„Като гледам как човеците напускат селата, за да се натъпчат в бетона, си мисля, че може би никой не ги е гонил на времето и от Рая, ами те са решили, че в него вече им е скучно...“ Така започва новата книга на Николай Илчевски „Пивница Щуро село“. Тя е част от трилогията за българското село, продължение на „Записки от селската кръчма“ и „Крадецът на слама“. В нея са събрани 82 истории.
След представянето в Бургас и преди срещата довечера от 18 часа в читалище „Месември 2015“ в Несебър, писателят, журналист и рекламен експерт гостува в студиото на БНР-Бургас.
След първата книга ме питаха кога ще има продължение, втората излезе през януари. Определят я като минорна и носталгична, но сега се връщам към хумора, защото всички ми казаха, че това е, което трябва на българина, за да укрепи своя оптимизъм, посочи той:
„Моите герои са стъпили на земята, не ги интересуват инфлационни и геополитически процеси. Те са у дома си с двата крака в чернозема и вярват, че България ще я бъде. Не може само да хленчим!“
Книгата съдържа разкази, в които смеха, мъдростта и обичта надмогват житейските несгоди, а селските веселия и случки дават на читателя друга гледна точка, за да се изправи срещу себе си и по-лесно да се справи с препятствията в живота.
Нареждат Николай Илчевски в литературната традиция до Чудомир, Йовков и Елин Пелин. Коментарът му:
„Сравненията са за сметка на този, който ги изрича. Аз се чувствам биографично и професионално свързан. Когато бях вестникар, имах ресор „селско стопанство“. Събирах образи, които тогава не можех да пусна в официалната преса пред 1989-та година. На мен ми е близък селския бит. Не знам дали съм биограф, но с тези три книги станах морален адвокат на тези хора.“
През 1992 г. излиза първата книга на Николай Илчевски "Десет приказки, които разтърсиха света". Следват "Ръководство за полово зрели безделници", "Коляното на стоножката", сборникът "500 патагонизма", "Хубавата Иванка", "Наръчник на щастливия землянин".
Световни музиканти гостуват в Бургас, като част от голямото европейско турне, посветено на двувековния юбилей на Краля на валса Йохан Щраус-син. Оркестърът, съставен от някои от най-добрите класически музиканти в Европа, ще представи както неговите най-популярни валсове и полки, така и малко познати произведения. Турнето на световноизвестният..
Седемнадесетото издание на фестивала на бардовете и поетите с китара - „Солени ветрове“ започва този петък в Бургас. За тазгодишното издание пристигат двадесет и двама индивидуални изпълнители и шест дуетни формации. Международни участници има от Русия, Германия и Италия. Т ази година жителите и гостите на Бургас ще имат възможността да..
Музиката на 90-те и десетилетието след това с Димитър & Христо, хумора на Крис Янкулов и цигулката на Анима се събират за едно емоционално лятно преживяване в Бургас. Дуетът Димитър Атанасов и Христо Младенов от „Като две капки вода“ идват с бенд на брега на морето. На 31 юли мястото е Hashtag Pavilion, началото 21.30 часа. Двамата, спечелили..
Едно от най-изпълняваните оперни заглавия – „Травиата“ от Джузепе Верди е част от юлската програма на Държавна опера – Бургас, както и е четвъртото събитие от Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“, провеждани за осемнадесети път от бургаския културен институт и Община Бургас. На 31 юли, четвъртък, от 20:30 часа на сцената на Летен..
Концерт с международен мащаб акостира в Бургас и това лято. На 2 август пристанището в морския град ще се превърне в сцена за една от най-оригиналните и любими певици на съвременната сцена – Рошийн Мърфи. Очакваме сюрреалистично шоу от Кралицата на експериментите, както наричат вокалистката. С уникален стил, неподражаемо сценично присъствие и..
16-то издание на един от емблематичните за Бургас фестивали за електронна музика предстои на 1-ви август. Сън Трайб фест по традиция се провежда в парк Росенец. Тази година изданието ще е в два дни и ще има две сцени с различна музика. Ще гостуват едни от най-големите имена в транс музиката, каза един от организаторите Мартин Стайков: "Тази..
От 1 август жителите и гостите на Бургас могат да се докоснат до вдъхновяващата история на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Символично, експозицията е представена именно в родния ѝ град Бургас – мястото, откъдето започва нейният забележителен път към световната оперна сцена. Изложбата ще бъде разположена на ул. „Александровска“ пред..
Музиката на 90-те и десетилетието след това с Димитър & Христо, хумора на Крис Янкулов и цигулката на Анима се събират за едно емоционално лятно..
Лятото става още по-пъстро с фолклорните ритми и енергията на танцова формация „Петлите“, които тръгват на лятно турне по Южното Черноморие,..
Едно от най-изпълняваните оперни заглавия – „Травиата“ от Джузепе Верди е част от юлската програма на Държавна опера – Бургас, както и е четвъртото..