Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Англичанки и французойки танцуват хора в Дюлево

Англичанки, французойки и българки танцуват заедно народни хора в клуб „Дюлевци“. При това напълно безплатно. 

Преди няколко години амбициозната странджанска певица и хореограф Керанка Костова, решава да създаде танцовата  трупа и да започне да разпространява фолклорни танци и песни  сред младите и новите жители на средецкото село Дюлево. Постепенно започват да идват все повече хора, сред които и немалко чужденци.

След като вижда резултата, кметът на  Средец инж. Иван Жабов решава, че в неговия град липсва такава организация и сам кани Керанка за хореограф, като разходите за заниманията поема той, а танцуващите заплащат само символична цена. Днес младата жена обучава и две детски групи в града. Учител е и по пеене на деца и младежи, някои от които вече са носители на награди.

Керанка  е завършила паралелка с народно пеене в СУ „Добри Чинтулов“ в Бургас, а в момента учи и хореография. Страда от множествена склероза и въпреки трудната ежедневна борба за здравето си,  успява да събере сили и да бъде вдъхновение за десетки хора, които обичат българския фолклор.

„Музиката е нещо, с което се раждаш. Сънувам, че пея и танцувам. Искам с народните танци и песни да възродим селото. Моята идея беше такава –  младите хора да танцуват и пеят български фолклор, да го харесват и да го усещат.  Докато има такива, селото няма да умре. Фолклорът ни държи живи“, допълни още Костова.

Според нея няма българин, който да не настръхне и да не му забие по-силно сърцето, когато чуе звука на гайда.  Тя сподели, че  най-верният й последовател е нейната дъщеря, която дори и да е поела по друг път, е останала закърмена с българската народна музика и я носи в сърцето си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЛИК посвети брой на 90-годишнината на БНР, представянето му е днес

Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио . На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години..

обновено на 25.02.25 в 14:34

Сребърна чаша на опълченец от боевете при Шипка показват за 3 март в Бургас

Забележителен артефакт – възпоменателна сребърна чаша на опълченец, участвал в боевете при Шипка, ще представи Историческия музей в Бургас. Редкият по рода си предмет ще бъде изложен по повод националния празник Трети март в Историческата експозиция на РИМ-Бургас.  Запазените до днес сувенирни съдове от масивно сребро – всяка..

публикувано на 25.02.25 в 13:13

Бургас гледа премиерно новия филм на Павел Г. Веснаков „Безветрие“

Новият филм на режисьора Павел Г. Веснаков ще бъде показан премиерно в Бургас в рамките на 23-тия “София филм фест на брега”. “Безветрие” спечели Специалната награда на международното жури на фестивала CinEast в Люксембург, както и Наградата за режисура, Наградата на младежкото жури и Наградата на град Варна на фестивала “Златна..

обновено на 25.02.25 в 12:47

Премиера на "Царицата на чардаша" тази сряда в Държавна опера - Бургас

Премиера на оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман предстои на сцената на Държавна опера-Бургас тази сряда, 26 февруари. Режисурата е на Александър Текелиев, а зад диригентския пулт застава Иван Кожухаров. За костюмите се грижи Яна Дворецка. Хоровият състав ще бъде с диригент Александър Чепанов, а автор на  хореографията е Марина..

публикувано на 25.02.25 в 09:40

Деница Кючукова представя книгата си "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" в Бургас

Деница Кючукова ще представи книгата си "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" днес, 25 февруари в Регионалната библиотека "Пейо Яворов" в Бургас. Това е втората й детска книга, след "Приказки различни за герои симпатични" издадена през миналата година. Авторката е създала отново пет истории с нови шарени герои: „Този..

публикувано на 25.02.25 в 09:20

Прожектират в Бургас документалния филм "20 дни в Мариупол"

В Бургас ще се състои прожекция на документалния филм "20 дни в Мариупол". Той е режисиран от украинския военен кореспондент, фотограф и журналист на   „Асошиейтед прес”   Мстислав Чернов. Първият украински филм носител на  „ Оскар ”  ще бъде представен тази вечер от 17.00 часа в зала "Георги Баев" на Културния център "Морско казино“. Събитието..

публикувано на 24.02.25 в 15:30

Димо Колибаров отбелязва 60 години с изложба в Бургас

Творецът Димо Колибаров отбелязва 60 години  със самостоятелна изложба в галерия "Пролет" - Бургас. Експозицията ще бъде 27-ми февруари, от 17.00 часа и  ще представи непоказвани работи, обединени в три цикъла - "Опити за летене", "Фрагменти от една мечта" и "Суета". "Известен период се колебах дали изложбата да има заглавие и най-спряганото бе..

публикувано на 24.02.25 в 12:00