Изложбата представя историята на село Факия, съхранена в архива на местните енорийски свещеници в следосвобожденския период: от края на XIX в. – 60-те години на XX в. Това е едно много динамично време в българската история, разказа директорът на Общинския исторически музей в Средец Красимир Костова:
" След Освобождението Факия първоначално остава извън пределите на България, след Съединението влиза в тях. Изложбата разказва как местното население е преживяло двете световни войни, ценностите, терзанията, новостите, модата, която хората са следвали. Това е докосване до живота на малкия човек в много интересни и динамични времена! "
Архивът е прибран от служителите на ОИМ – Средец, които при една експедиция в Странджа констатират, че е в окаяно състояние и се намира в среда, крайно вредна за оцеляването му. Днес, спасен, почистен, прибран на сигурно място, този набор от документи разкрива една пъстра картина за живота на селото. Проучването на църковните архиви открива нови възможности пред историческата наука, пред краезнанието, а правилното им съхраняване ще пази дълго паметта за хората, за техния бит и култура, за техните нрави и морал, които винаги могат да служат за пример на идните поколения.
"Темите, които са представени в изложбата, са от ежедневието на свещениците, църква и църковна мрежа, училището и свещениците, държава и църква: Свещеникът възприема своята професия преди всичко като призвание, като служба на Бога и хората. В миналото това е една от най-значимите фигури в обществото: духовен водач, пазител на етичните, морални норми. Особено важна е неговата роля на просветител!", добави Красимира Костова.
Разнообразното архивно богатство допълва този образ с детайли от живота на селския поп, с трудности и изпитания пред които е изправен, механизмите за опазването на ценностната система на хората от енорията. Църковният архив, освен за делата на институцията, дава сведения и за стопанския живот в селото и енорията, обогатявайки икономическата картина на района.
За поредна година Регионалният исторически музей–Бургас се присъединява към инициативата „Нощ на музеите“ на 17 май, събота, от 18:00 ч. до полунощ. Археологическата експозиция ще бъде домакин на три гостуващи изложби. Две от тях илюстрират значимостта на наследството от тракийската култура. Златната маска и пръстен от фонда на..
В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и партньори. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели от страната и чужбина ще покажат най-добрите постижения в детската литература. Тържественото..
Бургас е домакин на второто издание на фестивал „СОЛиСиМи“ от днес до 18 май. Събитието събира млади таланти и утвърдени музиканти, които ще представят класическата музика по нов, вдъхновяващ начин. Програма: • 12-14 май – Майсторски клас по флейта с проф. Айля Улудере • 15 май – Концерт на участниците в майсторския клас, зала НУМСИ „Проф...
Милена Дренчева ще представи днес в Бургас, 12 май две от своите книги - "Светилникът на Странджа" и "Анекдоти и весели случки от живота на малкотърновци". Организатори на инициативата са Военен клуб - Бургса и НЧ "Георги Попаянов 1914" в Малко Търново. Срещата с авторката е от 18 часа в зала № 7 на Военния клуб, при вход свободен...
Български музиканти с премиера в Германия на най-пълната правена досега в света дискография с произведенията на Клод Дебюси, писани за клавирно дуо. Тази есен Аглика Генова и Любен Димитров ще отбележат 30 години от своята кариера, преминала през най-елитните сцени по света. През това време, те не само изнасят концерти с класическа музика, но и..
Новият брой на младежкото литературно списание „За хвърчащите хора“ представихме в ефира на БНР -Бургас. Уникалното издание е на Клуба по творческо писане към Центъра за млади таланти в Бургас с ръководител д-р Добрина Топалова, създаден с подкрепата на Фондация "Шанс за децата и природата на България". Преди дни списанието направи своята..
В Росен започна третото издание на националния конкурс за странджанска песен "С песните на Тома Янчев". Организатори са Община Созопол, Тракийско дружество "Странджа" - Бургас и НЧ "Ангел Величков-1902" - с. Росен. Заради очакваните валежи, събитието се провежда в читалището, а не на площада. Над 200 участници ще запеят песните на известния..
В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в партньорство с Министерството на..
Милена Дренчева ще представи днес в Бургас, 12 май две от своите книги - "Светилникът на Странджа" и "Анекдоти и весели случки от живота на малкотърновци"...
Бургас е домакин на второто издание на фестивал „СОЛиСиМи“ от днес до 18 май. Събитието събира млади таланти и утвърдени музиканти, които ще представят..