Калиграфски интерпретации на стихове от обичаните бургаски автори са събрани в изложбата „Морето пише красиво”. Изящните слова на класици като Христо Фотев, Петя Дубарова, Ваньо Вълчев, Недялко Йорданов, оживяват редом до поезията на по-младото поколение-Диана Саватева, Динко Динков, Калина Тельянова и Яна Вълчева. Изложбата е реализирана с творческа стипендия от Национален фонд „Култура". Маргарита Дончева представя свои творби и калиграфски експерименти на ученици от творческото ателие „калИГРАфия”, което се провежда в регионалната библиотека.
Маргарита Дончева, която е доктор по изкуствознание и преподавател по рекламна графика в НХГ „Димитър Добрович“, Сливен
разказва:
"Поезията винаги ме е вдъхновявала, а в един момент установих, че повечето му любими стихотворения, са на бургаски поети. Така се получи интересната идея да направим стихове по поети на Бургас. Курсистите се вдъхновиха. С техни и мои работи се случи тази изложба. Подборът е спонтанен. Надяваме се все повече стихове ще бъдат направени на калиграфията. Това е искрено изкуство, което влиза в дълбините на душата на всеки автор, който я прави. Същото е и с поезията. Всеки преценява по своето чувство за живота кой стих се докосва до неговата душа. Калиграфията е особен образ на изобразяване на текста, много въздействащ. Поезията с нейната вербалност и калиграфията с нейната визиулност създават един аудио-визуален образ."
Затова и редом до калиграфските изображения е поставен оригиналния авторов стих, пояснява Дончева.
Идеята за курса по калиграфия е на кмета Димитър Николов, а от филиала на НХА в Бургас канят Маргарита Дончева като преподавател.
11 са младите калиграфи, които избраха стих на бургаски поет, за да покажат уменията си в това древно изкуство в изложба в регионалната библиотека. Това са Айсел Йълмаз, Ваня Тодорова, Диана Фъртунова, Георги Йорданов, Десислава Николова, Елеонора Василева, Жечка Доброволова, Илиана Карамитева, Катя Поповска, Кристияна Владимирова, Христиана Бурмова. Първокурсничка във филиала на НХА в Бургас Елеонора Василева, която е изписала стих на Калина Тельянова, споделя:
"Калиграфията е начин да изразиш себе си, да надникнеш в подсъзнанието си. От Сливен съм, но съм наполовина бургазлийка, така че морето за мен също е важно чувство."
Сред поетичните слова, интерпретирани в изложбата „Морето пише красиво“, са и стихове на Диана Саватева от последната й стихосбирка „Капка, изпреварила дъжд“:
"Това е философия, която аз следвам в последните години за едно търсено взаимодействие между отделните изкуства, което подкрепя и заслива значението на всяко едно от тях. Визуалната форма може да подчертае още по-силно съдържанието, до го освети отвътре. Заглавието на моята последна книга е написано на ръка, разделите също. Благодаря от сърце, че съм попаднала в тази селекция, защото тук думите имат друго въздействие и друг звънък рефлекс. Те не думи, просто останали на листа, а полетели през красотата на калиграфията."
Огромната заслуга на това хрумване е, че отваря врата за една друга аудитория-тук ще дойдат хора, които имат отношение към писаното слово, калиграфията, изобразителното изкуство, добавя заместник-кметът с ресор "култура".
Изложбата „Морето пише красиво“ ще гостува до 23 януари в изложбената зала на Регионалната библиотека.
През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма...
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..
Звученето ни е акустично и с това ще се отличаваме от останалите участници. Целим се в сърцата на хората, да дадем нещо със своето присъствие, нека да стигне до когото трябва, добавя Теодора Илиева. 42-то издание на конкурса е на 26 юли от 20.30 часа на Летния театър в Бургас. Повече чуйте в звуковия файл.
Комедията „Молба за напускане“ гостува на сцената на Летния театър в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а в ролите публиката ще види актьорите Руслан Мъйнов, Петьо Петков - Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов. Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва..
С поредица концерти под надслов „Дните на руската музика“ Бургас ще отбележи началото на новото издание на фестивала за класическа клавирна музика. Първият концерт ще се състои довечера в Културен център „Морско казино“ от 19:00 часа. На сцената ще излязат пианистите Иван Дончев и Елена Нефедова, които ще изпълнят творби на Чайковски,..
Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope International Documentary Film Festival 2025. Лентата е дебют в жанра за айтозлийката София Стойчева. Стойчева е автор на сценария и режисурата. Операторският екип включва Огнян Калайджиев, Кирил..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има..
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в..
Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope..