Адреналин по бургаски с море, риболов и разговори за нещата от живота събира в 28 разказа писателят Гочо Гочев. Представянето но новата му книга „Adrenalin Made in Bulgaria“ е тази вечер в Морското казино от 18.00 часа.
Животът в сянката на соца, морето, риболова са основните теми, а героите са реални личности, разкри пред БНР-Бургас авторът:
„Тази вода, която ни обгражда, тя е една философия, мечта, начин на живеене, на моделиране на поведение. Няма как да избягаме от това настроение-морето, водата, риболова, хората, които участват. Самите те като натюрел, като личности са много цветни и човек само трябва да ги постави в текстовото поле и се получава завършеност на разказа. В разказите има много фактология, образност и детайли-това издание се превръща и във визитка на Бургас.“
Няколко от разказите са посветени на натуралната любов по нашите географски ширини в стил Буковски.
Сред героите на сборника са издателят Николай Кожев, който е редактор на книгата, както и майсторът на графиката Петър Пецин. Негово дело е и провокативната корица на „Adrenalin Made in Bulgaria“. По страниците на книгата могат да бъдат разпознати още художникът Кольо Кехайов от разказа „Делфините на Света Параскева“, а споменът за преживелия репресиите на тоталитарния режим Гаро Ахчиян възкръсва в „Луксът на свободата“.
Гочо Гочев работи като парамедик. Филолог е. Има и техническо образование. Това е четвъртата му книга на след „Обърни лицето си“ – сборник разкази, 2014 г., „Водачът на „Трабант“ 601 – мемоари, 2017 г. и „Напудрените делници на Адам и Ева“ – поезия, афоризми от 2018 г.
Повече чуйте в звуковия файл.„100лица на културата“ е озаглавен новият подкаст на БНР Бургас, който стартира тази седмица. В него общественото радио ще представя знакови лица и събития от културния живот на Бургас. На 6 септември в you tube канала на медията е премиерата на първото издание. То е посветено на литературното събитие, с което стихосбирката на Диана Саватева..
Последната събота на август в Малко Търново премина под знака на първото издание на инициативата „Докузак събира…“. Поляните край едноименния водопад се изпълниха с музика, песни и хора̀, а в празника се включиха над 300 души, облечени в народни носии. Събитието, родено по идея на младите хора от града, събра на едно място жители и гости, фотографи..
Пуерториканският изпълнител Luis Fonsi ще бъде сред хедлайнерите на SPICE Music Festival 2026. Фестивалът ще се проведе на 7 и 8 август 2026 на Морска гара – Бургас. Артистът е известен с хита „Despacito“, който стана едно от най-гледаните музикални видеа в платформата YouTube и му донесе световна популярност. Fonsi има множество платинени албуми и е..
На 14 септември от 19:30 ч. в Летния театър Бургас ще се състои тържествен концерт-спектакъл, с който Бургас отдава почит на големите творци, оставили ярка следа в културната история на града и България. Публиката ще се докосне до музиката на Стефан Диомов, Георги Найденов – Гого, Константин Ташев и Иван Коларов, както и до поезията на Недялко..
На официалната церемония бе връчена снощи наградата „Емил Чакъров“в Бургас. Тя бе присъдена на известния български тенор Костадин Андреев. В момента той е солист на Софийската опера и балет. Оперният певец започва кариерата си през 1992 година на бургаска сцена. Награждаването стана преди спектакъла „Сарсуела – огън и страст“, с който бяха закрити..
11-ото издание на Националния фестивал „С песните на Комня“ ще се проведе тази неделя, 7 септември, в Средец. На сцената ще се качат около 500 фолклорни изпълнители от цялата страна, а жури ще оцени най-добрите. Те ще получат грамоти и награди. Комня е личност, която трябва да се помни, каза за БНР Бургас заместник-кметът Йона Чобанова:..
Първото издание на фестивала "Калата" ще се проведе от 5 до 8 септември в Бургас. Той е посветен на 100 години от рождението на Георги Калоянчев, който е родом от морския град. Такава годишнина има и Георги Парцалев, затова ще бъдат показани филми и с него. Освен киноленти, във фестивала ще има конкурс за най-смешен костюм, битки за вай-добър виц..
Първото издание на фестивала "Калата" ще се проведе от 5 до 8 септември в Бургас. Той е посветен на 100 години от рождението на Георги Калоянчев, който..
Над 1000 творби от близо 300 автори трябваше да оценява журито в Националния конкурс на името на Янаки Петров. Поетът е родом от средецкото..
На 14 септември от 19:30 ч. в Летния театър Бургас ще се състои тържествен концерт-спектакъл, с който Бургас отдава почит на големите творци, оставили..