Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 години от рождението на капелмайстора Георги Шагунов

150 години се надвършват днес от рождението на големия капелмайстор на 24-и Черноморски пехотен полк Георги Шагунов, напомнят от Община Бургас. Името му се свързва с развитието на българската маршова песен и музикалния живот на Бургас и страната. Композитор, музикален педагог, един от първите български капелмайстори и водещ музикален деятели с изключителни заслуги за музикалния напредък на България, Шагунов е и почетен гражданин на Бургас.

За 50 години творческа дейност композиторът пише близо 2 000 произведения, сред които и Химн на Независимостта на България, оставяйки дълбоки следи в музикалната история на страната. За това и официалното честване на годишнината му ще бъде отбелязана на 22 септември, когато бургазлии ще честват и 115 години от Независимостта на България. Тогава ще бъдат чествани и 130 години от създаването на 24-и Черноморски пехотен полк, 150 години от рождението и 75 години от смъртта на капелмайстор Георги Шагунов. Специална изненада ще бъде подготвена от духовия оркестър на Бургас. Талантливите музиканти ще представят на живо някои от най-тържествените произведения на Шагунов, върху които работят в момента.

Георги Петров Шагунов е роден на 15 (28 по стар стил) март 1873 г. в Пловдив. Завършва Френския католически колеж „Св. Августин” (приемник на първото българско католическо училище „Свети Андрей”) в родния си град.

На 16 години Георги Шагунов заминава за Франция, където по настояване на родителите си е трябвало да завърши Лицея „Сен Жан” и след това да следва медицина. Той обаче се насочва към музиката. Завършва лицея и записва Лионската държавна консерватория. От 1889 година, в продължение на шест години, изучава валдхорна и корнет като солови инструменти при професорите Жорен и Брив, а също и теория на музиката и диригентство. Негов учител е проф. Луиджини. Преди още да завърши диригентския курс при проф. Еме Гро, е назначен за помощник- капелмайстор на Лионския градски духов оркестър при петия арондисман на Лион. Същевременно е преподавател в училището на кармите в същия град. Доброто образование дава добри резултати.

През 1895 г. се завръща в България и облича мундира на военен капелмайстор.

От 24 януари 1897 г. до пенсионирането си на 5 ноември 1930 г. е в Бургаския гарнизон - капелмайстор на духовата музика в 24-и Черноморски пехотен полк. Само за една година - през 1906-1907 г., е преместен в Неврокоп. В Балканската война участва като капелмайстор на 30-и Шейновски полк. След войната, поради разформироване на 24-и пехотен полк, две години учителства в Бургаската мъжка гимназия (20 ноември 1919 г. - 13 юни 1922 г.) и Бургаското музикално училище. Когато отново се формират военните музики, е назначен за капелмайстор на 39-а Солунска дружина при 24-и Черноморски пехотен полк. За отлична служба е награден с ордени и медали - Орден за заслуга на военна лента; орден „Св. Александър” с мечове отгоре -V-а степен (кавалерски); Кръст на независимост-та; Народен орган за гражданска заслуга; Медал за изкуство и култура, както и с два възпоменателни медала от войните. Шагунов е награден с ордена “Св. равно- апостоли Кирил и Методий”. Той е учреден по повод обявената на 22 септември 1908 година независимост на България. По статут броят на живите българи, наградени с него, не бива да надхвърля 15.

Георги Шагунов е член на Съюза на професионалните музиканти в България. Колегите му са запазили спомени, в които го описват като един от най-силните корнетисти-флигорнисти в България, майстор на тройното и двойно стакато, което музикантите наричат “фалшив език”. Част от партитурите на негови музикални произведения са на разположение в Окръжен държавен архив-Бургас. От тях се вижда, че той е откликвал като композитор на всички важни обществени събития - Илинденско-Преображенското въстание, обявяването на Независимостта на България, Балканската война, Сталинградската битка, Дравската епопея.

Шагунов развива и активна гражданска дейност. Почетен член е на Бургаския народен хор „Черноморец”; почетен председател на Ловно дружество, Дружество „Юнак” и Въздържателно дружество.

Георги Шагунов умира на 10 ноември 1948 г. в Бургас на 75-годишна възраст.

Община Бургас го обявява посмъртно за Почетен гражданин.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
МиГ-17

В Европейската нощ на музеите с безплатна експозиция в Авиомузея

Авиомузей - Бургас ще се включи в Европейската нощ на музеите от  днес. Той ще бъде отворен от 17:00 – 22:00 ч., входът ще е свободен. Разнообразие от прожекторни светлини ще създадат визуален ефект върху самолетите, превръщайки нощната разходка в незабравимо преживяване с летателните апарати, сред които има представители на селскостопанската,..

обновено на 18.05.24 в 14:04

„Мараш пее“ днес и утре в Стралджа

В Стралджа днес ще бъде открит традиционният събор на народното танцово творчество „Мараш пее“.  Във фолклорния празник се очаква да се включат над  500 танцьори от цялата страна. Тази вечер в 20 часа ще бъде дадено началото на събора с концерт на Капанския ансамбъл от Разград и фолклорния състав на домакините ансамбъл "Въжички" .  В неделния ден от..

публикувано на 18.05.24 в 10:17

Фолклорна магия озарява Китен днес

Концертът „Озарени от магията на фолклора“ ще се проведе днес в концертната зала на НЧ „Свобода 1948“ в Китен. Поводът е отбелязването на 10 години на Детска фолклорна формация "Урдовиза", а началото е от 16:00 часа.  Сред участниците във фолклорния концерт ще бъдат и Младежка вокална група „МОРСКИ ПЕРЛИ“, която е с учредителите на ДФФ..

обновено на 18.05.24 в 08:14

Бургаската опера представя операта “Палячи” на Леонкавало

Операта „Палячи“ от Руджеро Леонкавало ще бъде представена утре вечер в Държавната опера. Диригент ще е маестро Иван Кожухаров.  Под неговата палка в главните роли ще се изявят солистите Мария Цветкова-Маджарова, сопрано, тенорът Даниел Дамянов, баритоните Марян Йованоски, Валери Турманов и тенорът Яни Николов. Заедно с тях на сцената..

публикувано на 16.05.24 в 14:09

Фламенко танци и испанска кухня ще са част от фестивала „Ибериа –Созопол“

Фестивалът „Ибериа –Созопол“ започва  днес в морския град. Официалното откриване е от 19.00 ч.  „Ще може да се насладите на испанската култура. Програмата включва техни състави, които ще танцуват, ще пеят, фламенко. Ще има кулинарен елемент. Фестивалът представя испанската култура и традиционна храна. Той ще е в три дни. В тези три дни ще бъдат..

публикувано на 16.05.24 в 11:29

Бургас ще е домакин на Черноморски международен литературен фестивал през юни

Бургас ще е домакин на първия Черноморски международен литературен фестивал от 6 до 9 юни. Над 50 писатели, преводачи, литературни агенти и национални институции от Турция, Грузия, Украйна, Румъния и България ще се съберат в морския град.  Организатор е Община Бургас, а домакин -Центърът за съвременно изкуство с библиотека „Пейо..

публикувано на 16.05.24 в 11:13

Над 40 картини на Стефан Марков представя изложба в Бургас

Бургазлии могат да се докоснат до творчеството на художника Стефан Марков  - Прочутият бургазлия е носител на много престижни отличия и излага в редица световни галерии. Над 40 картини на популярния творец представя изложба, подредена в градската художествена галерия „Петко Задгорски”. Творбите са в акварел, смесена техника на ръчно приготвена..

публикувано на 16.05.24 в 11:11