Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два документални филма в програмата на 20-ия “София филм фест на брега”

Два документални филма с вход свободен ще гледат бургазлии в рамките на 20-ия “София филм фест на брега” в началото на април.

80-минутният филм на Костадин Бонев “Гео Милев в лабиринта на времето” е създаден по сценарий на Константин Петров и Костадин Бонев, заснет е от оператора Алекс Самунджи, а във филма участват уважавани български актьори и обществени личности – Христо Карастоянов, Маргарита Младенова, Иван Добчев, Владимир Сабоурин, Милена Ерменкова, Ованес Торосян, Станислав Кертиков. Гласът на разказвача е на Койна Русева.

Филмът търси отговор на въпроса „Защо гласът на Гео е бил непоносим за официалната власт?“ И припомня и допълва фактите на кошмарната реалност от далечния февруари през 1954 година, когато в София и околностите са разкрити десет масови гроба. В тях, според специалистите, са били заровени 500 души, приключили земния си път с насилствена смърт. Става ясно, че годината на това масово убийство е 1925. В един от гробовете край Илиенци е намерено стъклено око… Окото е на легендарния поет Гео Милев…

„Мисля, че и на най-големия специалист, който се занимава цял живот с творчеството на Гео Милев, ще му бъде трудно да обясни каква е тази магия, какво прави Гео Милев изключителен и важен за нашето днешно живеене, - споделя режисьорът Костадин Бонев в интервю пред Анна Ангелова в „Библиотеката“ на Българската национална телевизия. – На която и врата да почукахме, пред която и институция да споделихме, че имаме нужда от помощ в процеса на работата по този филм - винаги и веднага вратите се отваряха, всеки искаше да ни помогне по някакъв начин... Филмът няма хронологична структура. Той се занимава с няколко основни момента от живота, от съдбата на Гео Милев. Започваме с неговото изчезване, като за нас беше особено важно неговото отношение към близките му, към жена му, към баща му, както и отношението му към властта... Гео Милев не е изпитвал страх - никога от нищо…“

Режисьорът Костадин Бонев е автор на над 20 документални и четири игрални филми, ценени и обичани от публиката и киноспециалистите. Сред тях са „Изкореняване“ (2017), „Вапцаров. Пет разказа за един разстрел“ (2013), „Европолис: Градът на делтата“ (2010), „Търпението на камъка“ (1998), „Писма до долната земя“ (1994), както и игралните „Далеч от брега“ (2018), „Потъването на Созопол“ (2014), „Военен кореспондент“ (2008), „Подгряване на вчерашния обед“ (2002). На творбите му са присъдени десетки награди от фестивали в цял свят. Пет от филмите му са отличени с Наградата на филмовата критика на фестивалите на българския документален и игрален филм „Златен ритон“ и „Златна роза“. Три пъти печели наградата за най-добър филм на Наградите на Българската филмова академия.

“Второто освобождение” е 60-минутен документален филм, изграден изцяло от хроники и документи, голяма част от които се показват за пръв път. Черно-белият филм с режисьор Светослав Овчаров и сценаристи Евелина Келбечева и Светослав Овчаров разказва за периода на съветската окупация на България от есента на 1944 до зимата на 1947 г., която предизвиква най-големия политически, финансов и нравствен прелом в новата българска история.

Филмът участва в 26-ия Фестивал на българското документално и анимационно кино “Златен ритон” в София в края на февруари тази година и спечели (заедно филма на Костадин Бонев “Гео Милев в лабиринта на времето”) Наградата на Гилдия “Критика” към Съюза на българските филмови дейци „за гражданска смелост и доблест да демитологизира най-новата българска история отвъд познатите идеологически клишета, представяйки малко известни факти от близкото минало“.

Светослав Овчаров е роден е през 1957 г. Завършва кино- и телевизионна режисура в НАТФИЗ, където в момента е професор. Овчаров е автор на книги и пиеси и е сценарист и режисьор на над 30 документални и игрални филма, сред които “Лист отбрулен” (2001), “Любовната история, която Хемингуей не описа” (2008), “Зад кадър” (2010), “Врагове” (2017) - всички, показвани на “София филм фест на брега” в Бургас. Повечето от филмите му са участвали в престижни международни фестивали като Бусан, Москва, Кайро, Варшава, Солун, Сао Пауло, Хайфа и др. и са отличени с множество награди. Носител е на „Златна роза“ за 1996, 2008, 2017 г.

Прожекцията на “Гео Милев в лабиринта на времето” е на 2 април 13:30 часа, а на “Второто освобождение” - на 3 април от 14:00 часа. И двата филма ще бъдат представени от режисьорите и са с вход свободен.

20-ият “София филм фест на брега” ще се проведе от 31 март до 8 април 2022 г. в Културен дом НХК в Бургас и се организира от Арт Фест, с финансовата подкрепа на Община Бургас. Спонсори на събитието са книжарници “Хеликон”, Порт България Уест АД, фирма “Деметра”, Триа Сити Център, Гранд Хотел и СПА Приморец, Офис 1 Суперстор, Сладкарска верига “Роза”, Фамилен хотел “Чиплакофф” и др.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Трифонова представя първата си самостоятелна изложба в Бургас

Първа самостоятелна изложба открива художничката Мария Трифонова в Бургас. В основата на платната, които ще представи в бургаската галерия „Богориди“ са пейзажите, както от планината, така и от морето.  Родена в Пловдив, Мария Трифонова живее в София, но избира Бургас за свой творчески дом и сцена, защото обича морския град. Морската градина и..

обновено на 23.05.25 в 14:29

Някои от "Кралиците" на Георги Андонов вече са продадени в Америка

Бургазлията Георги Андонов вече е продал няколко картини от цикъла „Кралиците“ в Америка. Авторът на скулптурата „Четящият човек“ на площад „Тройката“, представи голяма част от най-новите си произведения на изложба в София. Събитието беше уважено от Негово Величество Симеон Сакскобургготски, чиято майка също присъства в експозицията...

публикувано на 23.05.25 в 14:15

Приморско празнува, новият площад ще бъде именуван на светите братя Кирил и Методий

Община Приморско ще отбележи своя празник в рамките на 4 дни. Събитията започват от днес. По повод 24 май – денят на българската азбука, просвета и култура, новия площад в морския град ще бъде именуван на светите братя Кирил и Методий. Културната програма включва изложби и концерти.  Днес в 17:00 ч. празничните събития ще започнат с откриването..

публикувано на 23.05.25 в 13:00

Тържествен концерт за 24-ти май тази вечер в бургаската опера

В навечерието на най‐светлия български празник – 24 май – Деня на българската просвета и култура  Бургаската опера е подготвила симфоничен концерт с произведения от български композитори. Програмата е специално подбрана от маестро  Йордан Дафов  и определено заслужава вниманието на почитателите на симфоничната музика. Щ е бъде..

публикувано на 23.05.25 в 11:21

В Болярово отличиха културни дейци и ученически състави по повод 24 май

Община Болярово отличи заслужили културни дейци и ученически състави по повод 24 май. На  тържествена церемония бяха наградени колективи и личности, допринесли за развитието и съхраняването на културните и образователни традиции в общината. При колективни награди отличията отидоха при Женската певческа група при НЧ..

обновено на 23.05.25 в 09:41

Бургаският куклен театър с отличие за принос в развитието на културата

Държавен куклен театър - Бургас получи грамота и плакет за "Принос в развитие на културата".  Отличието бе връчено на 21-ви май от министъра на културата Мариан Бачев на директора на театъра Христина Арсенова, на официална церемония в "Бална зала" на Национална галерия "Двореца".  Наградите се присъждат от Министерство на културата по случай 24-май..

публикувано на 22.05.25 в 17:31

Фондация „Солинария“ започва дарителска кампания за закупуването на нов концертен роял за Бургас

Фондация „Солинария“ започна дарителска кампания за закупуване на нов концертен роял за нуждите на Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас.  Екипът на фондацията е убеден, че наличието на висок клас музикален инструмент е реална инвестиция в културното бъдеще на града. Необходимост от качествен роял имат..

публикувано на 22.05.25 в 11:40