Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По повод 1 година на новата градска библиотека:

Теодора Димова говори за творчеството си в Бургас

Писателката посети паметната плоча на баща си в морския град

| обновено на 02.04.22 в 10:18


"Първи април е ден на шегата, но аз винаги съм го посрещала със свито сърце, защото през 1966 година това беше денят, в който баща ми почина. В къщи се звънна и съобщиха новината. Който е губил близък или родител в ранна възраст знае, че това е стигма, която остава за цял живот. И те не може да бъде с нищо компенсирана, нито със семейство, нито с деца, нито с книги, писане или кариера. Първородният грях се отпечатва върху всеки едни от нас по различен начин и това е нашият кръст, който носим през целия си живот. " Това сподели в Бургас Теодора Димова. Дъщерята на писателя Димитър Димов гостува в морския град по покана на Регионалната библиотека "Пейо Яворов" за среща с читатели. Повод е навършването на 1 година от преместването на културната институция в новата сграда на улица "Св. св. Кирил и Методий".

Димова е на 6 години, когато Димитър Димов като председател на Съюза на българските писатели е изпратен на международна среща в Букурещ, където умира от масиран инфаркт и инсулт. Дъщеря му е категорична: 

"Скандалът около романът "Тютюн" е това, което вътрешно го е изяждало и съсипвало. Той е бил на 41-42 години, когато излиза романът и след "Тютюн" не е написал нищо друго, освен трите си пиеси, т.е той в най-плодотворната за един писател възраст между 40 и 56 г. той не е успял да посегне към романа-толкова е бил смазан от скандала. Стенограмите от тридневното обсъждане са издадени многократно и когато днес ги четем, виждаме забележките, които са отправени, масираната атака на почти всички негови колеги към романа, която е идеологизирана. В най-тъмните сталинистки времена 1952 година това са били реални заплахи за живота му. Най-уродливият вид на една тоталитарна система."

В Бургас Димова посети плочата на писателя на улица "Хан Аспарух" 36, където писателят е работил като микробиолог в Областната ветеринарно-бактериологична станция. Днес там се помещава службата на Агенцията по храните, а на сградата има паметен знак, който напомня, че житейският път на голямото име в българската литература е минал оттук. В морския град през 1938 г. Димов довършва замисленият още в студентството му роман  "Поручик Бенц". 

В публиката бяха читатели на библиотеката, почитатели на творчеството на Теодора Димова и ученици от бургаски гимназии. Разказът на Димова за това как са създадени романите "Майките", "Поразените", "Ариадна" се превърна в разговор за писането като начин на живот и инструмент за въздействие върху обществото, когато то загърбва хуманизма и избира агресията.  Димова говори и за тревогата от войната в Украйна и българската позиция. Сподели и темата на новия си роман. 

Репортаж от събитието ще чуете в сутрешния блок на БНР-Бургас в понеделник.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Валя Балканска, „Българе“ и Ути Бъчваров са сред специалните гости на „Кукерландия“

Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..

публикувано на 15.02.25 в 15:06

Кукерски групи играят в Долно Езерово

Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване".  За поредна година бургаската  кукерска група ,,Каваклии" попадна..

публикувано на 15.02.25 в 09:30

В Болярово отбелязаха Трифон Зарезан

Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..

публикувано на 14.02.25 в 15:39

Поезия и музика за Свети Валентин в спектакъла "Споделени дълбини"

Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..

обновено на 14.02.25 в 12:25

Ирина Флорин с концерт в Бургас за Деня на влюбените

Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...

публикувано на 14.02.25 в 10:30

Концерт с музиката на Едит Пиаф предлага бургаската опера на 14 февруари

В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур.  Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..

публикувано на 14.02.25 в 09:30