Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебютна книга:

"Цветя от дъгата" - изповед за живота в стихове от Звезделина Праматарова

Тя е със специфични потребности, потребител на услугите на сдружение „Социален център“



Звезделина Праматарова е псевдоним на Султанка Праматарова,  жена със специфични потребности, потребител на услугите на сдружение „Социален център“. Тя пише стихове, разкази и това е като терапия за нея, средство, чрез което се е справяла с трудностите в живота си.

Дебютната й книга „Цветя от дъгата“ беше представена днес в Дома на писателя в Бургас. Тя е и своеобразен подарък за нейния рожден ден. Таня, както я наричат нейните приятели, е навършила 65 години на 11 септември.

„Всички тези години са били изпълнени със сериозни изпитания за нея и за семейството й, тъй като тя от съвсем малка има затруднения с придвижването и обслужването. Разбира се, не това е най – същественото, а че е намерила начин да изразява себе си чрез творчеството си! През годините нейните творби са били записвани от майка й, от други членове на семейството, от хората, които се грижат за нея!“, разказа Марионела Стоянова, управител на сдружение „Социален Център“.


Темите в творбите на Таня са свързани с морето, живота, трудностите, болката от изпитанията, през които е преминала.  

Редактор на книгата е Пенчо Тодоров, за издаването на книгата е помогнал брат й Стоян Праматаров. „Цветя от дългата“ е издадена от ИК „Знаци“.

При представянето на „Цветя от дългата“ присъстваха представители на социални услуги, зам.кметът Диана Саватева, приятели и гости. Авторката получи поздравителен адрес от зам. областния управител Мария Ценова. Стиховете й представиха ученици от паралелката по актьорско майсторство в НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ с ръководител Даниела Стоянова.  

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Несебър празнува с един от вокалистите на Gipsy Кings

Един от вокалистите на Gipsy Кings Чико Кастийо идва с групата си Chico & The Gypsies в Несебър за празника на града 15 август.Концертът им е от 22 часа на сцената на Крепостните стени. Празникът започва още предходния ден на 14 август в Градска галерия „Радослав Ралев“ с тематична изложба, вечерно богослужение и литийно шествие, а акцент в..

публикувано на 01.08.25 в 13:48

За 16-ти път Сън трайб събира фенове на транс музиката край Бургас

16-то издание на един от емблематичните за Бургас фестивали за електронна музика започва днес. Сън Трайб фест по традиция се провежда в парк Росенец. Тази година изданието ще е в два дни и ще има две сцени с различна музика. Ще гостуват едни от най-големите имена в транс музиката, каза  един от организаторите  Мартин Стайков: "Тази година няма..

обновено на 01.08.25 в 13:27

Втори конкурс на името на Борислав Чакринов ще търси талантлив млад режисьор

Започва второто издание на конкурса за студенти, завършващи режисура, носещ името на дългогодишния режисьор и директор на Бургаския театър Борислав Чакринов - учител и ментор на голяма част от вече утвърдените имена от режисьорската гилдия в България и се провежда с подкрепата на Община Бургас. Драматичен театър „Адриана Будевска" отново ще даде шанс..

публикувано на 01.08.25 в 13:14

„Солени ветрове“ започва днес в Бургас

Седемнадесетото издание на фестивала на бардовете и поетите с китара  - „Солени ветрове“ започва днес в Бургас. За тазгодишното издание пристигат двадесет и двама индивидуални изпълнители и шест дуетни формации. Международни участници има от Русия, Германия и Италия.  Т ази година жителите и гостите на Бургас ще имат възможността да видят и..

обновено на 01.08.25 в 10:55

Изложба в Бургас представя творческия път на Райна Кабаиванска

От 1 август жителите и гостите на Бургас могат да се докоснат до вдъхновяващата история на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Символично, експозицията е представена именно в родния ѝ град Бургас – мястото, откъдето започва нейният забележителен път към световната оперна сцена. Изложбата ще бъде разположена на ул. „Александровска“ пред..

обновено на 01.08.25 в 10:12

Представят операта "Трубадур" на Бегликташ

Операта "Трубадур" е второто заглавие в тазгодишното издание на летния  фестивал "Опера на светилището". Той се провежда за шеста поредна година на сцената на Тракийското светилище Бегликташ край Приморско. Организатори са Община Приморско и Държавна опера - Бургас "Трубадур" е една от най-популярните опери на Верди и ще разкаже тази събота..

публикувано на 01.08.25 в 09:20

Световни музиканти гостуват в Бургас за 200 години от рождението на Йохан Щраус-син

Световни музиканти гостуват в Бургас, като част от голямото европейско турне, посветено на двувековния юбилей на Краля на валса Йохан Щраус-син. Оркестърът, съставен от някои от най-добрите класически музиканти в Европа, ще представи както неговите най-популярни валсове и полки, така и малко познати произведения.  Турнето на световноизвестният..

публикувано на 31.07.25 в 12:36