За втора поредна година “София филм фест на брега” дава възможност на бургаските киномани да си припомнят две филмови заглавия, показвани на изминали издания на фестивала.
Публиката ще има възможност отново да види “Момиче” на Лукас Донт, чийто нов филм “Близо” е в конкурсната програма на 21-вия “София филм фест на брега”, и “Непознатото момиче” на легендарните братя Дарден.
И двата филма са с вход свободен, а прожекциите ще бъдат на 31 март от 14 часа (“Момиче”) и на 7 април от 14 часа (“Непознатото момиче”).
“Момиче”, участвал в 17-ия “София филм фест на брега” през 2019 година, е многонаграждаваният режисьорски дебют на младия белгиец Лукас Донт. Филмът разказва за мечтите и стремежите на 15-годишно транссексуално момиче да стане балерина.
„През 2009 година прочетох статия в белгийски вестник за момиче, родено в тяло на момче, което повече от всичко искаше да стане балерина. Историята толкова ме порази, че продължих да мисля и да се връщам към нея и след години. Влюбих се в това момиче. За мен тя беше пример за сила и кураж и тогава си казах, че ако направя игрален филм, искам той да бъде за нея, - разкрива идеята си за „Момиче” Лукас Донт. “Когато с Анджело Тийсенс завършихме сценария, знаехме, че ще бъде изключително трудно да намерим някой, който да поеме предизвикателството на главната роля. Започнахме кастинг през май 2017 година и се срещнахме с над 500 младежи - момичета и момчета, но нашият човек не беше сред тях. След това с хореографа Сиди Ларби Черкауи направихме кастинг с танцьори. И един ден през януари 2018 година в стаята влезе момче на име Виктор Полстър. Той притежаваше всички качества, които търсехме: невероятен танцьор, много естествен и елегантен и само на 15 години”. „Момиче” е неговият първи актьорски опит.
Копродукцията между Белгия и Франция “Непознатото момиче” беше в програмата на 15-и “София филм фест на брега” през 2017 година. Носителите на “Златна палма” Жан-Пиер и Люк Дарден като почитатели на социално-реалистичните сюжети за аустайдери в белгийското общество, предлагат на зрителите смел разказ, изпълнен с мистерии и загадки.
Историята проследява д-р Джени Дейвин (Адел Хенел), работеща в малка клиника, която се чувства изключително виновна, защото малко след като е отказала да приеме момиче за преглед, то умира. Тя решава на всяка цена да открие името на непознатото момиче и се включва в разследването на смъртта й, за да не бъде погребана анонимно и да не изчезне, сякаш никога не е живяла. Но осъзнава, че е единствената, която се интересува от истината. Както във всеки филм на братята Дарден, и тук животът се оказва свещен...
Люк Дарден: “Започването на нов проект винаги е различно, особено когато си на възраст. Вече има доста неща, които сме изоставили или от които се отказваме - този процес напредва все повече с възрастта. Когато започваме нов проект, ние говорим отново за всичко, което сме оставили след себе си като вече създадени филми. Говорим много, а понякога и го преоткриваме. „Непознатото момиче” е проект, който беше изоставян на два пъти. Но когато срещнахме Адел Хенел решихме, че именно тя може да изиграе младия лекар, и се отказахме да търсим по-възрастен актьор, каквато беше идеята в пръвоначалния сценарий.”
Жан-Пиер Дарден: “По време на репетиция актьорите никога не играят изцяло според поставената им задача, само маркират. Това е техният начин да се „укроти” текстът, героите, но и да се отърват от изкуствените проблеми и първоначалния страх, за да бъдат по-истински по време на снимките. Това е малко като пречистване. В общи линии, репетициите служат за премахване на всичко неподходящо - обикновено разбираме, че това, което сме си представяли, е твърде сложно и че трябва да се премине към нещо по-просто…”
Филмът има номинация за “Златна палма” в Кан през 2016 г.
Останалите филми от програмата на фестивала са с билети.
21-вият “София филм фест на брега” ще се проведе от 30 март до 7 април в Културен дом НХК. БНР Бургас е медиен партньор на събитието.
Защо една пиеса предизвика театър пред театъра, недоволство и сблъсъци? Усмива ли се подвигът на българските воини от сръбско-българската война и подиграва ли се Бърнард Шоу с хигиената на българина в пиесата "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович в Народния театър? Позицията си, режисьорът и драматург Недялко Йорданов публикува още..
Актьорът от пазарджишкия театър Иля Пепеланов спечели конкурса за директор на драматичния театър „Адриана Будеваска“ в Бургас. Днес Министерството на културата обяви класирането от проведеното на 6 ноември събеседване за длъжността. С изчерпателна и задълбочена концепция Иля Пепеланов е получил най-много точки в конкурса. Приемам..
Спектакълът "Портретът на Дориан Грей" на Габровския драматичен театър "Рачо Стоянов" ще се играе в Бургас. Прочутият роман на Оскар Уайлд оживява на сцената под режисурата на Веселка Кунчева. Постановката е с награда Аскеер '24 за сценографията си. В представлението участва почти цялата трупа на Габровския театър, както и двама гост актьори..
Селекция от художествени фотографии, създадени по време на Лятната фотографска академия в Ахтопол, представят в бургаската библиотека. Участниците са преподаватели, студенти и докторанти от различни специалности в Националната художествена академия, както и гости от Хърватия. Артистите са уловили с обективите си природното бедствие и създалата..
Унгария ще представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас днес. От 12.30 часа в Етнокухнята на РИМ – Бургас ученици от Професионалната гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ ще приготвят един от най-популярните празнични сладки специалитети по автентична рецепта – унгарски щрудел, известен като „ретеш“. Съществуват..
Вечер на високата литература предстои днес в Бургас. В Центъра за съвременно изкуство и библиотека ще бъде премиерното представяне на книгата „Разговори с Михаил Неделчев“. Неин автор е проф. д.н. Пламен Дойнов, ректор на НБУ. Книгата е втората от поредицата „Очи в Очи“ и съдържа 11 тематично оформени разговора, чието начало е положено в юбилейната..
На 16 ноември в Бургас предстои калиграфска работилница за деца и родители. Тя ще бъде в бургаския филиал на Националната художествена академия, в Магазия 1, и е за проекцията от красивите букви към красотата в живота и ученето. Началото е от 10:30 до 12 часа. В съботния ден ще има и калиграфски курс за „Кирилицата – Азбука на светлината“...
Актьорът от пазарджишкия театър Иля Пепеланов спечели конкурса за директор на драматичния театър „Адриана Будеваска“ в Бургас. Днес Министерството..
На 16 ноември в Бургас предстои калиграфска работилница за деца и родители. Тя ще бъде в бургаския филиал на Националната художествена академия, в..
Защо една пиеса предизвика театър пред театъра, недоволство и сблъсъци? Усмива ли се подвигът на българските воини от сръбско-българската война и..