Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бургас страшно ми е повлиял"

Пътят на проф. Георги Каприев "От Пиргос до Константинопол"


Книгата"От Пиргос до Константинопол" беше представена в Бургас. В девет разговора между проф. Георги Каприев и Митко Новков се проследява пътят на известния философ от детските и младежките му години в родния град до някогашната столица на византийската империя.Идеята за създаването на книгата се ражда след една футболна среща, в която участват и двамата. Поводът е 60-тата годишнина на професора, тя обаче съвпада с ковид пандемията и други занимания, които бавят изданието, разказаха проф. Каприев и Митко Новков пред БНР Бургас. Професорът уточни, че още в началото уговорката е била книгата да излезе  точно в този формат, под формата на интервюта. Самият Каприев е работил върху два мемоара на Иван Ненов и Татяна Лолова:
"Желязна клетва съм дал, че няма да напиша мемоари. Така че , ако не беше той да избере тази форма, аз никога нямаше да седна да ги пиша".
Преди 40 години съм напуснал Бургас, връщам се рядко, като започнах да работя, не, че не го знаех, но като го изговориш, като го видиш написано, си даваш сметка, че Бургас страшно ми е повлиял. Страшно, страшно! Аз тук съм се формирал такъв, какъвто съм за добро или за лошо."
Повлияли са ми много хора, освен кръгът на семейството, съучениците, приятелите ми, имах сериозни общувания с поети. При Николай Искъров съм се учил, Христо Фотев  се оказа много решаващ в моя живот със съвет, който ми даде, Илия Буржев също."
Занимавал съм се с театър като момче, каза още професорът, исках да ставам актьор:
Със Симеон Димитров съм работил най-много, но са ми влияели и Красимир Спасов, Богдан Глишев, Митьо Еленов, Тошко Щонов ,Тодор Тодоров и Любо Младенов, Георги Попов, Колчакова, мога да изреждам много.
Георги Баев беше съученик на баща ми, Стоян Цанев ни беше съвет, уточни още Каприев:
Влияел ми е артистичният Бургас! Аз винаги твърдя и тогава, и сега, той е малцинство, за съжаление, в този град! Много мощно и креативно ядро имаше по мое време-70 години, началото на 80-те.
Едно кълбо, много талантливо, много енергийно, което се съпротивляваше на бургаската простакерия! Успешно се съпротивляваше и това много ни харесваше!
В книгата са включени над 120 снимки, правени през различни периоди. Корицата е кадър, правен през 1973 от Георги Каприев. На него е сестра му, за снимката професорът получава национална награда през 1975 г. С парите от нея и добавка от баща му, той си купува фото лаборатория.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започнаха майските дни на културата „Сливенски огньове“

В Сливен започнаха майските дни на културата „Сливенски огньове“. Началото бе дадено със запалването на символния огън пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци.  „Емблема и неизменна част от културния живот на Сливен“ – така кметът Стефан Радев определи създадените през далечната 1967 година „Сливенски огньове“.  „Щастлив съм,..

публикувано на 08.05.25 в 15:40

НИМ с нова книга, посветена на археологията в Бургаския залив

ационалният исторически музей издаде нова книга, която е посветена на археологията в Бургаския залив. Книгата на проф. д-р Иван Христов "Between Sozopol and Talasakra".  Тя представя резултатите от археологическите проучвания на екипа на проф. Христов в землището и акваторията на гр. Черноморец в периода 2014 – 2025 г. В този екип са участвали и..

обновено на 08.05.25 в 11:35

Девета симфония от Бетовен ще бъде изпълнена в Деня на Европа

Бургаската опера ще представи симфоничен концерт посветен на Деня на Европа в петък, 9 май. В него ще бъде изпълнена  Девета симфония на Лудвиг ван Бетовен за солисти, хор и оркестър в ре минор, оп. 125.  Тя е определяна като един от шедьоврите на Бетовен и една от най-значимите композиции в музикалната история, съобщи сопраното Мария..

публикувано на 08.05.25 в 09:50

Яна Панова представя дебютната си книга “Мигове по детските ми пръсти” в Бургас

Яна Панова ще представи днес в Бургас дебютната си книга “Мигове по детските ми пръсти”. Издаването й има статут на присъдената й награда за оригинално творчество на млад творец в Националния литературен конкурс “Петя Дубарова”. В продължение на три поредни години тя е отличавана при неговото провеждане. Младата авторка е родена на 22..

публикувано на 08.05.25 в 09:20

В петък гледаме най-доброто от европейското кино в Бургас

На 9 май, по повод Деня на Европа, бюрото на програма „Творческа Европа МЕДИА“ в България съвместно с Община Бургас и водеща кино верига в България ще излъчат кино прожекции за любителите на седмото изкуство. Общо 23 български и европейски филма ще бъдат показани през целия ден в страната, но само в Експо център „Флора“ и  в Центъра за съвременно..

публикувано на 07.05.25 в 16:30
снимка: Община Бургас

Рекорден брой участници в Националния литературен конкурс "Петя Дубарова"

Националният литературен конкурс на името на бургаската поетеса Петя Дубарова, отбелязва своя 28-и юбилей с рекорден брой участници. Тази година 199 талантливи творци са предали своите произведения, които ще бъдат оценени от петчленно жури, водено от поета Бойко Ламбовски. Официалната церемония по награждаване ще се проведе на 9 май от 18.00 часа..

публикувано на 07.05.25 в 16:20
Снимка: ООШИ Несебър

Млади таланти от ООШИ-Несебър получиха призови места

Възпитаниците на Обединена общинска школа по изкуствата (ООШИ) в Несебър постигнаха впечатляващи успехи на два значими фолклорни събития с конкурсен характер. На XXVII Национален музикален фестивал „Фолклорен изгрев” в Варна, децата от класа по народно пеене, водени от преподавателя Нели Танева, се представиха блестящо и завоюваха множество призови..

публикувано на 07.05.25 в 15:45