„Мамникът е крилато демонично създание от българския фолклор. Има нещо примамващо в самата дума и човек иска да разбере повече. Казах си-това ще бъде заглавието на книгата. За мен беше важно да се фокусирам върху една истинска човешка, семейна история и причините за зараждането на това зло “, разказва Васил Попов пред БНР-Бургас за вдъхновилата го находка от трудовете на нашите фолклористи и етнографи Михаил Арнаудов и Димитър Маринов. За няколко месеца неговият „Мамник“ се превърна в една от най-четените и обсъждани български книги. На 22 февруари „Мамник“ и авторът му ще долетят и в Бургас за среща с читатели и почитатели в книжарницата на улица "Александровска" 51 от 18 часа.
Сюжетът вплита фолклор, историята на Западните покрайнини и последствията от Ньойския договор, коронавирус, трънски диалект, хумор, дори рок и сръбска музика.
В трънското село Вракола се случват необикновени неща - няколко човека са убити по невиждан начин, други се събуждат с особени белези по тялото. Сякаш над селото е надвиснало нечовешко зло. Настаненият в старчески дом Емил, заедно с граничния полицай Божана Горнева, започва да разследва странните случаи и се натъква на потулени от миналото загадки и на оживяло от българския фолклор чудовище. В битката със злото ще им помага и един възкръснал мъртвец, който има несвършена работа на този свят.
Сравняват село Вракола, където се развива действието в романа с Туин Пийкс, а самият Васил Попов със Стивън Кинг. Той самият се усмихва на подобни сравнения и търси успеха на книгата в нейната многоликост. „Мамник“ се приплъзва умело край няколко жанра- крими, фентъзи, исторически роман, хорър:
„Книгата смесва много жанрове и всеки може да открие по нещо за себе си. Радвам се на успеха й, не само като на мой личен, а и като успех на жанрова книга, защото каквото и да си говорим в България жанровата литература винаги е била малко пренебрегвана и на нея се е гледало като на второ качество литература. „Мамник“ показа, че явно има глад у читателите и слушателите за такъв тип книги.“
Село Вракола е базирано на истинското село Филиповци, от където са бабата и дядото на Васил Попов. Именно използването на диалект в книгата той посочва като едно от големите предизвикателства: „Тъй като първоначалната идея беше слушането, за мен беше много важно диалозите в книгата да бъдат реалистични.“
За почитателите на книгата Васил Попов издава, че вече работи върху втора част: „Мога да кажа само, че ще има нов случай, нови чудовища и някой от героите ще се завърнат. Но не бързам, искам да си дам време. Осъзнавам, че е риск, но се надявам, че ще предложим на читателите и на слушателите качество, което няма да е по-малко от това на „Мамник.“
Въпреки страстта си към литературата, Васил Попов завършва екология в СУ и като еколог участва в един проект на National Geographic, по който пътува в малко познати интересни места из България. Автор е на разкази и романи, базирани на български митове и легенди. През годините творбите му са отличавани в редица литературни конкурси, като "Таласъмия" на клуб "Уибробия", литературния конкурс на списание ShadowDance и конкурса на "Сборище на трубадури" на името на Агоп Мелконян. Дебютната му книга е сборникът „Вълчи разкази“. „Мамник“ е победител в Storytel Studio - първия по рода си конкурс в България за оригинален аудиосериал. В платформата той живее с гласа на актьора Владимир Пенев.
Повече чуйте в звуковия файл.Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..
Кукери играха днес в село Денница, което едно от най-малките села в Болярово. Като добра стопанка на селото Милена Стамова посрещна маскираните мъже, които са от община Тунджа. Водени от годеник и булка, кукерите от село Завой обиколиха всички къщи с димящи коминчета, в мразовития февруарски ден. "Да бъде цар доброто!"- чуха стопаните. Точно по обяд..
Христо Илиев ще представи днес, 9 февруари филма си "Духовният остров Св.Иван" в Созопол. Лентата разказва детайли около едно от най - големите открития в християнската история - мощите на Св. Йоан Кръстител. Снимките са правени в продължение на година на остров Св. Иван до Созопол, във Велико Търново и София. "На острова имаше трудни моменти,..
В бургаския куклен театър играят днес спектакъла "Приятелчета". Това е наивна, забавна, цветна и много весела история за най-малките, съобщават от театъра. " Тя разказва, за това как в игрите на нашите мъничета се случват неща, които им помагат да пораснат и да научат важни истини за живота. Това е приказка за радостта да споделяш мига с..
Поморийските читалища "Просвета 1888" и „Светлина – 1939“ и читалище „Атанас Манчев - 1920“ в Каблешково подновиха фондовете на библиотеките си. Закупени са нови книги по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност". Читалище „Просвета“ е закупило общо 145 броя книги от 37 издателства. В читалище..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..
Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...
Поморийските читалища "Просвета 1888" и „Светлина – 1939“ и читалище „Атанас Манчев - 1920“ в Каблешково подновиха фондовете на библиотеките си...
Христо Илиев ще представи днес, 9 февруари филма си "Духовният остров Св.Иван" в Созопол. Лентата разказва детайли около едно от най - големите открития..
Кукери играха днес в село Денница, което едно от най-малките села в Болярово. Като добра стопанка на селото Милена Стамова посрещна маскираните мъже, които..