Младежите на Бургас имат възможност да бъдат въведени в света на качественото кино чрез две интересни кинолекции - „Лудетини“ и „Песента на скорпионите“. Подбраните европейски филми ще бъдат съпътствани от полезна информация.
Инициативата ще се проведе на 15 октомври. На място ще бъде подредена и фотографска изложба. Инициативата се реализира с финансовата подкрепа на Община Бургас по фонд „Култура”.
Вижте програмата:
14:00-16:00 Прожекция на филма „Лудетини“;
16:30-18:30 Прожекция на филма „Песента на скорпионите“;
19:00-20:00 Тематична кинолекция с лектор Слави Георгиев.
„Лудетини“ на Паоло Вирдзи (2016) разказва историята на едно непредвидимо приятелство между две жени. Те бягат от психиатрията, за да потърсят любов и щастие в света на нормалните хора.
Едната е Беатриче - богата, знатна дама, която вярва, че поддържа интимни отношения със световните лидери. Донатела пък е татуиран интроверт, крехка млада жена, която живее заключена в личната си мистерия. И двете са пациентки на модерната психиатрична клиника Вила Бионди.
„Песента на скорпионите“ на Ануп Сингх (2017) е филм за страстна любов, отмъщение и спасителната сила на песента. Нуран - безгрижна и независима жена, усвоява древното изкуство за изцеление от своята баба, която е уважавана „скорпионска“ певица. Когато Аадам, търговец на камили в пустинята на Раджастан, чува Нуран да пее, той веднага се влюбва. Но още преди да успеят да се опознаят по-добре, тя е съкрушена от едно предателство. То я тласка към опасно пътуване, с което да отмъсти и да открие своята песен.
Според древна легенда ужилването от скорпион от дълбоката пустиня на Джайсалмер, Раджастан, убива човек до 24 часа. Отровата на скорпиона вкарва трескава мелодия в тялото на жертвата. Единственото спасение е да се открие изкусен певец, който може да разчете мелодията в пулса на ужиления и да изпее песен, която да подейства като противоотрова.
Живописни платна, обединени под интересното заглавие "K.O.D." представя в Бургас Деля Чаушева. В най-новите си картини авторката разкрива своя уникален стил и въздействащ художествен изказ. След участията й в биенале „Приятели на морето“, това ще бъде първият самостоятелен контакт с публиката в града. За нея, Емилия Миразчийска споделя:..
Изложба представя сценични плакати от различни театрални постановки, които се играят в страната. Те са съставени от студенти, по проекта „Плакатът работи“ на димитровградската художествена галерия „Петко Чучурлиев“. Бургас е сред петте града, където гостува експозицията. Идеята е да се подкрепи мисленето на младите дизайнери в сферата на..
Режисьорът Константин Божанов ще представи в Бургас новия си филм “Безсрамните”. П убликата ще може да го види на 25 март от 20 часа като част от 23-тия “София филм фест на брега”. Лентата е копродукция между Швейцария, България (Клас филм), Франция, Тайван и Индия. Изпълнителката на една от главните роли Анасуя Сенгупта получи приза за..
Бургас отново ще стане център на музикалното изкуство. В рамките на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“, който ще се проведе през май, морският град ще бъде домакин на уникален майсторски клас по флейта. Бургас посреща второто издание на „СОЛиСиМи“ Негов ръководител ще бъде изтъкнатата професорка по флейта проф. д-р Айля Улудере,..
Моцартовият шедьовър в две действия „Дон Жуан“ ще бъде представен на 12 март, сряда, от 19 часа в залата на Държавна опера – Бургас. Зад пулта застава диригентката Сара Бисли , родом от Нова Зеландия, която впечатлява с внушителна творческа биография и е носител на редица престижни международни награди. Режисурата на „Дон Жуан“ е на..
Актрисата от бургаския театър, Пепа Николова, ще бъде част от журито на престижния 23-ти „София филм фест на брега“. Актрисата, която е добре позната на театралната сцена в Бургас, ще се включи в оценяването на филмите от конкурсната програма и ще помогне за избора на носителя на наградата „Сребриста чайка“. Коя е Пепа Николова? Родена..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..
Моцартовият шедьовър в две действия „Дон Жуан“ ще бъде представен на 12 март, сряда, от 19 часа в залата на Държавна опера – Бургас. Зад пулта..
Бургас отново ще стане център на музикалното изкуство. В рамките на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“, който ще се проведе през май, морският град..
Режисьорът Константин Божанов ще представи в Бургас новия си филм “Безсрамните”. П убликата ще може да го види на 25 март от 20 часа като част от..