Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вигенин: Ще сезираме КС относно споразумението за изпращане на оръжие за Украйна

Снимка: Стоян Радев

БСП обмисля да сезира Конституционния съд по въпроса на решението на парламента, относно споразумението за изпращане на оръжие за Украйна. Това обяви в Сливен заместник-председателят на Народното събрание и заместник-председател на социалистическата партия Кристиян Вигенин. Според него това решение е противоконституционно, защото дава възможност Министерски съвет да взема решения без знанието на парламента, заради алинея в споразумението, в която се казва, че изменението на споразумението не се счита за промяна. 

Вигенин призова още веднъж президента Румен Радев да наложи вето върху споразумението за военна помощ за Украйна, макар да изрази увереност, че то няма да бъде преодоляно, защото цитирам „коалицията на войната“ е много устойчива.  

„Ние не можем да ги спрем, очевидно, но бихме искали поне да правят нещата пред хората, открито, да се знае какво се прави и да бъде всичко законно и конституционно. “

Що се отнася до възможността да се състави правителство с мандата на „Продължаваме промяната“ Вигенин коментира, че вероятно, няма да се случи, предвид на това, че ГЕРБ, ДПС и Възраждане имат мнозинство.  

„Т.е. това мен ме навежда на мисълта, че въпреки конструктивния подход също няма да се събере мнозинство с втория мандат. Но, ако Продължаваме промяната успеят поне така да представят, така както заявиха като намерение една политическа декларация с приоритетите, това би било някакъв плюс, на който да стъпи вече носителят на третия мандат. Не на всяка цена трябва да се прави правителство с третия мандат“, каза още Вигенин. 


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Румен Радев: Наблюдава се необосновано повишение на цените

Обществото очаква конкретни мерки и механизми за противодействие на необосновано повишение на цените след извънредния конвергентен доклад за еврото. Това каза президентът Румен Радев, който проведе среща с посланиците на страните-членки на ЕС в рамките на полското председателство на Съвета на Европейския съюз. Според държавния глава такова поскъпване..

публикувано на 20.06.25 в 16:00

Община Руен се присъедини към стратегията "Ново начало" на Делян Пеевски

Община Руен се присъединява към стратегията "Ново начало за развитие на регионите", съобщиха от пресцентъра на ДПС-Ново начало. Решението е подкрепено от структурите на партията, общинските съветници и кметовете на населените места.  По време на работна среща между лидера на ДПС Делян Пеевски и кмета Ахмед Мехмед като основни приоритети са посочени..

публикувано на 18.06.25 в 14:30

МВнР с препоръки към българските граждани, които искат да напуснат Иран и Израел

Заради последната ескалация на напрежението в региона на Близкия изток   от Министерството на външните работи (МВнР) препоръчват на нуждаещите се от съдействие български граждани няколко комуникационни канала. Това съобщават на сайта си от министерството.  Поне 8 жертви на ирански атаки над Израел Нови израелски удари срещу ирански ядрени..

публикувано на 15.06.25 в 12:30

Румен Радев: Конвергентните доклади са радост за властимащите и тревога за хората

Двата доклада (конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ – б.р.) са радост за властимащите и тревога за хората. Защото всеки българин знае по джоба си, че инфлацията, официално декларираната е 2,7%, но всеки българин знае, че реално тя е много повече. И вие виждате, че самите доклади не пестят забележки и се застраховат от всевъзможни рискове. Те са ясно..

публикувано на 08.06.25 в 08:45
Архив

Наталия Киселова: Няма основание за колебания за влизането ни в еврозоната

Няма основание за  колебания за влизането на България в еврозоната. Българската държава не бива допуска отслабване на позицията да стане  пълноценен член от 1 януари догодина, заяви  председателят на Народното събрание Наталия Киселова в Болярово.  Киселова  коментира изпращането на 52 писма от лидера на партия „Възраждане“ Костадин Костадинов до..

обновено на 07.06.25 в 13:47
Мая Манолова

"Изправи се.БГ" със законопроект "Антиспекула" заради въвеждането на еврото

Правителството да въведе пределни цени и надценки на стоки и услуги от първа необходимост, след като България въведе еврото в началото на следващата година.  За това настояват от гражданската инициатива "Изправи се.БГ" и организациите, които се включиха в бойкотите на хипермаркетите у нас. Мерките са част от разработен законопроект наречен..

публикувано на 06.06.25 в 15:30
Отляво надясно - министърът на финансите Теменужка Петкова, министър-председателят Росен Желязков, управителят на БНБ Димитър Радев

Премиерът: Трябва да има спокойствие и предвидимост

Днес ЕК и ЕЦБ категорично заявиха, че България покрива критериите за членство в еврозоната. Това е повод за гордост за българското общество, което в края на 90-те години пое по пътя да бъде част от съюза на развитите и свободни европейски държави. ЕК: България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г. Това заяви министър-председателят..

публикувано на 04.06.25 в 16:26