„Осъждаме възможно най-категорично безпрецедентната военна агресия на Русия срещу Украйна", се посочва в Декларация на председателите на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и Европейския съвет Шарл Мишел. Според тях чрез своите военни действия Русия грубо нарушава международното право и подкопава европейската и световната сигурност и стабилност. "Осъждаме загубата на човешки живот и причиняването на човешко страдание. Призоваваме Русия незабавно да прекрати враждебните действия, да изтегли военните си сили от Украйна и изцяло да зачита териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна. Такова използване на сила и принуда няма място през 21-ви век. ЕС твърдо подкрепя Украйна и нейния народ, които са изправени пред тази безпрецедентна криза", се посочва още в декларацията.
Председателят на Европейския съвет Мишел спешно свика извънредно заседание на Европейския съвет за обсъждане на кризата и допълнителни ограничителни мерки. Това ще наложи огромни и сериозни последици за Русия за нейните действия. Председателят Фон дер Лайен и върховният представител Борел ще очертаят допълнителен пакет от санкции, който ще бъде финализиран от Европейската комисия и ЕСВД в тясно сътрудничество с партньорите.
"ЕС ще продължи да предоставя силна политическа, финансова и хуманитарна помощ на Украйна и нейния народ“, пише още в декларацията.
Междувременно рублата се срива до рекордни исторически дъна спрямо долара и еврото, а търговията на фондовата борса в Москва беше временно преустановена, след като руският президент Путин обяви военна операция в Украйна.
След новината за руска военна инвазия в Украйна руската валута поевтиня с близо 10% до рекордно дъно от близо 90 рубли за един щатски долара. Еврото пък поскъпна до исторически връх, надхвърляйки нивото от 100 рубли (100,95).
Търговията на борсата в Москва беше временно спряна, след като при нейния старт имаше агресивни разпродажби на рубли и акции, какот и срив на основните борсови индекси.
Преди малко търговията беше подновена. Фондовият индекс RTS, който е деноминиран в долари, се срива с 20,25%, а индексът MOEX, който е в рубли, спада с близо 14%.
Въпреки временно спиране на борсата в Москва, търговията на рублата през руските банки продължава при все по-рекордни дъна, като например Alfa Bank предложи да закупи долари и евро на цени съответно от 91,44 и 101,11 рубли.
Най-големият руски кредитори - Sberbank пък предлага да плати за всеки един щатски долара 116 рубли, предаде агенция РИА новости.
Междувременно Руската централна банка обяви, че е взела решение да започне интервенции на валутния пазар в опит да стабилизира ситуацията на финансовите пазари. Централната банка също така отбеляза, че ще проведе операции за осигуряване на допълнителна ликвидност на банките.

Народното събрание прие решение за временно ограничаване на износа и доставките на нефтопродукти до други държави членки на Европейския съюз. Против решението гласуваха депутатите от "Възраждане" и МЕЧ. Ограничението се отнася за нефтопродукти, при които има риск от изкуствено завишаване на цените. Мотивите са свързани с необходимостта за гарантиране..
Депутатите ще разгледат на първо четене промените в Закона за защита на потребителите, които създават механизъм за предявяване на колективни искове. Законът за защита на потребителите е първа точка в дневния ред на депутатите. В него Комисията за защита на потребителите се посочва като национално звено за контакт в европейската система за бързо..
Според съобщение на сайта на "Лукойл", компанията е получила предложение от мултинационалната фирма "Гънвор" (Gunvor) за изкупуване на международните ѝ активи. На сайта на руската компания се посочва, че "ключовите условия на сделката са предварително договорени" от двете страни. Компанията "Гънвор" е регистрирана в Кипър, със седалище в..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще изгради нов временен мост на пътя Царево-Малко Търново до аваририя мост над река Изгревска . Съоръжението бе сериозно компрометирано при поройните дъждове на 3 октомври и блокира транспортният достъп от селата Кости, Кондолово и Българи до общинския център. Днес градският парламент съгласува изграждането на обхода ,..
Парламентът избра Рая Назарян от ГЕРБ-СДС за председател на 51-вото Народно събрание. "За" гласуваха 120 депутати от ГЕРБ - СДС, БСП, "ДПС - Ново начало" и "Има такъв народ" и четиримата независими. ПП-ДБ се въздържаха, а "Възраждане", АПС, "Величие" и МЕЧ бяха против. Киселова сдава поста: Показвам как трябва да се постъпва. За мен беше чест!..
"Като народен представител и като част от парламентарната група на "БСП-Обединена левица" ние доказахме, че в критични за държавата моменти можем да сме отговорни на висотата на историческия момент. Днес се оттеглям и по този начин показвам как трябва да се постъпва с чувство на дълг и отговорност към парламентарната практика в условията на съвместно..
Общинските съветници от „Възраждане“ - Сливен внесоха официално предложение до кмета на общината за изработване на предпроектно проучване за създаване на общинско предприятие „Чистота“. Целта е общината да поеме сама дейността по сметосъбиране и почистване, като по този начин се намалят разходите и се подобри качеството на услугата. Според анализа на..
Народното събрание прие решение за временно ограничаване на износа и доставките на нефтопродукти до други държави членки на Европейския съюз. Против..
Според съобщение на сайта на "Лукойл", компанията е получила предложение от мултинационалната фирма "Гънвор" (Gunvor) за изкупуване на международните ѝ..
Депутатите ще разгледат на първо четене промените в Закона за защита на потребителите, които създават механизъм за предявяване на колективни искове...