Историята на театъра за деца в Бургас събра изследователят Румяна Емануилиду. Книгата „Приказните хора“е посветена на няколко юбилея.
Тя ще бъде представена днес от 18 часа в Кукления театър.
Авторът споделя: „Бургас е сред градовете, в които най-дълго се работи за детски театър, създава се театрална публика. Затова Бургас има славата на театрален град, защото винаги се е отделяло внимание на театъра за деца. Тази година отбелязваме 90 години от създаването на детски театър в Бургас, 70 години от първия самодеен куклено-театрален спектакъл и създаването на народен куклен театър в Бургас предстои през 2024 година. Тази година честваме и 60 години от учредяването на Държавен куклен театър в Бургас."
Книгата отбелязва и приносът на първо създателите на детския театър, ролята на директорите, начело на културната институция Вичка Търколева, Марина Гочева, както и Христина Арсенова. Включени са интервюта, излизали в печата през годините, на режисьорите Симеон Димитров, Румен Велев, композиторът Кирил Дончев, драматургът Недялко Йорданов.
За реализацията й е огромна заслугата на Държавния архив в Бургас, подчерта авторът.
Над 1000 творби от близо 300 автори трябваше да оценява журито в Националния конкурс на името на Янаки Петров. Поетът е родом от средецкото село Голямо Буково, затова и в читалище „Пробуда“ в Средец се проведе официалната церемония по награждаване на най-добрите произведения. Това е третото издание на конкурса. Победител в категория..
Писателката Изабела Шопова представя последната си книга - „К като Корея“, на празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Срещата с нея е от 18.00 часа в Художествената галерия. В нея тя разказва за чудесата и приключенията, които тандемът - майка и дъщеря, български австралийки - среща по пътя си, докато следва своята Корейска мечта. Шопова е от..
Предстои последния от тематичните уикенди това лято. Този е под мотото „Лято и през септември“, съобщават от община Бургас. Традиционният Фестивал на рибата и виното ще се проведе от 4 до 8 септември пред Експозиционен център „Флора“. Очакват ви над 200 артисти, музика, танци и игра, вкусна морска храна, вино барове и кулинарни демонстрации...
Първото издание на фестивала "Калата" ще се проведе от 5 до 8 септември в Бургас. Той е посветен на 100 години от рождението на Георги Калоянчев, който е родом от морския град Такава годишнина има и Георги Парцалев, затова ще бъдат показани филми за и с него. Освен киноленти, във фестивала ще има конкурс за най-смешен костюм, битки за..
Антония Апостолова ще представи в Бургас новия си роман „Болката идва по-късно“. Това е четвъртата книга на авторката. Събитието ще бъде на 11 септември от 18 часа в Регионална библиотека „Пейо Яворов“. Модератор ще е зам.-кметът по Култура Диана Саватева. Книгата е определяна от литературните критици като „нов световен български роман“. Авторката..
Мери Бойс Бенд ще изнесат концерт "Отива си лятото, идва есента" на 15 септември на сцената до "Флората" в Бургас. Групата се завръща в родния град по покана на кмета на Бургас - Димитър Николов. "Всяка година по това време получаваме обаждания от цялата страна да гостуваме на Първия учебен ден. Десетки училища откриват Новата учебна година с..
Благотворителният танцов спектакъл „Доброто сърце“ ще обедини бургазлии в подкрепа на Таничка – младо момиче, което от раждането си води тежка борба за живот. Събитието ще се проведе на 3 септември от 17:00 ч. в Младежкия международен център в ж.к. „Меден рудник“. „Доброто сърце“ е литературно-танцов спектакъл по приказките от едноименната книга на..
Благотворителният танцов спектакъл „Доброто сърце“ ще обедини бургазлии в подкрепа на Таничка – младо момиче, което от раждането си води тежка борба за..
Първото издание на фестивала "Калата" ще се проведе от 5 до 8 септември в Бургас. Той е посветен на 100 години от рождението на Георги Калоянчев,..
Мери Бойс Бенд ще изнесат концерт "Отива си лятото, идва есента" на 15 септември на сцената до "Флората" в Бургас. Групата се завръща в родния град по..