„Музеят на котвата“ в Ахтопол е на на около 250 м в дясно от Кей-пристанището на града, на брега на Ахтополския залив, в територията на Природен парк "Странджа". Богата му експозиция е събирана вече 12 години. Тя е създадена като обществена колекция на Сдружение „Черноморска Странджа“ с председател инж. Петър Кънев. През май 2010г Инж. Петър Кънев- член на Сдружение "Кръг Будител", прави спасителна откупка на два антични оловни щока, подготвени за претопяване. За случая се разчува и след консултация с Центъра за морска история и подводна археология в Созопол следват спасителни откупки на заплашване от предаване на вторични суровини адмиралтейски котви от XIX век. И така започва всичко!
Сега музеят разполага с една от най – богатите колекции от различни видове котви, разказа ръководителят му д-р Атанас Орачев.
„На площ от 300 кв. метра, разпределена в три зали са събрани близо 300 предмета – различни находки от потънали военни и търговски кораби - каменни, дървени и железни котви, оловни щокове. Тук могат да се видят още корабни оръдия, монети, керамика, камбани и др."
Експозицията в този музей е един от малкото съвременни успешни опити да се направи обществена колекция. Навремето почни всички музеи в страната са възникнали по този начин, коментира още историкът.
Най – новите експонати в музея Ахтопол са поставени в специално обособена витрина. Те са на националния исторически музей и представят малка колекция от намерените при проучванията на ахтополския нос Свети Яни артефакти - керамика (почти изцяло запазена стомна от XVII в., фрагмент от кераамична цедка и др.), монети, каменна чукалка, дребни железни предмети и др.
Музеят "История на котвата" се финансира изцяло от дарители. Входът е свободен.
повече може да чуете в звуковия файл:Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване". За поредна година бургаската кукерска група ,,Каваклии" попадна..
Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур. Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии..