а България не само, че не подпомага по никакъв начин, а дори за миналата година бюджета за кино ¾ беше върнат в държавния бюджет именно поради невъзможност на НФЦ административно да организира и създаде работеща процедура, защото закона и правилника просто не позволяват такова нещо.“

Божинов съобщи, че филмът му „Бягство“ ще влезе в кината в ранната или късната пролет в зависимост от ковид ситуацията. Оператор е Антон Бакарски, а сценарият е дело на Деляна Манева.

„Реалист оптимист съм за българското кино. То показа, че може да стои сериозно в киносалоните в България, от друга страна има достатъчно примери за успешни български филми, които печелят награди по международните фестивали. Балансът между тези две траектории, според мен е най-важен, защото той би увеличил зрителите за втората група филми, т.е ще започне едно преливане на публики.“

Така ще се изгради зрителски вкус, убеден е Божинов.

Тази седмица излезе решението от сесията на Националния филмов център затова кои филми ще получат държавна субсидия. Подадени са 120 проекта. Определени за финансиране са 14 пълнометражни филма, 3 дебюта на режисьори, 14 късометражни филма и 18 проекта за написване на сценарий. Общият лимит на сесията е 12 720 000 лв.

7 проекта са одобрени в категорията „игрални филми с производствен бюджет над 600 000 лева“. Най-много точки е събрал „Морето от неща“ на режисьора на Станислав Тодоров. Две нашумели книги ще се превърнат във филми с държавна подкрепа. „Поразените“ по едноименния роман на Теодора Димова, който ще филмира Петър Попзлатев и „Остайница“. С текста на Рене Карабаш се заема Костадин Бонев. „Разлом“ на  професор Георги Дюлгеров също е сред проектите, спечелили субсидия. 

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приморско танцува и пее под ритмите на фестивала „Фолклорна плетеница“

В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..

публикувано на 19.07.25 в 17:10

Прожектират филма "Дяволски игри" за потребителите на социални услуги в Бургас

Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас.  Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града.  Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип. 

публикувано на 19.07.25 в 14:50

Преместиха знаков паметник в Ямбол

Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът,  поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..

публикувано на 19.07.25 в 10:30

Розита Еленова: Димитър Еленов отстояваше високия си морал

Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог  Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...

обновено на 18.07.25 в 13:00

Юлски парк фест ще се проведе за шеста година в Бургас

Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения,  ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..

публикувано на 18.07.25 в 11:30

Започва фестивалът "Джаз в Бургас"

Фестивалът "Джаз в Бургас"  започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата.  Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...

публикувано на 17.07.25 в 17:21

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...

публикувано на 17.07.25 в 15:07