Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По повод 3 март:

Изложба "Спасеният църковен архив на село Факия" гостува в Историческия музей в Бургас

Тя е на Общинския исторически музей в Средец

3
Снимка: РИМ - Бургас



Изложбата представя историята на село Факия, съхранена в архива на местните енорийски свещеници в следосвобожденския период: от края на XIX в. – 60-те години на XX в. Това е едно много динамично време в българската история, разказа директорът на Общинския исторически музей в Средец Красимир Костова: 

" След Освобождението Факия първоначално остава извън пределите на България, след Съединението влиза в тях. Изложбата разказва как местното население е преживяло двете световни войни, ценностите, терзанията, новостите, модата, която хората са следвали. Това е докосване до живота на малкия човек в много интересни и динамични времена! "  


Архивът е прибран от служителите на ОИМ – Средец, които при една експедиция в Странджа констатират, че е в окаяно състояние и се намира в среда, крайно вредна за оцеляването му. Днес, спасен, почистен, прибран на сигурно място, този набор от документи разкрива една пъстра картина за живота на селото. Проучването на църковните архиви открива нови възможности пред историческата наука, пред краезнанието, а правилното им съхраняване ще пази дълго паметта за хората, за техния бит и култура, за техните нрави и морал, които винаги могат да служат за пример на идните поколения.

"Темите, които са представени в изложбата, са от ежедневието на свещениците, църква и църковна мрежа, училището и свещениците, държава и църква: Свещеникът възприема своята професия преди всичко като призвание, като служба на Бога и хората. В миналото това е една от най-значимите фигури в обществото: духовен водач, пазител на етичните, морални норми. Особено важна е неговата роля на просветител!", добави Красимира Костова. 


Разнообразното архивно богатство допълва този образ с детайли от живота на селския поп, с трудности и изпитания пред които е изправен, механизмите за опазването на ценностната система на хората от енорията. Църковният архив, освен за делата на институцията, дава сведения и за стопанския живот в селото и енорията, обогатявайки икономическата картина на района.

Изложбата „Спасеният църковен архив на с. Факия“ е представена в Историческия музей в Бургас на ул. „Лермонтов“ 31. Тя ще гостува там до края на месец юни. 
повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Постановката на театър "Българска армия" „Черна комедия“ гостува в Бургас

Театър „Българска армия“ гостува в Бургас със спектакъла „Черна комедия“ на Питър Шафър. Представлението ще се играе на 7 април от 19:00 ч. в залата на Драматичен театър „Адриана Будевска“, а режисьор е Иван Урумов. Историята проследява млад скулптор, който попада в поредица от недоразумения, когато авария спира електричеството в дома му. Сред..

публикувано на 03.04.25 в 17:00

Премиера на романа „Бреговете на Бохемия“ тази вечер в Бургас

Романът „Бреговете на Бохемия“ на Румен Денев ще бъде представен тази вечер от 18:00 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. Действието в книгата се развива в България през 30-те години на ХХ век, когато политическите събития разтърсват обществото. Главният герой – бивш поручик, подвизаващ се като журналист, е въвлечен в сложни..

публикувано на 03.04.25 в 15:30

Представят поетичната книга „Йероглифи на тъгата“ в Бургас

Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои на 5 април от 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Сборникът превежда болката в поезия и превръща тъгата в сила, като съчетава уязвимостта на детската душа с дълбока откровеност. Три от стихотворенията в него..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

„Пролетна етно палитра“ отново в Бургас

Богатството на българските традиции ще оживее в Бургас с второто издание на „Пролетна етно палитра“. На 10 април от 17:30 ч. Детски фолклорен танцов ансамбъл „Радост“ и Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“ ще представят пъстър концерт с танци, хор и солисти. ДФТА „Радост“, основан през 1959 г., обучава над 100 деца, които изпълняват танци..

публикувано на 03.04.25 в 12:30

Силата на думите: Вестислав Иларионов представя поезията си в Несебър

Вестислав Иларионов ще представи своите книги „Страст и кристали“ и „Прероден“ на 5 април в Артиум, Несебър. Младият автор е доказателство, че препятствията не могат да спрат човек с мечта. Роден с детска церебрална парализа, той намира вдъхновение в поезията и споделя своите емоции, търсения и прозрения чрез стиховете си. „Никой не избира битките..

публикувано на 03.04.25 в 11:30

Многоликият Климент Атанасов в изложбата „В търсене на Аза"

Ако беше сред нас, на днешния 3 април, реставраторът и художник Климент Атанасов щеше да отпразнува своите 68 години. Но големите творци не си отиват  - те остават чрез безценните си творби, като културно наследство. В почит към художника, днес в Бургас ще бъде представена ретроспективна изложба. Тя е озаглавена „В търсене на Аза", а домакин и..

публикувано на 03.04.25 в 11:00

Бургаската фотографска общност разказва „Приказки за Ева“

Бургаската фотографска общност  представя шестото издание на изложбата „Приказки за Ева“. Експозицията ще бъде открита от 18:00 часа в изложбената зала на регионална библиотека. 17 автори с 35 творби се включват в експозицията тази година. Всеки от тях представя своята интерпретация на женския образ през натюрела и авторския си почерк...

обновено на 03.04.25 в 09:22