Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори опит да се събори сграда край „сараите“, оранжерията засега остава

| обновено на 25.03.22 в 17:27
архив

Оранжерията край т. нар.  летни сараи в парк „Росенец“ засега няма да се събаря, а областната администрация поиска наново средства за тези дейности за друга сграда в района. Междувременно, от строителната инспекция започнаха проверка на кея в местността.
Единствено за две сгради, които бяха констатирани като незаконни, има влезли в сила заповеди за премахването им. Става въпрос за масивна триетажна постройка и павилион за охрана. Въпреки близостта им до „сараите“, никой не знае кой ги е построил. Затова и извършителят на незаконните действия се води „неизвестен“. Но тъй като са на държавен терен, сметката за събарянето им ще се плати от държавата. 
И въпреки че заповедите бяха издадени още през август 2020 г., до ден днешен няма кой да ги събори. Първоначално Министерският съвет (тогава - на ГЕРБ) не отпусна средства на областната администрация за тази дейност, въпреки че бяха искани от тогавашния областен управител Вълчо Чолаков. Повторен опит направи неговия наследник на поста Мария Нейкова. Служебният кабинет отпусна близо 60 000 лв., беше обявена обществена поръчка за изпълнител на дейностите, но никоя фирма не изяви желание да събори сградите. Парите бяха преведени за съответната година и бяха върнати в бюджета, след като не бяха усвоени.
Новият областен управител Стойко Танков е отправил ново искане до Министерския съвет през февруари, тази година. Сумата е актуализирана, заради „динамиката на пазара“, до 115 000 лв. До момента няма отговор от кабинета дали и кога ще отпуснат средства. 
Друга сграда, за която общината също констатира, че е незаконно построена, е оранжерията, в която, пред бТВ,  Ахмед Доган заяви, че отглежда биозеленчуци. Заповедта за събарянето ѝ е издадена през 2020 г., а причината, посочена от администрацията е, че няма разрешение за строеж. И отново не се знае кой и кога я е построил. Някога някакси се е появила и някой сади домати в нея. Това беше обжалвано пред Бургаския административен съд от фирмата, свързвана в публичното пространство с Доган, „Хермес Солар“, която е собственик на имота. Магистратите не уважиха жалбата, но върховния съд отмени тяхното решение и върна отново делото в Бургас. То приключи този месец, а магистратите уточняват, че „Хермес Солар“ са подали първото заявление през 2015 г. То е било за временен преместваем обект „защитна поставяема конструкция за декоративно озеленяване“, с площ 970 кв. м. Месец след това иска разрешение вече за строеж. През 2016 г. променя инвестиционното си намерение и уведомява, че „в имота са изградени „оранжерия до 200 кв.м.“ и „градински и паркови елементи, с височина до 2.50м. над прилежащ терен“. Още по първото дело е назначена експертиза, а вещото лице посочва, че е изградена сглобяема постройка от три части и така обектът може да бъде характеризиран като преместваем. Все пак, съдът преценява, че спрямо закона, оранжерията също е строеж. Но констатира сериозно разминаване. В заповедта на общината за събаряне е посочена площ от 500 кв. м., а действителната, измерена от вещото лице, се оказва над 900. Разликата е прекалено голяма и затова съдът определя заповедта на заместник-кмета Чанка Коралска като незаконосъобразна. 
Община Бургас е получила  решението на магистратите на 17 март и ще го обжалва в законовия срок, уточниха от администрацията.
Същевременно, още през 2020 г. регионалното министерство и прокуратурата констатираха, че кеят, който през годините неколкократно е увеличил площа си, няма документи за строеж. И въпреки това нищо не се случи, докато ДНСК не публикуваха съобщение на страницата си през тази седмица, в което, освен че повтарят това, посочват, че започват обследване и може да се стигне до събаряне. Близо две години строителната инспекция не предприе нищо за кея, коментира политикът от „Демократична България“ Димитър Найденов, който алармира за това още като общински съветник, а в последствие - и като депутат. Въпреки сигналите, които им подавахме, от институцията отказваха да реагират, защото обектът се води „поземлен имот“, посочи той и добави:

“И сега, за първи път, ДНСК най-сетне провидя в този обект не поземлен имот, а строеж. Тоест – решението на ДНСК казва, че кеят е строеж, за който няма строително разрешение и никакви строителни книжа. И, реално, ДНСК призна най-сетне, че това е строеж без документи, което значи незаконен строеж и това означава всички последващи от закона действия, които третират незаконното строителство в България“, коментира той. 

Незаконното строителство у нас подлежи на премахване, подчерта Димитър Найденов. Различното в случая с останалите сгради около т. нар. „сараи“ е, че този обект има собственик и това е фирмата , „Хермес солар“, посочи политикът. Това означава, че този път не данъкоплатецът ще финансира събарянето на незаконния строеж,  коментира политикът. 
Ако се стигне до събаряне някой ден. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Замръзнали спирачки е вероятната причина за инцидента с влак на гара Карнобат (обновена)

Замръзнали спирачки е вероятната причина за инцидента, при който на гарата в Карнобат локомотив се удари във вагон на пътнически влак. Това каза кметът на Карнобат Георги Димитров. По информация на БДЖ, 6-ма души са леко пострадали.  Инцидентът е станал около 8 часа сутринта. Локомотив, при извършване на маневра за прикачване към пътническия влак..

обновено на 20.02.25 в 11:13
Лена Бориславова

Лена Бориславова на съд заради казуса "Да запазим Корал"

Софийската районна прокуратура внесе в съда обвинителен акт срещу Лена Бориславова за това, че в условията на продължавано престъпление с две деяния съзнателно се е ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите са положени от членове на Сдружение "Да запазим Корал", съобщиха от обвинението. Лена Бориславова вече..

публикувано на 20.02.25 в 11:00

Задържаха криминално проявен за кражба на пари от хотел

В резултат на бързите полицейски действия на служители от Второ и Четвърто Районни управления в Бургас е задържан мъжът, откраднал оборотната сума от около 4500 лв., от офис помещение на хотел, в ж.к. „Братя Миладинови“. Извършителят е 40-годишен криминално проявен и осъждан. Направил е пълни самопризнания и е върнал открадната парична сума. С..

публикувано на 20.02.25 в 09:15
Снимката е илюстративна

Шест коли горяха в Бургас

Съобщение за горящ лек автомобил, паркиран пред бл. 108 в ж.к. "Меден рудник", е получено на 18 февруари около 5 часа сутринта. Той е собственост на 35-годишен бургазлия.  Огънят се прехвърлил върху паркирания в близост лек автомобил,  собственост на 66-годишна бургазлийка. Вследствие на възпламеняването, колата потеглила напред и засегнала други два..

публикувано на 19.02.25 в 09:50

Прокуратурата в Ямбол ще проверява козметичен салон за ботулинов токсин

Районна прокуратура-Ямбол се самосезира по материали в медиите и разпореди проверка, която да установи поставен ли е ботулинов токсин и филъри от неквалифицирани лица в козметичен салон в град Ямбол.  В ямболски козметичен салон откриха флакони с ботулинов токсин Проверките са възложени на служители от ОДМВР-Ямбол. Полицейските..

публикувано на 18.02.25 в 18:00
Снимката е илюстративна

Пожар в склад в бургаския квартал "Долно Езерово"

Пожар избухна в сладова база на изхода на бургаския квартал "Долно Езерово". Гори постройка, разположена на 800 кв. метра площ, като част от метална конструкция е паднала.  Директорът на службата за пожарна безопасност и защита на населението старши комисар Николай Николаев, който е на място, поясни, че в района на складовата база е имало камиони, но те..

публикувано на 18.02.25 в 17:37

Близо 2 кг контрабандно злато откриха под ластичен колан на мъж

Служители на Митнически пункт Малко Търново откриха 1841 грама контрабандни златни накити при проверка на влизащ в страната лек автомобил. Недекларираните бижутерийни изделия е пренасял турчин, укрити под ластичен колан на тялото му. Стойността на задържаните златни накити възлиза на287 053 лева, според извършената експертиза от вещо лице. По случая..

публикувано на 18.02.25 в 10:00