Традиционното празнично балетно представление на „Лешникотрошачката“ по музика на П. И. Чайковски ще се играе днес в Държавна опера - Бургас. Постановката и режисурата са на проф. Хикмет Мехмедов. Балетната феерия е сътворена по популярната приказна история на Е.Т. Хофман.
Освен солистите и ансамбъла на балета на Държавна опера – Бургас, в сценичната феерия в неделя в залата на Операта ще вземат участие и възпитаници от балетните паралелки на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас и Детски балетен театър “Капка“. Пищната сценография, издържана в приказна коледна стилистика, както и изящните костюми, са създадени от художника Радостин Чомаков. Репетитор на балетната трупа е Галина Калчева, помощник-режисьор – Петър Тихолов.
Красивата история за Маша и Лешникотрошачката, превърнал се в чудния сън на девойката в Принц, ще пресъздадат солистите на балетната трупа Даниела Туртуманова-Стоянова и Теодор Цаков. В образа на Дроселмайер влиза Светлан Николов, Фриц ще бъде отново Александра Раева от Детски балетен театър „Капка“. Приятелки на Маша ще бъдат Ива Кавръкова и Илина Константинова, В ролята на майката на Маша влиза Елена Георгиева.
В атрактивните ансамбли участват: Испански танц – Натали Иванова и Кирил Филипов, Индийски танц – Гергана Георгиева, Бианка-Хелън Джованели и Стоян Фъртунов, Китайски танц – Ивана Фиалковска и Найден Найденов, Руски танц – Калина Неделчева, Мария Габарова, Елизабет Димова и Стефан Типиков,
Грациозни „Снежинки“, вплели се в цялостната празнична феерия на сцената, ще бъдат: Натали Иванова, Илина Константинова, Елена Георгиева, Мария Габарова, Бианка-Хелън Джованели, Патрисия Соарес, Калина Неделчева, Ивана Фиалковска, Елизабет Димова, Събина Косева.
В изящния Розов валс танцуват: Натали Иванова, Ива Кавръкова, Ивана Фиалковска, Гергана Георгиева, Стефан Типиков, Кирил Филипов, Найден Найденов, Стоян Фъртунов. Мария Габарова, Виолета Горанова, Бианка-Хелън Джованели, Патрисия Соарес, Калина Неделчева, Събина Косева. В ролята на родителите ще бъдат: Бианка-Хелън Джованели, Ивана Фиалковска, Мария Габарова, Гергана Георгиева, Кирил Филипов, Стефан Типиков, Стоян Фъртунов, Даниел Димитров. Черни сили ще са: Кирил Филипов, Стефан Типиков, Стоян Фъртунов и Даниел Димитров. Прислужница – Виолета Горанова.
Началото на балетния спектакъл на сцената на бургаската опера е в 19.30 ч.На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да познава: проф. Минко Балкански. Знаменитият световен учен в областта на физиката, е най-големият съвременен дарител в сферата на образованието у нас , като е подкрепил изключително много..
Изложба „Криптографика“ представя в Бургас доц. д-р Регина Далкалъчева, преподавател в Националната художествена академия. Авторката работи предимно в света на дигиталния образ. За нея компютърните технологии са преди всичко инструмент, който допълнително разширява печатната графика. Включените в изложбата произведения могат да бъдат..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи премиерната си постановката „Пепеляшка" в Младежкия международен център в комплекс "Меден рудник" тази събота. "Какво е да мечтаеш и кой може да мечтае. Това е идеята, залегнала в драматизацията и постановката "Пепеляшка". Ако си отворен към света около теб, ако си добронамерен и искрен, получаваш..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
В зрителна зала на Община Ямбол от 19 часа ще се играе постановката „Денят, в който спрях да си изневерявам“. Спектакълът е на драматичния театър "Невена Коканова" по пиесата на Жан Ануи „Среща в Санлис". Преводът на Светлана Панчева. Режисьор е Стоян Радев. Да останеш верен на себе си или да оставиш другите да контролират живота ти е основният..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от вестник „Черноморски фар“и в момента могат да бъдат разгледани в галерията. Вернисажът е по повод 105-годишнината на изданието. Колекцията е събирана, съхранявана и пазена от времето, когато..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите...
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и..