Спектакълът „Преподобна Стойна“ ще бъде представен на 28 февруари в залата на Държавния куклен театър в Бургас. Арт менеджърът Катя Лазарова добавя:
"Съдбата на Преподобна Стойна сама по себе си е много интересна. Тя е основател на манастира "Свети Георги" в Златолист. Представлението е майсторско изпълнение на актрисата Десислава Михайлова. Текстът е на голямата писателка Неда Антонова-автор на исторически романи, които вълнуват и впечатляват с езика си."
В театралната постановка се преплитат минало и настояще, време и събития, реалност и нереалност. Зрителят се среща с една жена, която общува извън границите на познатото, с нейните преживявания като „Съвършената“, „Калуграта“, „Конопената“.
На 6 март в Дома на нефтохимика предстои спектакъл по текстовете на Йордан Йовков за жени:
"Героините Албена, Боряна, Божура, Пауна-всички те са символ и на красотата, и на дяволитото във всяка една жена, и на голямата любов и на големият грях, който я съпъства. Много красив спектакъл в изпълнение на млади актриси от София. "Жената рибя кост"-това е цитат от един от разказите. Индже говори за своята любима-заседна ми като рибя кост в гърлото тая пуста нейна красота."
Режисьор на "Жената е рибя кост" е Елица Йовчева.
Каня публиката на красически спектакли, които оставят диря в душата на човека-така, както би трябвало да се случва с истинското тетарално изкуство, добавя арт мениджърът Катя Лазарова.
Представлението на 9 март в Кукления театър е за родители и деца-"Алиса в огледалния свят" по класиката на Луис Карол. Спектакълът е номинират за наградите "Икар".
На 11 март отново в Куклен театър е срещата със Здрава Каменова и нейният авторски спектакъл "Хитът на сезона".
За тези представления двама души могат да влязат с един пропуск.
Повече чуйте в звуковия файл.
На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да познава: проф. Минко Балкански. Знаменитият световен учен в областта на физиката, е най-големият съвременен дарител в сферата на образованието у нас , като е подкрепил изключително много..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи премиерната си постановката „Пепеляшка" в Младежкия международен център в комплекс "Меден рудник" тази събота. "Какво е да мечтаеш и кой може да мечтае. Това е идеята, залегнала в драматизацията и постановката "Пепеляшка". Ако си отворен към света около теб, ако си добронамерен и искрен, получаваш..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
В зрителна зала на Община Ямбол от 19 часа ще се играе постановката „Денят, в който спрях да си изневерявам“. Спектакълът е на драматичния театър "Невена Коканова" по пиесата на Жан Ануи „Среща в Санлис". Преводът на Светлана Панчева. Режисьор е Стоян Радев. Да останеш верен на себе си или да оставиш другите да контролират живота ти е основният..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от вестник „Черноморски фар“и в момента могат да бъдат разгледани в галерията. Вернисажът е по повод 105-годишнината на изданието. Колекцията е събирана, съхранявана и пазена от времето, когато..
Литературният критик и журналист Митко Новков ще представи книгата си с избрани есета „Вслушвания“ в Бургас на 24 февруари /понеделник/. Домакин на премиерата ще бъде Центърът за съвременно изкуство и библиотека. Инициативата се организира по покана на Община Бургас и има за цел да диалог между читателите и успешните български автори...
Вече са известни носителите на стипендии и отличия в тазгодишното издание на ежегодния литературен конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. През 2025 г. конкурсът се проведе за 9-ти пореден път от своите традиционни организатори: Община Бургас, Бургаска писателска общност и семейството на белетриста. Журито, което..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите...
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от..