В рубриката ни до този момент ви разказахме за химна посветен на Васил Левски, написан от композитора Георги Шагунов, за оригиналната снимка на Апостола и за документи и снимки на негови сподвижници, които се съхраняват в бургаския архив.
Тук има и информация и за изграждането на бюст – паметника на Левски в Морската градина. Той е открит тържествено през 1938 година по инициатива на местния спортен клуб „Левски“.
Клубът е основан през 1921 г., това сочи протокол от учредяването, който е запазен в бургаския архив. Избрано е настоятелство и име на клуба, направени са 3 предложения, разказа директорът на Архива Данка Георгиева:
„ Предложени са Левски, Ботев и Гладиатор и категорично се избира името Васил Левски. В по – късните години в едно писмо на клуба е посочено, че е образуван фонд за направа на патрона – „заслужен българин Апостола Васил Левски“ и че средствата ще бъдат както от клубните приходи така и от дарения и възнамеряват паметника да бъде поставен в приморската градина“.
Паметникът е изработен от сливенския скулптор Васил Вичев и на 1 ноември 1938 г. с тържествен молебен са осветени бюстовете на българските революционери, които се намират на една алея в Морската градина.
„Денят е бил много тържествен и са изпратени специални покани към кметовете на съседни общини и местни организации да участват в тържеството. Има съхранени такива до кмета на Средец и до дружество „Самосъзнание“, посочи още Данка Георгиева.
В архива са съхранени и документи на спортния клуб Левски и един албум от тяхната дейност, в него има снимка, която показва как дейци на клуба окичват паметника на Левски с цветя.
Този материал е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
За мен е било мечта да работя в БНР. Това каза водещият на БНР Бургас Георги Янакиев в студиото на предаването "Булевард Демокрация". Георги Янакиев от БНР Бургас получи наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ Преди дни той спечели журналистическата награда "Сирак Скитник" за открояващо се присъствие пред микрофона в..
Церемонията ще се излъчва по програма "Хоризонт", по БНР-Бургас, както и на сайта bnr.bg. Празничната програма ще продължи с концерт-спектакъл с участието на всички музикални състави на БНР, който ще звучи в ефира на националното радио от 19:00 ч. ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
За нас е чест и привилегия БНР да присъства в Бургас. Това заяви кметът Димитър Николов в приветствие по повод 90-годишнината на медията: „Аз съм убеден, че БНР е медията с най-голямо доверие сред слушателите и нашите съграждани. Най-важното е, че БНР е отворена медия-дискусии, анкети, възможност за включване на слушателите, обратна..
"Журналистиката никога не може да бъде мълчалива. Истиността на информацията е на първо място и Българското национално радио продължава да бъде територия на свободното слово", това каза в студиото на БНР Бургас дългогодишният кореспондент на радиото в Бургас Христо Узунов. В предаването "Гларуси и шамандури" той направи една разходка назад във..
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник - за принос..
Шестима слушатели на БНР Бургас бяха изненадани с бутилка вино. В продължение на няколко седмици по повод Никулден-празника на града общественото радио събираше снимки и видеа на любимите кътчета от Бургас. Получихме десетки предложения за разходка в любимия ни град. Водеше ни мотото, че Бургас е емоция, Бургас е вдъхновение, Бургас е любов! Днес в..
Всяка учебна година е ново начало, особено за най-малките, които за първи път прекрачват прага на българското училище. За вълненията, трепетите, подготовката и проблемите преди старта на учебната 2024/2025 година в ефира на БНР-Бургас до 16 септември и в големия ден ще чуем ученици, родители, учители и институции. Ето и основните акценти в..