Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят в Бургас книгата на Николай Илчевски "Пивница Щуро село"

Книгата "Пивница ЩУРО СЕЛО" от Николай Илчевски ще бъде представена в Регионална библиотека "Пейо К. Яворов" на 30 ноември /сряда/ от 18.30 часа.

Николай Илчевски 20 години събира гласовете на обикновените хора и техните земни тайни, за да се роди и последната му книга "Пивница щуро село". За книгата критиката написа:

„Тази книга, заедно с предходните „Записки от селската кръчма“ и „Крадецът на слама“, е снимка на разкошните „обикновени“ хора от селата ни, които заедно с отглеждането на праз, домати и пипер съхраняват в умовете и бита си най-здравите крепости на българското съзнание и традиции. Благодарение на тях България я има, защото тези хора винаги са били живите въглени в историята ни – даже и когато са ни гасили със сила, с оръжие, с репарации и принудителни дипломатически осакатявания. Те са искрите, от които винаги се разпалваме за нови израствания.

Книгата съдържа истински разкази, в които хуморът, мъдростта и обичта надмогват житейските несгоди, а селските веселия и случки карат читателя да се изправя в себе си и да гледа на проблемите си не със страх, а с пренебрежение. „Приключението Илчевски“ идва от буците на орниците и на селските мегдани и ни кара да се гордеем, че сме българи!...“

Николай Илчевски е писател, журналист и рекламен експерт. През 1992 г. излиза първата му книга "Десет приказки, които разтърсиха света", която има огромен успех. Следват книгите "Ръководство за полово зрели безделници", "Коляното на стоножката", сборникът "500 патагонизма", "Хубавата Иванка", "Записки от селската кръчма" и "Крадецът на слама".

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Еленов и историята на бургаския театър оживяват в изложба

Изложбата „Димитър Еленов и култовите спектакли на Бургаския театър“ ще бъде открита тази вечер от 17:30 ч. пред Културен дом НХК. Събитието се организира от Фондация „Димитър Еленов“ и Община Бургас. Проектът представя историята, духа и вдъхновението на един от знаковите творци на Бургаския драматичен театър – Димитър Еленов, оставил трайна следа в..

публикувано на 21.10.25 в 16:00

Премиера на детския балет „Хензел и Гретел“ в Бургаската опера

Балетната постановка за деца „Хензел и Гретел“ представя сценична версия на класическата приказна история в танцови картини. Режисурата и хореографията са на Мария Табакова. Асистент-режисьори са Лина Пеева и Петър Тихолов, мултимедията е на Никола Пешев. Сюжетът проследява пътя на двете деца през „вълшебната гора“, срещата с Баба Яга и..

публикувано на 21.10.25 в 11:30

Български и полски преподаватели представят обща изложба в Бургас

Изложбата „Творчески срещи“ ще събере произведения на преподаватели от Националната художествена академия – София, Академията за изящни изкуства в Лодз и Академията за изящни изкуства в Гданск. Тя ще се бъде открита днес от 18:00 ч. в зала „Александър Георгиев Коджакафалията“ на Културен център „Морско казино“. Проектът има за цел да създаде..

публикувано на 21.10.25 в 09:00

Танцова формация „Петлите“ представя нов спектакъл в Бургас

Танцова формация „Петлите“ ще представи своя нов спектакъл на 20 ноември от 19:00 часа в залата на Културен дом НХК – Бургас. Представлението е посветено на България и нейната непреходна красота, изразена чрез танц, музика и сценични картини, вдъхновени от планините, традициите и обичаите на страната. Спектакълът ще покаже величието на българския дух..

публикувано на 20.10.25 в 18:30

Обявиха второто издание на конкурса „Борислав Чакринов“ за млади режисьори

Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас обяви второто издание на конкурса „Борислав Чакринов“ за млади режисьори. Форматът дава шанс за първа професионална реализация: дипломен спектакъл на сцената на театъра. Инициативата е под патронажа на кмета на общината. Кандидатите ще работят с пиеси на Харолд Пинтър, Йожен Йонеско и Мери Джоунс...

публикувано на 20.10.25 в 17:00

Филм, вдъхновен от Силви Вартан в бургаската програма на „Синелибри“

Филм, вдъхновен от Силви Вартан, прожектират днес в програмата на „Синелибри“ в Бургас.  Прожекцията на „Мама и чудото на живота“ е от 19 часа в регионалната библиотека. Режисьор е Кен Скот. Лентата е трогателен разказ за непоколебимата преданост и решимост на една майка да помогне на сина си, роден с криво стъпало, да преодолее физическите..

публикувано на 20.10.25 в 13:00

Бургас отбелязва с изложба 100 години от рождението на Виолета Масларова

Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ ще представи изложба с творби на Виолета Масларова по повод 100-годишнината от рождението на известната бургаска художничка. В експозицията са включени платна от фонда на галерията, показващи характерния стил и тематичния почерк на авторката. Откриването ще се състои на 22 октомври от 18:00 ч. в зала..

публикувано на 20.10.25 в 11:30