Поет, скандинавист, културолог, кино критик и докторант по теория на литературата, Стефан Гончаров е носителят на голямата награда от Националния литературен конкурс “Море“, организиран от НЧ "Св. св. Кирил и Методий" в Бургас. Тя му бе присъдена от жури в състав Румяна Емануилиду, Иван Христов и Катерина Стойкова. През 2015 г. излиза първата му книга - „Геон“. Три години по-късно се появява стихосбирката „Смъртта не се чака“. Литературната критика говори за неговата пълнокръвна религиозно-философска поезия и кинематографичен подход към граденето на поетичния свят. Победата сега му носи възможността да събере търсенията си в нова стихосбирка под щемпела на бургаското издателство „Знаци“.
За “Море“ Стефан Гончаров изпраща пет стихотворения, писани специално за конкурса, а „сръчкването“ идва от негов приятел-Александър Арнаудов, който заема второ място:
„Бъдещият ми издател Румяна Емануилиду много ги хареса и държи те да са в ядрото на бъдещата книга или поне тяхната естетика и дух. Възнамерявам да стъпя на тях и да видя къде ще ме отведен това търсене и начално стъпало-темата за морето.“
Със сигурност признанието на други хора е най-ценното в случая. Не съм от най-социалните и видими поети и да имам възможността да се докосна до мнение, да получа обратна връзка, е важно, добавя Стефан Гончаров. Опорите на неговия поетичен свят:
„Отношенията аз-ти винаги са били присъщи на поезията ми-чисто романтични или с метафизични нотки. Втората ми голяма тема е отношението към духовния живот, към Бог, ако може да се говори за Бог без да звучи твърде наивно. Смъртта на Бог, травмата на съвременния човек, тази невъзможност да се говорят и чувстват такива големи емоции.“
Освен в поезията, Гончаров има изяви и в кинокритиката. Отразявал е филмови фестивали като “Кан”, “Берлинале” и “София филм фест”. Началото на тези негови интереси е есе, с което става част от младежкото жури на „София филм фест“ през 2015 година, когато е на 18 години:
„Баща ми се занимава също с кино. Той е голям синефил. Беше повод да видя повече от неговия свят, да разсъждаваме заедно върху разни образи, възможността от фестивала съвпадна със семеен момент.“
Дори и в най-касовите филми човек може да намери симптоми за времето, в което живеем, казва Гончаров, но запазено място в сърцето му винаги ще имат класици като Бергман и Тарковски.
Повече чуйте в звуковия файл.Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба „Златните накити на тракийската аристократка от Анхиало Лесескепра”. Откриването е в 19 часа. Събитието е под надслов "Възкръсването на един древен град. Тайните на Анхиало." Програма включва лекция..
През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма...
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..
Звученето ни е акустично и с това ще се отличаваме от останалите участници. Целим се в сърцата на хората, да дадем нещо със своето присъствие, нека да стигне до когото трябва, добавя Теодора Илиева. 42-то издание на конкурса е на 26 юли от 20.30 часа на Летния театър в Бургас. Повече чуйте в звуковия файл.
Комедията „Молба за напускане“ гостува на сцената на Летния театър в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а в ролите публиката ще види актьорите Руслан Мъйнов, Петьо Петков - Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов. Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва..
С поредица концерти под надслов „Дните на руската музика“ Бургас ще отбележи началото на новото издание на фестивала за класическа клавирна музика. Първият концерт ще се състои довечера в Културен център „Морско казино“ от 19:00 часа. На сцената ще излязат пианистите Иван Дончев и Елена Нефедова, които ще изпълнят творби на Чайковски,..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има..
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в..
Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope..