На 92-годишна възраст почина бележитият български писател и общественик академик Антон Дончев. Това потвърди за БНР издателят Иван Гранитски
Той е прекарал последните си дни в реанимацията на ВМА, като от лечебното заведение съобщили за bTV, че е починал след сърдечно боледуване.
Съболезнования към близките изказа кметът на Бургас Димитър Николов.
„Приемете моите и на съгражданите ми най-искрени съболезнования по повод кончината на големия български писател и почетен гражданин на Бургас – акад. Антон Дончев. Присъединявам се към мъката Ви и скърбя заедно с Вас за тежката загуба на писателя и на човека, прославил името на България по всички краища на света. Акад. Дончев бе едно от най-големите имена в българската литература, с огромен принос за съхраняване на историческата памет и националното самосъзнание. Бургас загуби най-видния си гражданин, а България – един истински космополит в българската и световна литература!
Няма да забравим заветът, който ни остави преди 12 години: „Ние от Бургас, родени край морето, трябва да занесем по света и да носим навсякъде песента на вълните“."
Академикът е мъдрец и хуманист, който цени силата на детайлите, долавя вълненията на своя народ, обича красивото и се прекланя пред духовното.
Първият му роман "Сказание за времето на Самуила" е публикуван през 1961 г. Става световноизвестен с романа си "Време разделно", написан за 41 дни и преведен на 30 езика, с над 2 млн. тираж. Романът е екранизиран през 1987 г. от режисьора Людмил Стайков.
"Всички книги, които съм написал, са изпети", казва човекът, който търси светлина за хората и за когото историческите извори са най-достоверният път за преоткриване на далечното минало.
Сравняват го с Джойс, Томас Ман, Иво Андрич и Никос Казандзакис. Предлаган е 3 пъти за Нобелова награда. Носител е на всички възможни държавни награди у нас заради приноса му за съхраняване на историческата памет и националното самосъзнание.
Антон Дончев е роден на 14 септември през 1930 година в Бургас. От 2000 година е почетен гражданин и носител на литературна награда „Златен Пегас” за цялостното си творчество. Именитият писател бе и част от инициативата "Завръщане в Бургас", а морският град още помни опашката от желаещи да получат автографи и да си поговорят с него, която се изви в близост до Часовника. Преди дни го очаквахме за откриването на Есенните литературни празници.
Сред близките му хора в родния град е поетесата и общественик Елка Василева:
"Трудно ми е да говоря за него в минало време. Запознах се с него преди доста години. Много респектираше с това, което е като писател и човек. Бях много изненадана, че като човек е много топъл, като всички нас. Имахме възможността да си поговорим като баща и дъщеря-аз така го усетих. Говорихме за житейски неща, ходихме заедно до мястото, където е била родната му къща, говорихме за неговото детство, за това как е свързан с Бургас. Разединението на обществото, това бездуховие, много му тежеше и ми се струва, че пишеше по тази тема. Младото поколение се отдалечава от българското, родното, патриотизмът им е чужд като че ли и мисля, че от това най-много го болеше!"Поклон пред таланта и светлата му памет!
Двама са номинираните за приза „Млад художник” на Бургас за 2025-та година. Това са Мария Миланова и Вълчо Вълчев . Отличието "Млад художник на годината" е учредено на името на големия творец Руси Стоянов през 2007 година, и по традиция се връчва на 24 май. Инициативата се организира ежегодно от Дружество на бургаските художници със съдействието на..
Премиера на спектакъла "История с таралежче" предстои тази сряда, 21-ви май в залата на Държавен куклен театър - Бургас. Автор е Анастасия Гордински, сценографията е на Ханна Шварц, композитор е Недим Йълдъз, режисьор е Халюк Юдже от Театър Темпо. Това е една история за приятелство, разказа Юдже , който за първи..
БНР – Бургас и Регионалният исторически музей в морския град ще проведат творческа работилница за писане с най – старата българска писменост. В нея ще участват четвъртокласници от училище „Кирил и Методий“. Учител в красивото изписване на глаголическите букви ще бъде журналистът и калиграф Диана Фъртунова: „Аз мисля, че на децата ще..
Мюзикълът „Дух“, вдъхновен от едноименния филм с Деми Мур и Патрик Суейзи, ще бъде представен на сцената на Летния театър в Бургас на 2 юни от 20:00 часа. Гостува Държавната опера във Варна с постановка на режисьора Сребрина Соколова и под диригентството на маестро Страцимир Павлов. Сюжетът разказва за Сам и Моли – влюбена двойка, чийто живот се..
Моноспектакълът „Нашенец“ по Чудомир с участието на Мариус Куркински, който трябваше да се състои тази вечер в Айтос, се отлага поради заболяване на актьора. От организаторите „Ажур Пико“ съобщават, че той е вдигнал висока температура и най-вероятно става дума за вирусна инфекция. Новата дата за представлението е 28 май 2025 г. То ще се проведе на..
В галерия „Богориди“ в Бургас предстои да бъде открита първата самостоятелна изложба на художничката Мария Трифонова. Експозицията носи символичното заглавие „Началото“ и ще бъде открита на 23 май от 18:00 часа – в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий. Изложбата включва 22 живописни платна, посветени основно на пейзажа. Морето,..
Изложба „Георги Баев - 100 години от рождението на художника“ ще бъде открита днес, 20 май, от 19:00 часа в Българския културен институт в Берлин, на адрес Leipziger Str. 114–115, 10117 Berlin. Входът е свободен. Изложбата е организирана от Община Бургас, Художествена галерия „Петко Задгорски“ и Българския културен институт в Берлин като знак на..
Моноспектакълът „Нашенец“ по Чудомир с участието на Мариус Куркински, който трябваше да се състои тази вечер в Айтос, се отлага поради заболяване на..
Премиера на спектакъла "История с таралежче" предстои тази сряда, 21-ви май в залата на Държавен куклен театър - Бургас. Автор е Анастасия..
БНР – Бургас и Регионалният исторически музей в морския град ще проведат творческа работилница за писане с най – старата българска писменост. В..